Προς το περιεχόμενο

m-audio fast track ultra πρόβλημα με gain knobs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το εξής πρόβλημα με τη συγκεκριμένη κάρτα. Και στις 4 μπροστινες εισόδους που έχουν gain knobs όταν τα έχω στο μηδέν ακούγεται κανονικά το σήμα από το μικρόφωνο, κιθάρα ή οτι έχω συνδεδεμενο. Και όταν το ανεβάζω από ένα σημείο και μετά δυναμώνει ακόμα περισσότερο. Το σημαντικό όμως είναι αυτό, ότι δεν χαμηλώνει το σήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα !

 

Τα knobs μπροστά δεν είναι απλά volume. Αφορούν το πόσο προενίσχυση χρειάζεσαι. Δηλαδή το σήμα έτσι και αλλιώς θα ακούγεται και στο μηδέν, απλά απο εκεί και πέρα ενισχύεται και άλλο. Με λίγα λόγια δεν έχει πρόβλημα, έτσι λειτουργούν οι προενισχύσεις...

 

( Εάν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δοκίμασε να τραβήξεις τα knobs. Μ' αυτόν τον τρόπο μπορείς να μειώσεις την ένταση του σήματος σημαντικά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Βασικά την έχω πολυ καιρό και εχω την αίσθηση ότι στο 0 δεν ακουγοταν τοσο (μπορει να μην το προσεξα ποτε και να κανω λαθος). Εχω την εντυπωση πχ. οταν ηχογραφουσα κιθαρα, στο 0 δεν ακουγοταν και το ανεβαζα και χθες που το δοκιμασα, παλι με κιθαρα, γιατι  συνηθως βαζω ενα μικροφωνο για τις προβες, ακουγοταν πολυ καλα που δεν υπηρχε λογος να το ανεβασω καθολου (οπως και με το μικροφωνο)..

    Το οτι μπορω να τραβηξω τα knobs για να μειωθουν τα db το γνωριζω, απλα η ουσια ειναι να επαληθευσω αν οντως εχει καποιο προβλημα ή όχι..

   Έχετε δλδ την ίδια κάρτα και δίνει σημα κανονικα στο 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου