Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός ηλεκτρικής κιθάρας και μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Για να γυαλίσουν τα τάστα υπάρχει κάποια αλοιφή κλπ? Αυτά τα kit που πουλάνε όπου κάνεις mask την ταστιέρα και τρίβεις μόνο τα τάστα με το περιστρφόμενο εργαλείο είναι απαραίτητα ή υπάρχει πιό απλή "πατέντα" για να γυαλίζει κανείς τα τάστα που έχουν θαμπώσει?

 

Το γυάλισμα των τάστων έχει νόημα μόνο για το αισθητικό αποτέλεσμα ή επιδρά και στον ήχο?

 

Κανεις ευκολοτερα σηκωματα οποτε ναι επιδρα... :wink:

 

Νομίζω ότι έχει μικρή επίδραση για το λόγο που ανέφερε ο vandergraaf (όλη η διατύπωσή του με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο) αλλά κυρίως νομίζω ότι έχει επίδραση στην αίσθηση όταν κάνεις bending όπως ανέφερε ο superfunk.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι στο bending ή στο vibrato -πέραν τής αίσθησης- μάλλον έχεις και κάποια βελτίωση στον ήχο καθώς η χορδή (μιλάω για τις ατύλιχτες κυρίως) δεν "γρατζουνάει" στο τάστο καθώς "σέρνεις" εγκάρσια το άκρο της πάνω του. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι χορδές πατάνε στα τάστα, και όχι στο ξύλο της ταστιέρας όπως ένας εκπληκτικά μεγάλος αριθμός από κιθαρίστες δείχνει να πιστεύει.

 

Είναι αποδεδειγμένο πως αν αλλάξεις μέγεθος τάστων (από vintage σε medium jumbo ας πούμε) σε μια κιθάρα, η τονικότητα μεταβάλλεται. Το ίδιο και σε κιθάρες που έχουν stainless steel τάστα, η διαφορά είναι ευδιάκριτη.

 

Επομένως γιατί να μην συμπεράνουμε ότι και το πόσο καθαρά και γυαλισμένα είναι τα τάστα, δηλαδή κατά πόσο η χορδή αγγίζει καθαρό μέταλλο, παίζει ρόλο στον ήχο;

 

Πόσο ρόλο; 1%? 0.5%? Δεν ξέρω.

 

Ξέρω πάντως ότι όλη αυτή η συζήτηση είναι ανούσια, αν δεν μιλάμε για απολύτως καινούργιες χορδές. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω το εξής στην ταστιέρα:(στην κλασσική το έχω κάνει' date='στην ηλεκτρική όχι ακόμα)

Όταν αλλάζετε χορδές είναι η τέλεια στιγμή να περιποιηθείτε την κιθάρα και ειδικά την ταστιέρα.Έχετε δει μία μπίχλα που πιάνει κάθε τόσο η ταστιέρα?Για να τη βγάλω αυτή χρησιμοποιώ ένα συρματάκι σαν αυτό που τρίβουν τις κατσαρόλες.ΠΡΟΣΟΧΗ όμως.Όχι το χοντρό,να ζητήσετε σε ένα σουπερ μάρκετ το ΠΙΟ ΛΕΠΤΟ γιατί αν βάλετε χοντρό μετά θα ψάχνετε να βρείτε τη ταστιέρα!

Τρίψτε λίγο αυτή τη μπίχλα από όλα τα τάστα,μετά διώξτε με ένα πανάκι ότι έχει μείνει και βάλτε κάποιο υγρό για ταστιέρα :wink:[/quote']

 

Nα ρωτήσω γιατί με έχει φάει η περιέργεια.

Δεν πιστεύω να πάθει τίποτα η ταστιέρα από το συρματάκι ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω πάντως ότι όλη αυτή η συζήτηση είναι ανούσια' date=' αν δεν μιλάμε για [b']απολύτως καινούργιες χορδές[/b]. :wink:

 

ή αν μιλάμε για elixir. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή αν μιλάμε για elixir. :wink:

 

Μπλιαχ' date=' για [b']χορδές[/b] μιλάμε ρε!! :P :lol: :lol: :lol:

 

Σαμ, η ταστιέρα δεν θα πάθει τίποτα αν είσαι ευγενικός μαζί της. :wink:

 

Ωστόσο, μια καλή ιδέα είναι να την καθαρίσεις μετά καλά με νάφθα (κοινώς, ζιπέλαιο) και να περάσεις το υγρό σου (λεμονέλαιο ή άλλο). Επίσης πρόσεξε στην ηλεκτρική αυτό που είπα για τους μαγνήτες. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπλιαχ πηγαινε στις elixir? αν ναι για πιο λογο. ειναι απιστευτες χορδες!αντεχουν στο χρονο και εχουν πολυ καλο ηχο.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπλιαχ πηγαινε στις elixir? αν ναι για πιο λογο. ειναι απιστευτες χορδες!αντεχουν στο χρονο και εχουν πολυ καλο ηχο.

 

Μπα... άσε' date=' με τα ίδια λεφτά προτιμώ να πάρω 3-5 σετ από [b']κανονικές[/b] χορδές, που αντέχουν ακόμα περισσότερο στο χρόνο και έχουν και πραγματικό ήχο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου