Προς το περιεχόμενο

Broken Guitar Neck και άλλα τέτοια δαιμόνια!!!


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To πουλαει και ο Stew Mac αλλα ζηταει ενα νεφρο για να το αγορασεις, γ'αυτο εκατσα και το εφτιαξα. ;D

Αυτα κανετε με τις πατεντες και θα ερθει το ΔΝΤ να μας παρει ολη τη νεφραμια. >:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πουλαει και ο Stew Mac αλλα ζηταει ενα νεφρο για να το αγορασεις, γ'αυτο εκατσα και το εφτιαξα. ;D

 

Τις προάλλες μπάνιζα αυτό http://www.ebay.com/itm/Hand-Held-Fret-Press-Fast-Fretting-Tool-Works-For-Any-Neck-without-inserts-/111935843418?hash=item1a0fe56c5a:g:GtsAAOSwLnlWpy5i

Βέβαια ο κινέζος δεν ζητάει νεφρό αλλά και πάλι δε τα λες λίγα! Μπράβο σου πάντως! Τρομερός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα κανετε με τις πατεντες και θα ερθει το ΔΝΤ να μας παρει ολη τη νεφραμια. >:D

 

Εχω ακουσει οτι αυτοι, οι του ΔΝΤ ,ειναι αμουσοι, αρα  δεν μπαινουν στο νοιζ φιλε!!! ;D

Μαλλον απο αλλου θα μας βρουνε...

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κόλπο Νικόλα και τώρα που λες για ατσάλινα Τάστα κατάλαβα  γιατί την έφτιαξες  8)

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To καινουργιο χειροποιητο gadget μου για να περασω ατσαλινα ταστα σε μια set neck κιθαρα.

Κριμα να βαραμε την κυρια με την ματσολα!!! 

Με αυτο το εργαλειο η δουλεια γινεται πιο γρηγορα  σε σχεσει με το σφυρι η την πρεσα, επεισης δεν υπαρχει φοβος χτυπηματος του οργανου η της ταστιερας, αρκετα σημαντικο πλεονεκτημα.

 

Ωραίος! Kι εγώ κάποτε σκεφτόμουν να κάνω ένα τέτοιο (ναι όντως είναι ακριβός ο στούμακ) αλλά...

 

Πολλές φορές οι προσδοκίες μας από ένα εργαλείο είναι περισσότερες απ' ό,τι πραγματικά μπορεί να προσφέρει. Και τα όργανα είναι άτιμα τ' άτιμα.

 

Καλή όλη αυτή η σκέψη με τα fret cauls σε προκαθορισμένα radius και η ιδέα να πρεσσάρονται, αντί να κοπανιούνται μ' ένα σφυράκι, αλλά η εμπειρία μου λέει , ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά φτιαγμένα για ιδανικές συνθήκες.

 

Σπάνια έχω συναντήσει ταστιέρα που να είναι ακριβώς όσο γράφουν τα specs. Πάντα είναι λίγο πιο flat-λίγο πιο καμπύλη ή λίγο πιο flat στο μέσο της ταστιέρας και στρογγυλεμένη στις ακμές.

 

Οι πρέσσες και τα jaws δουλεύουν στο ωφέλιμο μέρος ενός μανικιού που είναι 9 τάστα για ακουστικές, 10-11 για set neck ηλεκτρικές, όλη η ταστιέρα για bolt-on αν γίνει με πρέσσα, σχεδόν όλη (δεν μπορεί να χρισημοποιηθεί σε κλίσεις-όπως του heel) αν γίνει με jaws.  Oι πρέσσες είναι useless (λίγο πριν) από το heel και πέρα, ή για να χρησιμοποιηθούν απαιτούν τόσο χρόνο, όσο χρειάζεται άλλο ένα refret.

 

Όσον αφορά την ασφάλεια, έχω καταφέρει να ματσακονιάσω ταστιέρα (και μανίκι) και με την πρέσσα, και με jaws και με σφυράκι. Το τελευταίο είναι το πιο forgiving.

 

Γνώμη μου είναι, ότι καλό είναι να υπάρχουν τα μέσα και να επιλέγεις, ανάλογα με την περίσταση τι χρησιμοποιείς. Την πρέσσα τη χρησιμοποιώ πλέον μόνο σε bolt-on μανίκια, και με καλό επίπεδο ακρίβειας στα specs. Όλα τα υπόλοιπα, με σφυράκι (ένα στούμακ dead-blow που είναι κάπως ακριβό-ναι-το 'χω για να κοπανάω σκαρπέλα, και για τάστα χρησιμοποιώ ένα ατσάλινο κοίλο των 8 ευρώ από μαγαζί με χάντρες).

 

Tα stainless steel είναι βραχνάς γιατί δύσκολα ξεφεύγουν από τη φόρμα τους. Το καλύτερο γι' αυτά είναι να προ-λυγιστούν με ακρίβεια στο radius της ταστιέρας πριν μπουν (είτε με πρέσσα είτε με σφυράκι). Με τον παραδοσιακά απλό τρόπο πάντως δεν μπαίνουν, οπότε καλώς ήρθε και το jaws. Mε γεια και καλοφόρετα (τα τάστα) ;)

 

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σπάνια έχω συναντήσει ταστιέρα που να είναι ακριβώς όσο γράφουν τα specs. Πάντα είναι λίγο πιο flat-λίγο πιο καμπύλη ή λίγο πιο flat στο μέσο της ταστιέρας και στρογγυλεμένη στις ακμές.

 

Περιγραφικότατος και ακριβέστατος όπως πάντα  :D

Η αλήθεια για τον καθένα ειναι κάπου εκεί και γι αυτό το λόγο υπάρχουν τόσα διαφορετικά εργαλεία , κάθε περίπτωση σε αλλαγή ή εφαρμογή τάστων  διαφορετική για τον κάθε ..μάστορα  ;D

Προσωπικά χρησιμοποιώ μια μίξη των παραπάνω:

Το radius tool από Stewmac το οποίο χτυπάω με το σφυρί για να κατανεμηθεί ισοδύναμα η δύναμη του σε όλο το Τάστο δλδ πρεσάρω τα Τάστα με σφυριές ;D  ( όντως και η ποιό καλοδουλεμένη ταστιέρα δεν εχει ποτέ ομοιόμορφη ακτίνα -radius  σε όλη της την έκταση)

Στην περίπτωση που τα Τάστα ειναι στο καπάκι του οργάνου ένα βαρύ αντικείμενο από κάτω αποσβένει την ενέργεια

Δεν έχω δοκιμάσει ατσάλινα εκεί σίγουρα παίζουν άλλες τεχνικές θα μας πεί ο Νίκος και θα μας δώσει και το εργαλείο για ένα free trail  ;D

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι πρέσσες και τα jaws δουλεύουν στο ωφέλιμο μέρος ενός μανικιού που είναι 9 τάστα για ακουστικές, 10-11 για set neck ηλεκτρικές, όλη η ταστιέρα για bolt-on αν γίνει με πρέσσα, σχεδόν όλη (δεν μπορεί να χρισημοποιηθεί σε κλίσεις-όπως του heel) αν γίνει με jaws.  Oι πρέσσες είναι useless (λίγο πριν) από το heel και πέρα, ή για να χρησιμοποιηθούν απαιτούν τόσο χρόνο, όσο χρειάζεται άλλο ένα refret.

 

 

 

Ευχαριστω Φανη και Νασο, but guys >>>>

Για καθε προβλημα υπαρχει τουλαχιστον μια λυση!

8ba3028b664a38797eb574f555647a8d.jpg.3b911ca511b8eac7849ba82c8cc14106.jpg

IMG_20160529_173816.thumb.jpg.11630f025a50a2126ca0baf1514642db.jpg

IMG_20160529_175055.thumb.jpg.5fb5b411409ef63cf0c2acd9adb0269a.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες το εχω καταευχαριστηθει το εργαλειακη.

Τα ταστα γλιστρανε μεσα στις εγκοπες με ελεγχομενη πιεση και μεχρι στιγμη δε φαινεται να υπαρχουν χαμηλα ταστα, βεβαια αυτο θα φανει στο flat sanding!!!O0

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου