Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι μπάσο


Ritchie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όποιος θα είχε την καλοσύνη να μου ηχογραφήσει μία μπασογραμμή για το κομματάκι που έχω παρακάτω θα του ήμουν υποχρεωμένος...Πήγα να κάνω κάτι με octaver εφέ αλλα ήταν σκέτη ξενέρα... Ναι είναι μικρό και απλό αλλά το έχω στο ράφι πολύ καιρο και είπα να το προχωρήσω λίγο. Όποιος ασχοληθεί ας βάλει ότι μελωδία θέλει για μπάσο απλά στην επανάληψη ας είναι όσο απλό γίνεται γιατί έχω σκοπό να βάλω ενα σόλακι (μόλις βρω τρόπο να βγάλω ικανοποιητικό ήχο στον pc) Οι συγχορδίες είναι: Bm,Gm,Em,F#m.... Οποιαδήποτε άλλη ιδέα η σχόλιο ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ

 

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Ritchie22/Eaerie.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φανταζομαι πως στο πρωτο μετρο θα παιζει σκετη κιθαρα και ντραμς και μπασο ξεκινανε απο το 2ο.. Εαν θες μπορω να σου κανω μια δοκιμη.. Γραφω σου στελνω να ακουσεις συνολο.. και εαν σου αρεσει σου στελνω και σκετο το μπασο να το μιξαρεις οπως θες.. Αλλιως η αλλαζω οτιδηποτε θες σε αυτο που θα σου στειλω.. Αλλιως παλι βρισκεις κανεναν καλυτερο μπασιστα να σου κανει και πιο σωστη δουλεια! :-)

ttp://myspace.com/funkybluequintet

Bass Player

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινάς το σόλο, χάνω το τεμπο. Νομίζω ότι αν το είχες ανεβάσει με κάποιο ρυθμό από πίσω θα βοηθούσε περισσότερο.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας μετρονόμος μαζί με την αναφορα του tempo πχ 120bpm θα βοηθούσε όποιον ήθελε να πάιξει κάτι για να βοηθήσει και ακόμα θα ήταν πιό εύκολο αφήνοντας 2 μέτρα μπροστά μονο με τον μετρονόμο θα μπορούσες να συγχρονίσεις το audio track που θα σου έστελνε κάποιος με τα δικά σου. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Λοιπον παιδια...διαβαζα το φορουμ και βρηκα το thread ενος φιλου που ζηταει μπασο για ενα κομματι του..Τα ακορντα ειναι Bm,Gm,Em,F#m.Τι αρμονια ειναι αυτο?εχω καει πραγματηκα..αρμονια Λοκριου η Φρυγιου ΔΕΝ ειναι γιατι μετα Την F#m θα επερνε Gmaj7..Τι ειναι?Η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω ειναι οτι αλλαζει τονικο κεντρο στην Σολ Η πανω σε Σι συμετρικη τονο-ημιτονιο(Πολυ King crimson)

Οσοι επιθυμουν να ακουσουν το κομματι ειναι εδω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=6244.0

Ευχαριστω

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Σι μινόρε φυσική εκτός από το Gm που είναι δανεισμός από την ΡΕ μινόρε φυσική. Αυτός ο δανεισμός είναι πολύ συχνός στην αντίστοιχη ματζόρε αρμονία αλλά όπως ακούς και σε μινόρε μια χαρά ακούγεται.

 

Ο φίλος στο σόλο που έχει ηχογραφήσει παίζει B μινόρε πεντατονική πάνω απ' όλα τα ακκόρντα και δεν ακούγεται άσχημα αρκεί να αποφύγουμε τα conflicting notes την ώρα του Gm γιατί η B μινόρε πεντατονική περιέχει τη μεγάλη τρίτη του G. Εγώ θα έπαιζα σε B φυσική μινόρε/Β blues και πάνω στο Gm, G dorian.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος στο σόλο που έχει ηχογραφήσει παίζει B μινόρε πεντατονική πάνω απ' όλα τα ακκόρντα και δεν ακούγεται άσχημα αρκεί να αποφύγουμε τα conflicting notes την ώρα του Gm γιατί η B μινόρε πεντατονική περιέχει τη μεγάλη τρίτη του G. Εγώ θα έπαιζα σε B φυσική μινόρε/Β blues και πάνω στο Gm, G dorian.

 

Δεν ξέρω, μήπως το σολ μινόρε βρίσκεται εκει περισσότερο λόγω άγνοιας και όχι λόγω "άποψης"??

 

Δεν θα έμπαινα πάντως στην διαδικασία να προσπαθήσω να κατανοήσω την αρμονία του κομματίου αν πράγματι ισχύει το παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, μήπως το σολ μινόρε βρίσκεται εκει περισσότερο λόγω άγνοιας και όχι λόγω "άποψης"??

Τωρα γινεσαι κακος ;)Εμενα προσωπικα μ αρεσε Η Σολ μινορε..εχει μια φαλτσαδουρα που προσωπικα γουσταρω...Κ  εγω με τονικο κεντρο το ερμηνευσα...αδυνατουσα να δωσω αλλη ερμηνια...οπως και να χει μ αρεσει..και πολυ μαλιστα...οσο ακατεργαστο και να ειναι...Μη ξεχναμε οτι τραγουδια υμνοι,Οχι απαραιτιτα στη τζαζ σκηνη,βασιζονται σε τονικα κεντρα...Στη τζαζ με ολες τις αντικαταστασεις τριτονου ντιμινουιτας κλπ ξεφευγουμε...Παντως μ αρεσε..παρα πολυ μαλιστα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ,δεν έχω καμμία πρόθεση να γίνω κακός!... :)

 

Συνήθως όμως πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος για να φτιάξεις ένα τόσο απλό chord progression στο οποίο η μία συγχορδία να είναι "off".

 

Εδω δεν βλέπω κάποιο λόγο.

Το συγκεκριμένο chord progression δεν έχει φτιαχτεί για να υποστηρίξει κάποια μελωδία που θα έπαιζε το ρόλο του βασικού μελωδικού θέματος βάση της οποίας χρειαζόταν αυτό το σολ μινόρε...

Ούτε αισθάνομαι οτι στον αυτοσχεδιασμό προσπαθεί να δικαιολογήσει γιατί υπάρχει εκει αυτή η συγχορδία αντί ενος σολ ματζόρε...

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λενε τουτοι εδω? ??? ??? ???

 

Σπικ Γκρικ? ;D ;D ;D

 

 

-εντιτ-

Να διευκρινισω το παραπανω ποστ,

μια και "χαλασε" καποιον απο τους προλαλησαντες,και ελαβα πμ. :

 

Πολλοι απο μας ειμαστε "αυτοδιδακτοι",

και δεν εχουμε ιδεα τι ειναι πεντατονικες και δεκατονικες...

 

Ολα αυτα λοιπον ειναι για μας...κινεζικα!

 

-Και ειμαστε ολοι οφτοπικ....::)

το θεμα ειναι για μπασσο,οχι για κλιμακες και αρμονιες! ;)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου