Προς το περιεχόμενο

Το κλειδι του Sweet home Alabama


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Pipityri,  καθε φορα ομως στο downbeat καθε μετρου δεν θα μπορεις να παιξεις μια σολ νοτα (αν δεν θες να ακουγεσαι πως παιζεις σε αλλο τραγουδι). Στο Back in black θα σολαρες πανω στην Λα?

 

Στα σχετικά με το blues ιδιώματα η ανάλυση δεν γίνεται έτσι. Αν γινόταν έτσι το 99%

των blues σόλο θα ήταν λάθος.

 

Το Back in Black έχει και άλλα στοιχεία στο βασικό του ριφ που το τοποθετούν πέρα

από κάθε αμφιβολία σε Μι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορεί και να είμαι λάθος, δεν έπιασα κιθάρα για να πω την αλήθεια, αλλά ότι είναι D μίξο δε μου το παίρνεις με τίποτα.  ;D

 

Δεν είχα ποτέ τέτοια πρόθεση, σε διαβεβαιώ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση κλασσικη θεωρια ειναι λαθος. Ομως τα μπλουζ αυτο ειναι, μιξη ματζορε με μινορε. Αν το ακους σε Σολ πως εξηγεις πως σχεδον ολοι οι στιχοι τελειωνουν σε Ρε?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να λέμε και λίγο ιστορία, μάλλον αυτό άκουγε ο Axl όταν έγραφε το Sweet Child O' Mine που είναι πάλι σε D mixolydian αν κι εκεί, στο ρεφρέν, γίνεται στιγμιαία ματζόρε και μετά ξαναγυρνάει.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Pipityri,  καθε φορα ομως στο downbeat καθε μετρου δεν θα μπορεις να παιξεις μια σολ νοτα (αν δεν θες να ακουγεσαι πως παιζεις σε αλλο τραγουδι).

 

 

Στο 2.48, και ολη η προηγούμενη φράση που είναι σε Σολ πεντατονική, καταλήγει

σε Σολ-στο 15, πρώτη χορδή, πάνω από το Ρε ακόρντο. Μια χαρά μου ακούγεται. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημειο αυτο προσθετει ενταση και ειμαι σιγουρος αν δεν το επαιζε εμφατικα και χωρις βιμπρατο θα ακουγοταν λαθος. Επισης μην ξεχνας βοηθαει πως η Ρε διαρκει λιγο, αν διαρκουσε χ2 θα ακουγοταν εντελως λαθος (τελεια 4η με την Ρε και b9 με την τριτη της συγχορδιας).

 

"Ed King said the solo came to him in a dream the night before recording it, and he played the whole thing thru in one take. Then the producer (Al Cooper-a schooled musician) wanted him to do it over again, because he said he played it in the wrong key (G instead of D).  The rest of the band looked at him like he was crazy (I think this is one of the iconic solos in rock, almost a song unto itself). Apparently, it drove Al crazy and he even took the song to Mike Bloomfield to get his opinion."

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με βαση κλασσικη θεωρια ειναι λαθος. Ομως τα μπλουζ αυτο ειναι, μιξη ματζορε με μινορε. Αν το ακους σε Σολ πως εξηγεις πως σχεδον ολοι οι στιχοι τελειωνουν σε Ρε?

 

Η κλασσική θεωρία δεν έχει καμιά σχέση μ αυτό. Αν θέλεις να διαβάσεις κάτι που

να έχει διάβασε περί Tonal Gravity, στο Lydian Chromatic Concept του George Russell.

 

Δεν ξέρω γιατί οι στίχοι τελειώνουν σε Ρε, ξέρω όμως πως αυτό το Ρε το ακούω σαν

5η του Σολ. ;D

 

Edit:  Ενδιαφέρουσα η ιστορία, δεν την ήξερα. Αν βέβαια το wrong key ακούγεται καλά,

τότε μάλλον πρόκειται για το right key. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως, δεν εχει σχεση γιατι τα μπλουζ διαφερουν σε πολλα με την κλασσικη θεωρια, αν εννοεις αυτο. Το αυτι μου παλι το ακουει σε Ρε, θα μου ακουγοταν πιο σωστο αν τελειωνε το τραγουδι σε Ρε. Τελικα τα αυτια μας ειναι διαφορετικα, εισαι ο πιο κλασσικουρας γιατι ακους την Σολ σαν το κλειδι.  ;)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακριβως, δεν εχει σχεση γιατι τα μπλουζ διαφερουν σε πολλα με την κλασσικη θεωρια, αν εννοεις αυτο. Το αυτι μου παλι το ακουει σε Ρε, θα μου ακουγοταν πιο σωστο αν τελειωνε το τραγουδι σε Ρε. Τελικα τα αυτια μας ειναι διαφορετικα, εισαι ο πιο κλασσικουρας γιατι ακους την Σολ σαν το κλειδι.  ;)

 

Ναι, είμαι τελείως κλασσικούρας, όλοι οι φίλοι μου αυτό μου λένε. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου