Προς το περιεχόμενο

Γιατί Vintage εξοπλισμος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι απολυτα πιθανο καποια vintage κιθαρα να εχει φανταστικο ηχο κανεις δεν αντιλεγει σε αυτο,δεν ειναι ομως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ πιθανο να εχει φανταστικο ηχο  απο μια κιθαρα που κατασκευαστηκε το 2015..

 

Απο την αλλη ΞΑΝΑ-λεω οτι αν καποιος οντως πιστευει οτι τα vintage οργανα ειναι "καλυτερα" δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να προσπαθησεις να τον πεισεις για το αντιθετο...live & let live

 

+100

 

 

Εγώ πάλι βλέπω όλους να προσπαθούν για το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες - να προσπαθούν δηλαδή να πείσουν , σε ένα thread για vintage όργανα, ότι τα vintage όργανα ή ο "αρχικός τρόπος" αν θες, να κάνεις ορισμένα πράγματα, είναι όχι απλά ξεπερασμένος, αλλά και υποδεέστερος της ποστ μοντερν κιθάρας τους που πετάει σπίθες και ραπανάκια. (νταξ' εσύ είσαι ο πιο μετριοπαθής (με το "δεν είναι περισσότερο πιθανό να έχει καλύτερο ήχο" το σώζεις).

 

Προσωπικά, έχω βάλει ένα tremolo block από strat του 92 στην καημένη Squier μου, και ο ήχος άλλαξε (δεν λέω "βελτιώθηκε" για να μη θυμώσουν τα πλαστικά αυτιά του φόρουμ) άρδην.

Γνώμες από τα custom shop και τους λούθιερ είναι απορριπτέες εδώ, δηλαδή, για να καταλάβω και είναι αποδεκτές οι τρολιές των επιστημόνων τoυ μοδελλινγ και του youtube;

 

Το thread επαναλαμβάνω, λέγεται "Γιατί vintage εξοπλισμός;" Δεν λέγεται "ΌΧΙ στον vintage εξοπλισμό". Ως αναγνώστης που δεν έχω τίπτοα vintage ο καημένος, περίμενα να διαβάσω γνώμες σαν κι αυτό το αρθράκι της παλαίωσης που σας λίνκαρα. Ή για συγκροτήματα που αναπαράγουν τέτοιον ήχο (έχει ακούσει κανείς σας neo-garage?) Οφείλω να σας πω όμως ότι το ξεσκίσατε το ζήτημα. Εϋγε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, όσο προσπαθεί κάποιος (και υπάροχυν πολλά συγκροτήματα και καλλιτέχνες που το επιδιώκουν) να επιστρέψουν στον ήχο αναφοράς -της ροκ, της κάντρι της κλασικής μουσικής κ.λπ.- τόσο πιο πίσω πηγαίνουν στον εξοπλισμό (ας μην ξεχνάμε ότι το thread αναφερόταν αρχικά στον vintage εξοπλισμό γενικότερα).

 

Βρέ Tamtam αυτό δεν εννοείται; Αφού τότε είχαν τα συγκεκριμένα όργανα και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό θα είχαν και τον συγκεκριμένο ήχο και για να τον πετύχεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποκτήσεις τα συγκεκριμένα όργανα και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.

 

Αυτό που λες "ήχος αναφορας" δεν ισχύει γιατί είναι καθαρά, καθαρότατα θέμα γούστου. Π.χ. εμένα αυτό που λες ήχο αναφοράς το σιχαίνομαι και θα πλήρωνα καλά λεφτά (και έχω πληρώσει) για να ΜΗΝ τον πετύχω. Ως εκ τούτου αν επιχειρηματολογείς υπέρ των vintage υπό το πρίσμα του "ήχου αναφοράς" αγνοείς πως δεν υφίσταται θέμα σύγκρισης αλλά θέμα γούστου. Αυτοί που θέλουν να το πετύχουν θα εκτιμήσουν πιθανώς τα vintage όργανα, οι υπόλοιποι δεν δίνουν δεκάρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέ Tamtam αυτό δεν εννοείται; Αφού τότε είχαν τα συγκεκριμένα όργανα και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό θα είχαν και τον συγκεκριμένο ήχο και για να τον πετύχεις το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αποκτήσεις τα συγκεκριμένα όργανα και τον συγκεκριμένο εξοπλισμό.

 

Αυτό που λες "ήχος αναφορας" δεν ισχύει γιατί είναι καθαρά, καθαρότατα θέμα γούστου. Π.χ. εμένα αυτό που λες ήχο αναφοράς το σιχαίνομαι και θα πλήρωνα καλά λεφτά (και έχω πληρώσει) για να ΜΗΝ τον πετύχω. Ως εκ τούτου αν επιχειρηματολογείς υπέρ των vintage υπό το πρίσμα του "ήχου αναφοράς" αγνοείς πως δεν υφίσταται θέμα σύγκρισης αλλά θέμα γούστου. Αυτοί που θέλουν να το πετύχουν θα εκτιμήσουν πιθανώς τα vintage όργανα, οι υπόλοιποι δεν δίνουν δεκάρα.

 

Μπορεί να εννοείται για τον Salbvatore Accado αν είναι να παίξει με ένα Stradivarius. Για μπάντες όπως οι Zutons ή αυτοί παρακάτω, δεν εννοείται τίποτα... Στη σύγχρονη μουσική και για πιτσιρικάδες όπως οι Coral ας πούμε , δεν εννοείται τίποτα. Το σίγουρο είναι ότι δεν διαβάζουν Noiz , γιατί τότε δεν θα έπαιζαν με Rickenbaker και με ό,τι παίζουν τέλος πάντων. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή για συγκροτήματα που αναπαράγουν τέτοιον ήχο (έχει ακούσει κανείς σας neo-garage?)

   

 

Τα παλαιογκαράζ- όπως και όλοι όσοι ξεκίναγαν τότε καριέρα- συγκροτήματα συνήθως δεν είχαν δεκάρα για να αγοράσουν ακριβά όργανα, αντίστοιχα και τα νεογκαράζ που λες εσύ-βρέθηκα στο περίπου στη φάση το 82-επίσης δεν είχαν τη δυνατότητα να αγοράσουν ακριβά. Μη ξεχνάς πως δεν είναι μόνο η κιθάρα, βάλε και τον ενισχυτή και τα εφέ. Οπότε οι παλαιοί απλά ανακάλυψαν τρόπους να βγάλουν ήχο με ότι είχαν και οι νεώτεροι, σαν εμένα, να προσπαθήσουν να τον αντιγράψουν, επίσης με τα μέσα που είχαμε.

Βρέθηκε κάποτε στα χέρια μου μια Τέλε του 66, νωρίτερα, το 85, κατάφερα να πάρω μια Τέλε  του 77-78. Τη βίνταζζζζζζ τη πούλησα για καλά λεφτά, την άλλη θα τη κρατήσω μέχρι να με θάψουν σε κοφόνι από το ξύλο της, αν και με τη ζητάει ο παρΤΕΡΡΥς ως αμοιβή για τα χρωστούμενα.  ;D ;D ;D

 Η συζήτηση είναι άπορος και ο καθένας καταλαβαίνει ότι αισθάνεται.

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλειται strat 1963 σε καλη σχετικα κατασταση.

Τιμη 649 ευρω.

Δωρη η θηκη της (Tweed).

Ανταλλασεται και με Jim Harley + διαφορά.

 

Strat%2063%20IMG_20150304_112910.jpg

 

;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread επαναλαμβάνω, λέγεται "Γιατί vintage εξοπλισμός;" Δεν λέγεται "ΌΧΙ στον vintage εξοπλισμό". Ως αναγνώστης που δεν έχω τίπτοα vintage ο καημένος, περίμενα να διαβάσω γνώμες σαν κι αυτό το αρθράκι της παλαίωσης που σας λίνκαρα. Ή για συγκροτήματα που αναπαράγουν τέτοιον ήχο (έχει ακούσει κανείς σας neo-garage?) Οφείλω να σας πω όμως ότι το ξεσκίσατε το ζήτημα. Εϋγε!

αν κρίνω από την επιλογή στο φύλο του μάλλον έχει περίοδο αυτή την εποχή γι'αυτό και η τσαντίλα  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω από την επιλογή στο φύλο του μάλλον έχει περίοδο αυτή την εποχή γι'αυτό και η τσαντίλα  ;D

 

Θα περιμενω με ποπκορν στο χερι για την απαντηση της Ταμ. ;D

Tαμ μηπως εισαι το ταττου του Slash?  :o

 

Strat%2063%20IMG_20150304_112910.jpg

 

Ένα εχω να πω. Από τοτε εβγαλαν ΤΗΝ ηλεκτρικη ΚΙΘΑΡΩΝΑ. Τιποτα δεν είναι dated πανω της, τα πετυχαν όλα σωστα με την μια, σχημα, pickguard, μαγνήτες, ολα.

Υποκλινομαι.

stratkneel_zpslsrxj63q.jpg

 

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω από την επιλογή στο φύλο του μάλλον έχει περίοδο αυτή την εποχή γι'αυτό και η τσαντίλα  ;D

 

Για πες μας για τα δικά σου vintage specs, κυρά μουστακαλού, διότι τέτοια ρατσιστικά σχόλια, αποδεικνύουν ότι τα μυαλά σου είσαι πιο αρχαία και από της ουρανίας.

 

Α ναι, ξέχασα:  ;D

 

Μιλάνε όλοι, μιλάνε και οι ανθρωποφοβικές με τις πλαστικές κιθάρες, που έχουν να βγουν από το τσικνισμένο χόουμ στούντιό-γραφέιο-σπίτι τους να παρακολουθήσουν ή να κάνουν live, από την πλειστόκαινο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κρίνω από την επιλογή στο φύλο του μάλλον έχει περίοδο αυτή την εποχή γι'αυτό και η τσαντίλα  ;D

 

Δε θέλω να το παίξω ευαίσθητος αλλά δεν ήταν καλό σχόλιο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλειται strat 1963 σε καλη σχετικα κατασταση.

Τιμη 649 ευρω.

Δωρη η θηκη της (Tweed).

Ανταλλασεται και με Jim Harley + διαφορά.

 

Strat%2063%20IMG_20150304_112910.jpg

 

;D

 

 

Φίλως 650 ευρά για ξεβαμένο πράμα? Μας κοροιδύεις?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα
  • Slew Rate unpinned this θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου