Προς το περιεχόμενο

Το κλειδι του Sweet home Alabama


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εγώ πάντως το θυμάμαι ως Sweet Home Γλυφάδα σε κάτι καμμένες φάσεις στα Bobby's, Spider κλπ.  :P

 

Πω πω...στο Spider το έχω παίξει, αγκαλιά με μεθυσμένο Αμερικάνο από τη Βάση. Το

86, νομίζω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σαν το  ash του βαλτου.

 

Πισω στο θεμα μας, το σολο ειναι σε σολ που τεχνικα ειναι λαθος και γι'αυτο υπαρχουν σημεια που κοντραρει με την αρμονια. Το ρεφραιν ομως ειναι σε ρε.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ακούω κάποια κόντρα με την αρμονία-όχι κάτι που δεν ακούω στο 99% των

blues δηλαδή.

 

Αν ο αρμονικός ρυθμός ήταν Ρε για ένα μέτρο και Ντο, Σολ από μισό, τότε το

τονικό κέντρο θα ήταν το Ρε. Η αν ήταν όπως είναι για παράδειγμα το Sweet

Child etc...δηλαδή Ρε, Ντο, Σολ και μετά πάλι Ρε.

 

Βέβαια, αν κάποιος θέλει να παίξει φράσεις Ρε blues και του ακούγεται καλά, πάσο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο ειπα τεχνικα, που ομως στο ιδιωμα των μπλουζ περναει. Με το ιδιο chord progression θα μππρουσα να φτιαξω μελωδια που να κανει το τραγουδι Σολ ματζορε, ομως σε ολα, εκτος απ'το σολο η Ρε ειναι η τονικη εδω. Ειναι σε Ρε μιξολυδιο/blues.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γι'αυτο ειπα τεχνικα, που ομως στο ιδιωμα των μπλουζ περναει. Με το ιδιο chord progression θα μππρουσα να φτιαξω μελωδια που να κανει το τραγουδι Σολ ματζορε, ομως σε ολα, εκτος απ'το σολο η Ρε ειναι η τονικη εδω. Ειναι σε Ρε μιξολυδιο/blues.

 

Διαφωνώ. Το ακούω όλο σε Σολ. Γι αυτόν τον λόγο αν έκανα σόλο πάνω στο κομμάτι

θα έκανα σε Σολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σολο ειναι σε σολ που τεχνικα ειναι λαθος και γι'αυτο υπαρχουν σημεια που κοντραρει με την αρμονια. Το ρεφραιν ομως ειναι σε ρε.

 

Τα σόλα δεν είναι σε σολ ούτε υπάρχει κάτι τεχνικά/θεωρητικά λάθος. Παίζονται διάφορα ευρηματικότατα και ωραία σχήματα που περιέχουν και αρκετές χρωματικές νότες. Δεν κοντράρει πουθενά με την αρμονία απλώς δημιουργεί ένταση. Τεσπά, απ' ό,τι ακούω τώρα το σόλο της κιθάρας είναι βασισμένο σε D mixolydian pentatonic κυρίως κι έχει και λίγο d minor pentatonic. Αν το κομμάτι ήταν σολ ματζόρε, η ρε μινόρε πεντατονική θα ήταν μόνο για φιούζιον εκτέλεση.  ;D

 

Τώρα όσον αφορά τον τύπο που υποστηρίζει ότι είναι σολ ματζόρε γιατί εκεί το κλείνουν στα λάιβ, έχω να πω ότι αυτό ουδεμία σχέση έχει με το θέμα μας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τεσπά, απ' ό,τι ακούω τώρα το σόλο της κιθάρας είναι βασισμένο σε D mixolydian pentatonic κυρίως κι έχει και λίγο d minor pentatonic.

 

Αγαπητέ JJ, δεν νομίζω πως στέκει αυτό. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pipityri,  καθε φορα ομως στο downbeat καθε μετρου δεν θα μπορεις να παιξεις μια σολ νοτα (αν δεν θες να ακουγεσαι πως παιζεις σε αλλο τραγουδι). Στο Back in black θα σολαρες πανω στην Λα?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ JJ, δεν νομίζω πως στέκει αυτό. :)

 

Μπορεί και να είμαι λάθος, δεν έπιασα κιθάρα για να πω την αλήθεια, αλλά ότι είναι D μίξο δε μου το παίρνεις με τίποτα.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου