Προς το περιεχόμενο

Θεμα με midi signal στο Cubase 5


swg0d0fmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi παιδες.

 

Εχω ενα θέμα με το Axiom 61 sto Cubase 5 .

 

Ενω υπαρχει κανονικα στο device manager και στα midi ports στο Cubase , μετα απο μερικες νοτες που θα παιξω εξαφανιζεται το σημα. Για να επανελθει παλι πρεπει να κανω deactivate το  axiom απο το midi setup στο Cubase και μετα παλι activate . Ακομα κ ετσι ομως μετα απο μερικες νοτες που θα παιξω εξαφανιζεται παλι το signal .

 

Any ideas ? Εχω δοκιμασει ψαξει παντου στο ιντερνετ αλλα δε βγαζω ακρη .

 

 

PS : ακομα και με το Cubase 7 le εχω το ιδιο θέμα.  :(

 

Σε standalone vst παιζει κανονικοτατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ακριβως bump αλλα λιγες πληροφοριες μπας και βοηθησει κανενας..

 

Το προβλημα υπαρχει και σε standalone πλεον . Το παραξενο ειναι οτι οταν κουμπωνω το axiom πανω στο PC στο Cubase (και στα standalones) μου εμφανιζει 2 axiom .

 

1. Midi in axiom 61

2. midiin 2 axiom 61 .

 

Ισως λοιπον να εχει να κανει με το οτι μπερδευεται που βλεπει 2 midi to pc .

κατι ακομα παραξενο ειναι οτι αν παιξω λιγο στο cubase με ενα vst και κανω ΑΠΛΟ κλικ καπου εξω απο το cubase η ακομα κ αν τολμησω να ανοιξω αλλο vst παλι χανεται το midi signal .

 

Υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιησω το δευτερο axiom που βλεπει το PC ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, παιζεις μερικες νοτες και μετα δεν ανταποκρινεται.

 

Δωσε αν θελεις πληροφοριες για το συστημα σου, για το τι software χρησιμοποιείς ως vst κλπ. καρτα ήχου και ρυθμισεις asio drivers.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα και οι ρυθμισεις ειναι ακριβως οι ιδιες τα τελευταια 5 χρονια και δεν εχει νοημα να τις γραφω . Ποτε δεν ειχα τετοιο θέμα.

 

Αλλα επισης ποτε δεν μου εμφανιζόντουσαν 2 axiom 61 στο cubase . Το προβλημα ειναι ξεκάθαρα αυτο . Οτι βλεπει το axiom σαν 2 midi in και πιθανοτατα παιζει conflict και μετα απο μερικες νοτες χανεται . Γιαυτο στο δευτερο ποστ η ερωτηση μου ειναι πως μπορω να απενεργοποιησω το δευτερο axiom. Το να το κανω μεσα απο το midi port settings του cubase δεν αρκει

 

Thanks για την απαντηση αδερφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάζεις και βγάζεις το μηχάνημα σε διαφορετικές USB θύρες, είναι σίγουρη μέθοδος για προβλήματα. Δες εδώ:

 

 

http://www.harmonycentral.com/articles/solving-the-windows-midi-port-problem

 

 

 

Αν δε βρεις άκρη, κάνε καμιά επανεγκατάσταση του axiom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα δοκιμασει αυτο με τη registry χωρις ομως να λυσει το προβλημα . Uninstall και ξανα install εκανα πολλες φορες αλλα παλι τιποτα.

 

Υπαρχει περιπτωση να παιζει θεμα καλωδιου ? Αν αγοραζα ενα midi καλωδιο και το εβαζα κατευθειαν στην καρτα ηχου ( audiophile 2496) υπαρχει περιπτωση να λυθει το θεμα ?

 

PS : Πριν λιγο καιρο ειχα κατεβασει ενα preset για το cubase για να ελεγχω το transport μεσω του axiom . Καπου πηρε το ματι μου οτι οταν το κανεις αυτο το axiom το βλεπει σαν 2 midi ins . Ενα για νοτες , vst κτλ και ενα για transport και γενικοτερο ελεγχο . Αλλα το θεμα ειναι οτι το εβγαλα το preset απο το cubase κ εβαλα default παλι. (+ οτι δουλευε παλι μια χαρα για ενα διαστημα χωρις προβλημα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αρκετες φορες βλεπω το κλασσικο "η συσκευη δεν εγκατασταθηκε σωστα " . Αλλα και παλι το εβλεπα πολυ καιρο αυτο χωρις να με επηρεαζε καπου. Υπαρχει περιπτωση να χανει την επαφη του το καλωδιο ? απο την αλλη την επαφη την χανει με το που θα κανω κλικ σε ενα browser εξω απο το cubase ας πουμε η αν θα ανοιξω ενα νεο vst  ? Γιατι περα απο random στιγμες αφου παιξω μερικες νοτες χανεται και στην παραπανω περιπτωση το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν αγοραζα ενα midi καλωδιο και το εβαζα κατευθειαν στην καρτα ηχου ( audiophile 2496) υπαρχει περιπτωση να λυθει το θεμα ?

 

 

 

 

Αυτή η λύση είναι η καλύτερη. Η μόνη περίπτωση να μη δουλέψει είναι να τα έχει φτύσει τελείως το axiom. Βάλτο εκεί με MIDI (θα χρειαστείς φυσικά και τροφοδοτικό για ρεύμα), να δεις την υγειά σου, άντε με το μπ*****λοπρωτόκολο το USB  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε!

ειχα το axiom και, εγω στη θεση σου θα δοκιμαζα και μια επαναφορα του axiom στις εργοστασιακες ρυθμησεις!

κρατας το -και το + πατημενα μαζι και ανοιγεις!!!

ισως μπορει να εχεις, καταλαθος κανει καποια λαθος ρυθμηση και να το εχει επιρεασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου