Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός ηλεκτρικής κιθάρας και μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να σου πω την αληθεια δεν εχεις και πολυ αδικο για τον ηχο. απλως μου αρεσει σ'αυτες τις χορδες που δεν βρομιζουν και δεν χαλανε οσο καιρο κι αν τις εχεις ακομη και σε 6 μηνες θα ακουγοντε το ιδιο καλα οπως οταν τις εβαλες. δεν ειναι και τοσο ακριβες 15ευρω ενω αλλες μαρκες εχουν απο 7 και πανω.στις αλλες μαρκες το πολυ μια βδομαδα να τις νιωθεις στο χερι σου σαν καινουργιες.

με τι χορδες παιζεται εσεις? μαρκα και νουμερο (9-10-11)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να σου πω την αληθεια δεν εχεις και πολυ αδικο για τον ηχο. απλως μου αρεσει σ'αυτες τις χορδες που δεν βρομιζουν και δεν χαλανε οσο καιρο κι αν τις εχεις ακομη και σε 6 μηνες θα ακουγοντε το ιδιο καλα οπως οταν τις εβαλες. δεν ειναι και τοσο ακριβες 15ευρω ενω αλλες μαρκες εχουν απο 7 και πανω.στις αλλες μαρκες το πολυ μια βδομαδα να τις νιωθεις στο χερι σου σαν καινουργιες.

με τι χορδες παιζεται εσεις? μαρκα και νουμερο (9-10-11)

 

8O 8O 8O 8O

 

ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?????

 

Ακόμα και από εξασθενημένο ουράνιο να ήταν οι χορδές, έλεος... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις εχω κρατησει και 6 μηνες αλλα μεχρι 4μηνες ναι. με πολυ πολυ παιξιμο και προβες και δεν μου δημιουργουσαν κανενα προβλημα. αν ηταν αλλες..... :? :? :?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τις εχω κρατησει και 6 μηνες αλλα μεχρι 4μηνες ναι. με πολυ πολυ παιξιμο και προβες και δεν μου δημιουργουσαν κανενα προβλημα. αν ηταν αλλες..... :? :? :?

 

Εντάξει... το θέμα δεν είναι 'να παίζουν' αλλά και το 'πως ακούγονται'...

 

Εδώ κάνουμε ομηρικούς καυγάδες για ξύλα και μανταλάκια και οι χορδές που είναι το πρώτο πράγμα που παίζει ρόλο στον ήχο δεν πρέπει να μας απασχολούν;

 

Βάλε ένα σετ (για παράδειγμα, μιας και τις θεωρώ κορυφαίες) DR δίπλα δίπλα με τις Elixir και πες μου τι ακους... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις humbucker δοκίμασε κάποια φορά ένα σετάκι Gibson χορδές απο αυτές που είναι ειδίκές για αυτούς τους μαγνήτες. Εγώ σπάνια τις αλλάζω.

 

EDIT!!! Εννοώντας σπάνια τις αλλάζω εννοώ ότι σπάνια αγοράζω άλλες χορδες! Για να εξηγιόμαστε και μην αρχίσουν τα βρισίδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν θα αλλάξω χορδές στο μπάσο μου και θα βάλω 45άρες της Ernie Ball...

 

Kαι έχω κάποιες απορίες.

Επειδή λοιπόν θα βγάλω τις παλιές θέλω να καθαρίσω την ταστιέρα (rosewood).

Aτό εδώ που έχω κάνει; http://www.jimdunlop.com/index.php?page=products/pip&id=223&pmh=products/maintenance

Μπορώ να βάλω μόνο οινόπνευμα με ένα πανάκι χωρίς να κάνω κακό στο rosewood;

Eπίσης βγάζω τις χορδές όλες μαζί ή μία-μία δηλ βγάζω μία-βάζω μία;

Τι άλλο μπορώ να κάνω στο μπάσο μου από καθαριότητα μέχρι άλλες ρυθμίσεις; Την βέργα μπορώ να τη ρυθμίσω ενώ έχω βγάλει τις χορδές;

Αυτά...Ελπίζω σε βοήθεια......

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν χρησιμοποιώ καθαριστικά. Ένα πανάκι και λίγο σάλιο (για τα δύσκολα) κάνουν δουλειά. Για την βέργα την ρυθμίζω όταν μπουν οι νέες χορδές και αφού αυτές κάτσουν καλά. Αυτά για την κιθάρα, αν και δεν νομίζω να διαφέρει η διαδικασία για το μπάσο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Εγώ πάντως δεν χρησιμοποιώ καθαριστικά. Ένα πανάκι και λίγο σάλιο (για τα δύσκολα) κάνουν δουλειά. Για την βέργα την ρυθμίζω όταν μπουν οι νέες χορδές και αφού αυτές κάτσουν καλά. Αυτά για την κιθάρα' date=' αν και δεν νομίζω να διαφέρει η διαδικασία για το μπάσο.[/quote']

 

+1. ¶σε που το φτύσιμο στην προστατεύει και από το κακό μάτι. :wink:

Και ναι...αν δεν βάλεις τις χορδές, πως θα δεις πόσο (και αν) χρειάζεται ρύθμιση η βέργα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου