Προς το περιεχόμενο

Ρίζα Χ (Εκών-Άκων) - Πορφυρές εικόνες


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορεί κάποια στιγμή θα βγει. Μετά από ατελείωτες ώρες home-studio, remix, mastering, remastering η δουλειά είναι πλέον στο τελικό στάδιο. Στο άλμπουμ συμμετέχουν διάφορα Noizομέλη. Ας ελπίσουμε ότι θα σας αρέσει.

10_ΠΟΡΦΥΡΕΣ_ΕΙΚΟΝΕΣ.mp3

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε μου Νεστορα

 

Το  ακουσα με μεγαλη  προσοχη.

Μιλαμε για ενα τραγουδι που σιγουρα θα αγγιξει....

Τουλαχιστον οσους καποιες στιγμες βρισκουν σκονη... ;)

Η ενορχηστρωση σταθηκε επαξια  στην ευαισθησια των στιχων.

 

-Καταπληκτικα  πληκτρα.Καταπληκτικες αναστροφες στις  συγχορδιες,ωραιος ηχος.

-Ωραιος ηχος συνολικα.

 

Εχω το εξης θεμα:Δεν  ξερω ακομα αν μου αρεσει ο τραγουδιστης αν και αναμφιβολα εχει μια τιμιοτητα στην  ερμηνεια και  μια καθαροτητα στην  εκφραση των λεξεων που γερνει τη ζυγαρια μαλλον υπερ του.

Καποιες  ασαφειες στα τελειωματα του,μαλλον ηθελημενες,μου εδωσαν την  εντυπωση οτι δεν ειχε κατασταλλαξει στο ''που θελει να καταληξει''.Τονικα.

Αλλα μαλλον  ηταν επιλογη ερμηνειας.

 

Ο  ηχος της κιθαρας μου  φανηκε λιγο ''πετρινος''.Ηθελα περισσοτερη ''σαρκα'' και  στρογγυλαδα αλλα και πιο αβιαστο εξωστρεφες παιξιμο με πιο  ''πετυχημενα'' χρωματικα τζαζοπερασματα

Το  κομματι σηκωνει πολυ κλαμα κιθαριστικο.(Αν  το σολο  ροκαρε... :P)

 

Η Jazebel-Sade παντως προσεγγιση στο  ολον με κρατησε ως το  τελος.Εις διπλουν.

Ενα σολακι με ηλεκτρικο πιανο θα το  ηθελα και  ας πηγαινε  στα  6 λεπτα το  κομματι.

 

Ευχομαι  τα καλυτερα,ακουω υλικο με δημιουργικη πνοη.

 

Καλη σας συνεχεια!

Να τελειωσετε ομως καποια στιγμη... :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταύρο, ευχαριστώ που άκουσες το κομμάτι και που έκανες τόσο εμπεριστατωμένη κριτική.

Τα κομμάτια έχει γράψει ο παλιός φίλος και συνεργάτης Σέμης Παπαϊωάννου όπου και τραγουδάει στα περισσότερα εξ αυτών.

Η πλειονότης είχε ηχογραφηθεί παλαιότερα με την τότε μπάντα και είχαν μείνει στα συρτάρια. Όταν έπεσε η ιδέα της επανηχογράφησης είπαμε ότι μερικά μέρη πρέπει να μείνουν αυτούσια και αν κάποια είχαν μη αποδεκτά ηχοχρώματα να παιχτούν με νέα προσέγγιση αλλά με τις ίδιες νότες. Αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο ήταν ένα απ' αυτά. Ο "παραγωγός" ήταν ιδιαίτερα σκληρός και πραγματικά αισθανόμασταν συχνά τη βίτσα του απειλητική.

Στα κομμάτια υπάρχουν πολλά κατά τη γνώμη μου διαμαντάκια με υπέροχο στίχο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αληθεια δεν ειναι ακριβως το ειδος μου-λεμε τωρα-κυριως ο ελληνικος

στιχος αλλα μου αφησε καλη γευση.

Ο τροπος ερμηνειας της φωνης με ξενισε και του λογου μου αρχικα,ξανακουγοντας το μπηκα στο κλιμα.

Ωραιες κιθαρες(και οι ακουστικες και οι ηλεκτρικες),το σολο ισως ηθελε λιγο πιο "χωσιμο",ωραια ομως η γεφυρα που μπαινει.

Θα συφωνησω με το Σταυρο οτι τα πληκτρα ειναι εξαιρετικα.

Ακουω καπου καπου και τρομπονατο μπασο η μου φαινεται? ;D

Μ'αρεσει επισης,οπως και σ'ενα προηγουμενο που θυμαμαι ειχες βαλει,αυτο το "παλαιας κοπης" που βγαινει.

 

Με το καλο να ολοκληρωθει το αλμπουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με αρέ, όπως και κάποιο προηγούμενο που είχα ακούσει.

  Διαφωνώ ολίγον με τον ήχο της στρατοκάστερ και το τι παίζει, σε σχέση με το ύφος του άσθματος. Μια τέλε με πιο αφαιρετικό παίξιμο, ίσως του πήγαινε καλύτερα, αλλά αυτό είναι άποψή μου και δεν σημαίνει τπτ  :D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κι εμένα στα ακούσματά μου αλλά ήταν ωραίο. :)

 

Ωραία κιθαριστικά μέρη με μελωδικά σόλο, πολύ ωραία πλήκτρα και γενικά το κομμάτι δημιουργεί μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα.

 

Καλή συνέχεια με τον δίσκο! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει ό,τι έχεις ανεβάσει κατά καιρούς από αυτή τη συνεργασία και έχω να πω ότι αυτό, για μένα, είναι το καλύτερο. Συνθετικά, στιχουργικά, ενορχηστρωτικά, ερμηνευτικά, όλα κολλάνε σαν κομμάτια ενός παζλ. Το ξανακούω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετά από ατελείωτες ώρες στούντιο,remix,mastering κτλ το αποτέλεσμα

είναι ΑΥΤΟ,τότε νομίζω ότι το σοφότερο που πρέπει να κάνω είναι να σωπάσω!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ τους G, S, G, J για τα σχόλιά τους όπως και τον ad (το rose είναι από το rise (αόριστος) ή από το τριαντάφυλλο;) Ειδικά με την σιωπή του έσωσε κατά κάποιο λόγο τους μουσικούς από την μήνιν του συνθέτη και προς το παρόν δεν μας έχει ζητήσει τα δεδουλευμένα μας πίσω.   ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν  ξερω ακομα αν μου αρεσει ο τραγουδιστης αν και αναμφιβολα εχει μια τιμιοτητα στην  ερμηνεια και  μια καθαροτητα στην  εκφραση των λεξεων που γερνει τη ζυγαρια μαλλον υπερ του.

Καποιες  ασαφειες στα τελειωματα του,μαλλον ηθελημενες,μου εδωσαν την  εντυπωση οτι δεν ειχε κατασταλλαξει στο ''που θελει να καταληξει''.Τονικα.

Θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Σταύρο σ' αυτό.

 

Κατά τα άλλα θα ήθελα μεγαλύτερη ένταση στο "ανέβασμα" του κομματιού (και κιθαριστικά αλλά και ενορχηστρωτικά) που το έκανε λιγότερο "flat".

 

Τα πλήκτρα πολύ όμορφα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου