Προς το περιεχόμενο

Cubase 6 πως να μετρήσω millisecond?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας! Έχω μια απορία που ίσως εδώ κάποιος να μπορέσει να με βοηθήσει!

 

Πώς μπορώ να μετρήσω σε millisecond μια μικρή χρονική περίοδο στο cubase: αν παραδειγμα έχουμε μπάσο γραμμένο με DI και ενισχυτή ταυτόχρονα και το κανάλι του μικροφώνου πέφτει λίγο μετά και θέλω να βρώ πόση είναι η διαφορά τους σε ms...

Γενικά το έχω χρειαστεί ανα περιόδους για διάφορους λόγους αλλά δε το έχω βρεί... Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα τι θες να κανεις....

 

Ενας τροπος, γιατι δεν εχω το cubase για να στο πω βημα βημα, παρε απο copy αυτο και δοκιμασε το

 

- After recording your tracks, set the project ruler to Samples (setting it to Seconds won't give you accurate results).

- Zoom In as far as possible and then use the Range Tool to select the area needed to calculate the gap between the mics. The Info Line will give you the exact Range Length (you'll need to enable the Info Line, if you haven't already, in order to see this info).

- Take that number and divide it by the Sample Rate of your project. This will convert Samples to Milliseconds.

- Now input the result into the Delay box found in the Track Inspector of the corresponding track (in this case, the miced cabinet track)

 

Αμα δεν μετακινεις την αποσταση του ενισχυτη θα εχεις ενα στανταρ νουμερο να το βαζεις, για να μην κουνας την κυματομορφη με το χέρι.

 

Δευτερος τροπος αυτοματα με προγραμμα (επι πληρωμή)

http://www.meldaproduction.com/plugins/product.php?id=MAutoAlign

 

διαβαζεις τις οδηγιες και το μαθαινεις.

 

αυτα απο εμενα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Για να ενημερώσω αυτό το παλιό μου θέμα επειδή δεν βρήκα πως το cubase μετράει τα milliseconds μιας επιλεγμένης περιοχής, απ τη στιγμή που μπορούμε να μετρήσουμε τα samples, ίσως κάποιος χρειαστεί αυτή την πληροφορία: O τρόπος για να μετατρέψεις τα samples σε millisecond είναι να διαιρέσεις τον αριθμό των samples με το sample rate δηλαδή αν το project είναι στα 44.1Κ τότε διαιρείς με αυτό. Παράδειγμα 25 samples είναι 0.5668...αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου