Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνωμη αλλα η TONELAB ειναι για παιδακια μεχρι πρωτης δευτερας Λυκειου ,ο καθενας επηρεαζει τον αλλο εδω μεσα και λενε παρε την TONELAB και καθαρισες και κατι τετοια , ειναι απλα μια ψηφιακη παπαρια λιγο καλυτερη απο την LINE 6 και δεχεται εναν τεραστιο ηχο τον οποιο τον συμπικνωνει κομπρεσαρει και στο τελικο σταδιο τον προσωμειωνει σε ηχο "κλανιας" .... Τωρα αν παιζει καποιος καφριλες και θελει απλα μια βρωμα τοτε οκ.  Με τα λεφτα που κανει καποιος που δεν τον ενδειαφερει να εχει 100 διαφορετικες παραλαγες κλανιας παιρνει ενα καλο κομπρεσορακι των 100 ευρω κανενα παλιο BOSS CS2 h 3 , ή Dynacomp, παιρνει ενα πεταλι με λαμπα η ενα καλο Distortion,Overdrive και ενα DELAY και ειναι ΟΚ.  Κριμα για καποιον να εχει εναν καλο ενισχυτη η λαμπατο ενισχυτη καλο και να τον οδηγει με αυτο το σκουπιδι. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε, τι να γίνει.... κάποιοι είμαστε παιδάκια και ακομα δεν ξέρουμε, αλλά που θα πάει, θα μεγαλώσουμε και θα έχουμε κι εμείς τέτοιες ολοκληρωμένες απόψεις για τον ήχο (και θα μάθουμε να τις εκφράζουμε με τόσο εμπεριστατωμένο τρόπο).

 

Μέχρι τότε προσπάθησε να μας ανέχεσαι....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι TL έχουν τέτοια κουμπιά πάνω στην πλακέτα

PCB_button_s.gif

Τα οποία πατιούνται απο το ελλατήριο που έχει απο κάτω ο ποδοδιακόπτης.

Το πρόβλημα συνήθως εντοπίζεται εκεί, δηλαδή στο οτι χαλαρώνουν τα ελλατήρια.

Με ένα ελαφρύ τράβηγμα-τέντωμα επανέρχεται.

Το να χαλάσουν αυτά τα μπουτονάκια ή να πάρουν σκόνη μέσα, μου ακούγεται δύσκολο. Αν έχει μπεί σκόνη εκεί, η υπόλοιπη πλακέτα θα έχει πάνω κροκόδειλους & αρκούδες ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως τα ειχα αλλαξει 3 φορες.......και μαλιστα την τριτη φορα που την επισκευασε γνωστος ηλεκτρονικος...κλπ..κλπ μου ειπε οτι η κατασκευη της ειναι απαραδεκτη και οτι δεν εχει ουτε μια παγιδα για την σκονη.......ειναι εντελως απροστατευτη σε αυτον τον τομεα.........

 

μαλιστα... οποτε παω για ηλεκτρονικο. thanks!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τι να γίνει.... κάποιοι είμαστε παιδάκια και ακομα δεν ξέρουμε, αλλά που θα πάει, θα μεγαλώσουμε και θα έχουμε κι εμείς τέτοιες ολοκληρωμένες απόψεις για τον ήχο (και θα μάθουμε να τις εκφράζουμε με τόσο εμπεριστατωμένο τρόπο).

 

Μέχρι τότε προσπάθησε να μας ανέχεσαι....  :)

 

οταν γινεις ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ μουσικος ρε καραγκιοζη frunobulax μιλας για ηχο,απο οτι γνωριζω εχεις χρησιμοποιησει την TL μονο σε 32 συναυλιες στο Λυκαβητο και σε 40 δισκους,οταν αρχισεις να παιζεις 1 ωρα την ημερα στην κρεββατοκαμαρα σου ....ξαναμιλας..

 

αντε γιατι γιναμε ισα κι ομοια ολοι εδω μεσα.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι TL έχουν τέτοια κουμπιά πάνω στην πλακέτα

PCB_button_s.gif

Τα οποία πατιούνται απο το ελλατήριο που έχει απο κάτω ο ποδοδιακόπτης.

Το πρόβλημα συνήθως εντοπίζεται εκεί, δηλαδή στο οτι χαλαρώνουν τα ελλατήρια.

Με ένα ελαφρύ τράβηγμα-τέντωμα επανέρχεται.

Το να χαλάσουν αυτά τα μπουτονάκια ή να πάρουν σκόνη μέσα, μου ακούγεται δύσκολο. Αν έχει μπεί σκόνη εκεί, η υπόλοιπη πλακέτα θα έχει πάνω κροκόδειλους & αρκούδες ;D

 

απο ό,τι κατάλαβα μιλάς για τα διακοπτάκια των ποδοδιακοπτών.

 

εγώ μιλούσα για τα λαστιχενια οβάλ κουμπάκια. Όπως τα βλέπω, μου θυμίζουν κουμπάκια απο κομπιουτεράκι. Δεν ξέρω πως είναι απο μέσα βέβαια.

 

Ιγνάτιε, εσύ στον ηλεκτονικό για τα λαστιχένια κουμπάκια την είχες πάει?

 

γία ρίξε και κανένα πμ, αν θέλεις, με καμιά λεπτομέρεια ;)

 

 

@FLOYDIAN

ουδεν σχόλιον...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα... οποτε παω για ηλεκτρονικο. thanks!

Ένα σέρβις πάντα χρειάζεται, απλά πες του να τσεκάρει πρώτα τα ελλατήρια πριν προχωρήσει σε αντικατάσταση.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μιλούσα για τα λαστιχενια οβάλ κουμπάκια. Όπως τα βλέπω, μου θυμίζουν κουμπάκια απο κομπιουτεράκι. Δεν ξέρω πως είναι απο μέσα βέβαια.

Τα ίδια είναι απο μέσα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!! παντως το κυριως προβλημα ειναι στα οβαλ κουμπακια και σ' εμενα, ειδικα σ' αυτο του global.. απο τους ποδοδιακοπτες ενας κουναγε και τον εσφιξα, κι ενας αλλος μια δυο φορες στο μισο χρονο δεν εχει ακουσει.

και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου