Προς το περιεχόμενο

Ρίζα Χ (Εκών-Άκων) - Πορφυρές εικόνες


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αύριο πρωϊ θα ασκήσω αγωγή κατά των μουσικών ζητώντας να μου επιστρέψουν τα δεδουλευμένα ... θεωρώ απίστευτα βαρετό, χάσιμο χρόνου και φαιάς ουσίας, να κριτικάρω πράγματα που δεν μου αρέσουν ... απλά τα προπερνώ. Είναι όμως απίστευτα ελκυστικό να συνδιαλέγομαι με φίλους που έχουν να εκφράσουν μια διαφορετική οπτική για το όλον ή για τα επί μέρους. Από αυτής της μορφής το διαλογο, μαθαίνω, και τους είμαι ευγνώμων. Να ξεκαθαρίσω καταρχήν ότι οι Ρίζα Χ υποστηρίζουν τραγούδια που έχουν βαθύτατη συγγένεια ψυχής με το Ροκ, δεν είναι όμως Ελληνικό, ή Ελληνόφωνο, ή δεν ξέρω εγώ τι Ροκ. Απελθέτω απ΄ημών το ποτήριον τούτο. Τι είναι τότε?  Ε ... δεν μας έχει πιάσει και κρύος ιδρώτας να το προσδιορίσουμε ... Ας δεχθούμε καταρχήν ότι είναι Ρίζα Χ και όποιος καίγεται τόσο πολύ ας βάλει την δική του ταμπέλα ... Στα επι μέρους ... Η φωνή ακολουθεί κατά κανόνα <την αρχή της λιτότητας> ... αποφεύγοντας vibratos, εξάρσεις, ακροβατισμούς ναρκιισισμούς και λοιπές τσιριτσάντζουλες ... Απλά υπηρετεί τη σύνθεση ... Τιμιότητα όπως πολύ σωστά επισημαίνεις Σταύρο και έκφραση - ερμηνεία, λέξη προς λέξη. Εκεί τελειώνει ο ρόλος της  Η κιθάρα ... Το σολιστικό μέρος έχει δοκιμαστεί και με Ροκ κιθάρα και φυσικά ενεργειακά <ανεβαίνει>. Πλην όμως το τραγούδι αποκτά μια ιδιαίτερα - δεδομένου και του στίχου του - δραματική και ηρωϊκή διασταση... Επιλέχθηκε μια πιό δραματική - νοσταλγική διάσταση .. Σεβαστές και οι δύο απόψεις ... Πρέπει κάποιος να είναι εμπαθής για να μην αποδεχθεί ότι ο Κώστας παίζει υπέροχα πλήκτρα ... Η εξαιρετική ιδέα του σολο πιάνο είναι μεγάλη πρόκληση ... Το έχουμε ήδη συζητήσει με τον Κώστα. Για το live όμως, όχι για το CD. Αν λάβουμε εξάλλου υπόψη και την <διεστραμμένη ροπή> του <συνθέτη> σε εξάλεπτα και βάλε τραγούδια ... είναι να μην του Βάζεις τέτοιες ιδέες ... καλυτερα να του βάζεις φρένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Με το μπαρδόν δηλαδή, τα πλήκτρα... να κάνουν και σόλο... να τους βάλουμε και προδέρμ ;D

 

Μπάσο βρε, μπάσο...Ήρθε ο κυρ Κώστας και βαρέσαμε προσοχές  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Αγαπητοί συνεργάτες- πέρα από την πλάκα- είμαι πολύ περήφανος για αυτή τη δουλειά, γιατί έγινε μεταξύ brothers in arms.

 

Σέμη thanx. 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου άρεσε πολύ. Η όλη ατμόσφαιρα αγκαλιάζει και προβάλει τον στίχο πολύ όμορφα.

Η φωνή, έντιμη-δεν θα ζητούσα τίποτα άλλο.

Μπράβο σε όλους τους συντελεστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι για τα γούστα μου αλλά σίγουρα ενδιαφέρον. Δεν μου άρεσε η ερμηνεία γιατί μου δίνει την εντύπωση ότι σε σημεία θυσιάζει σωστή τεχνική για να βγάλει συναίσθημα. Μελωδικά μου άρεσε περισσότερο το ρεφραίν αλλά όχι η σχεδόν απαγγελία της δεύτερης φωνής. Στιχουργικά έχει ωραία σημεία και ο στίχος φαίνεται ασυμβίβαστος (πράγμα που νομίζω είναι πάντα καλό γιατί αποφέρει μια συνθετική ευλυγισία).

Δεν μου άρεσε το ροκ διάλλειμα. Μου φάνηκε παράταιρο. Θα προτιμούσα κάτι πλησιέστερο στον τρόπο πλεύσης του υπόλοιπου τραγουδιού. 

Σαν δουλειά μου ακούγεται επαγγελματική χωρίς να είμαι ειδικός.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι είναι πολύ καλό, μου άρεσε. Η μίξη είναι πολύ καλή επίσης, μου ακούγεται ότι βρίσκεται σε επαγγελματικού επιπέδου επίπεδα. Επίσης μου άρεσε η φωνή και η ερμηνεία αλλά και η ίδια η χροιά η οποία ακούγεται σαν αρσενική αντρίκια φωνή και όχι σαν εφηβική ή σαν λουγκρήτια ;D

Αν ήμουν στη θέση της μπάντας θα δοκίμαζα να βάλω σαν συνοδεία ένα rhodes ηλεκτρικό πιάνο με αρκετή βρωμιά στον ήχο του μαζί με τρέμολο, νομίζω ότι θα ακουγόταν θαυμάσια σε συνδυασμό με το ακουστικό πιάνο και την κιθάρα. Αλλά είμαι στην δική μου θέση οπότε είναι ώρα να πάω να φάω τα φασολάκια μου, μεσημέριασε. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ευχαριστήσω και τους λοιπούς σχολιαστάς που άκουσαν το τραγούδι όπως και για την εποικοδομητική κριτική τους.

Επίσης

Αλλά είμαι στην δική μου θέση οπότε είναι ώρα να πάω να φάω τα φασολάκια μου, μεσημέριασε. ;D

θέλω να ενημερώσω τον φίλο axtarmas ότι κι' εγώ έχω συγγενές φαγητό για μεσημέρι. Ροβίτσα. :)

1906500024_.jpg.0bed8c3327ae073bc2e3838bef17f84e.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από αυτό το έργο πήρατε απλά μια πρώτη γεύση.

Με συγκίνησαν τα ειλικρινή σας λόγια και γράφω εκ μέρους όλων κι όχι προσωπικά.

Είναι ένα έργο που το είχε φάει η σκόνη κι ο χρόνος.

Πέρασαν από το στούντιο οι φίλοι κοινοί γνωστοί, κατέθεσαν την ψυχή τους, την γνώση τους και να το αποτέλεσμα που είναι θέμα ημερών να δει το φώς της μέρας. Για κάποιους θα φανεί παλιομοδίτικο, κάποιους θα τους κινήσει το ενδιαφέρον, κάποιοι θα το αγαπήσουν, κάποιοι ίσως να το βαρεθούν, κάποιοι μάλλον θα ταξιδέψουν σε παλιές τους αναμνήσεις..

 

Έτσι είναι η Τέχνη.

 

Καλό ταξίδι να έχει ..και καλές ακροάσεις..

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...από αυτό το έργο πήρατε απλά μια πρώτη γεύση.

Με συγκίνησαν τα ειλικρινή σας λόγια και γράφω εκ μέρους όλων κι όχι προσωπικά.

Είναι ένα έργο που το είχε φάει η σκόνη κι ο χρόνος.

Πέρασαν από το στούντιο οι φίλοι κοινοί γνωστοί, κατέθεσαν την ψυχή τους, την γνώση τους και να το αποτέλεσμα που είναι θέμα ημερών να δει το φώς της μέρας. Για κάποιους θα φανεί παλιομοδίτικο, κάποιους θα τους κινήσει το ενδιαφέρον, κάποιοι θα το αγαπήσουν, κάποιοι ίσως να το βαρεθούν, κάποιοι μάλλον θα ταξιδέψουν σε παλιές τους αναμνήσεις..

 

Έτσι είναι η Τέχνη.

 

Καλό ταξίδι να έχει ..και καλές ακροάσεις..

 

 

 

Εντάξει φίλος και άλλοι αγάπησαν αλλά δεν έκαναν έτσι  ;D ;D ;D

 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι από τότε που ο συνθέτης αποφάσισε να μπουν πλήκτρα, χλουμπουκόσαμε το μπάσο για την αφεντομουτσουνάρα σου  :-*  ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ: Ήσουν η «κόλα» φίλος, στο πόνημα του συνθέτη  8) Άξιος  8)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρρυ μου όλοι αξιωθήκαμε και όλοι προσφέραμε.

Ειδικά οι χαμηλοσυχνοτικές πτήσεις σου ήταν

 

bassmusic.jpg

 

....ανάλαφρες και περιεκτικές και αρμονικές.

 

[move]ΕΥΓΕ ΣΟΥ !!![/move]

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου