Προς το περιεχόμενο

Μίξη στην κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κονσόλα δεν ηχογραφεί στέλνει το σήμα στο μέσο εγγραφής είτε είναι υπολογιστής είτε πολυκάναλο μαγνητόφωνο.

 

Ναι ρε, ok, απλά προσπάθησα να δώσω σε μια φράση τη διαδικασία, θα προσέχω και τα ελληνικά μου από εδώ και μπρος...

 

Ποιός σου είπε ότι τα πολλά in/out καταστρέφουν το σήμα? Το σήμα σου θα είναι αυτό που έγγραψες αν είναι καλή εγγραφή από την πηγή θα είναι και στην αναπαραγωγή.

 

Αυτό που ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι πολλά in/out = μέτριοι κονβέρτορες.

 

Εμένα πάντως απο ότι κατάλαβα σου χρειάζεται ένας midi controller γιατί θέλεις να δουλεύεις τα ποντεσιόμετρα απο εκεί και όχι με το ποντίκι απο την οθόνη του υπολογιστή.Μήπως αυτό θέλεις?

 

Sorry, αλλά είπα αρκετές φορές πιο πάνω ότι δεν ψάχνω controller. Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχει ενδεχόμενο και για άλλες χρήσεις του συστήματος εκτός από ηχογράφηση (πράγμα το οποίο δε χρειάζεται να αναλύσω εδώ).

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω μέχρι τώρα είναι ότι πολλά in/out = μέτριοι κονβέρτορες.

 

Κάνεις κάποιο λάθος.Και εδώ ισχύει το "ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ"

 

http://www.pcaudiolabs.com/detail.asp?item_number=774&catid=hardware&subcatid=converters%5Fsync&cat=acces

 

Χωρίς μια καλή κάρτα ήχου δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά στο PC.

Εάν δεν έχεις πολλά In/Out πως θα επιστρέψουν τα κανάλια στην κονσόλα για να κάνεις μίξη?

 

Θα αναγκαστείς να κάνεις μίξη απο την κονσόλα του Sequencer που δουλεύεις.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις να πας σε μια τόσο ακριβή και επαγγελματική κονσόλα απο την στιγμή που δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις όπως πρέπει.

 

Είναι σαν να έχεις πάρει μια τεράστια LCD TV και να την βάζεις επάνω σε τσιμεντόλιθους...

 

Φιλικά... Ρίξε μια ματιά στο avatar μου για να καταλάβεις ότι σου μιλάω εκ πείρας και όχι για να σου κάνω τον έξυπνο.

 

Ναι εγώ είμαι στην φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο avatar μου για να καταλάβεις ότι σου μιλάω εκ πείρας και όχι για να σου κάνω τον έξυπνο.

 

Δεν είπα τίποτα τέτοιο ρε συ... :( Ψυχραιμία :roll:

 

Σίγουρα υπάρχουν και πολυ καλές κάρτες με πολλά in/out, αλλά επί παραδείγματι αυτή που προτείνεις είναι πανάκριβη και δε νομίζω ότι θα κάνει καλύτερη δουλειά από ένα καλό interface (π.χ. motu 2408).

 

Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση δε χρειάζεται ούτε καν αυτό, αν πάρουμε το δικό της interface, όπως είπε και ο Wow! παραπάνω. Και έτσι θα επιστρέψουν τα κανάλια στην κονσόλα για να μπορεί να γίνει 24κάναλη μίξη, αν τα έχω καταλάβει καλά...

 

Φιλικά εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αυτή η λύση νομίζω ότι θα είναι η ιδανική για αυτό που θέλεις.

 

IF-FW/DM provides the following interfacing

between your TASCAM mixer and a host computer via FireWire:

• 24 channels of Input to the mixer from the computer at 44.1k and 48k sample rates

• 24 channels of Output from the mixer to the computer at 44.1k and 48k sample rates

• 1 MIDI port In and Out from the computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικά... Ρίξε μια ματιά στο avatar μου για να καταλάβεις ότι σου μιλάω εκ πείρας και όχι για να σου κάνω τον έξυπνο.

 

Ναι εγώ είμαι στην φωτογραφία.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

καλα εγραψες.....!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου