Προς το περιεχόμενο

Low budget high gain distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

RAT  ;)

 

Το reissue, που είχα σε κάποια φάση, ήταν ψιλοχάλια και συν τοις άλλοις, νομίζω ότι το rat φαζάρει, αν το ανοίξεις, αρκετά.  ??? :-\

 

 

 

(θα μου πεις, βέβαια, με ένα πενηντάρικο, τι περιμένεις, ρε μεγάλε;!;!  ;D ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω το Behringer VT999, βασικά το είχα πάρει για πλάκα κάποτε που ήμουνα νέος και πέταγα τα λεφτά μου στα παλιοκούτια, που λέει και ο Ζήκος. Στοκ ο ήχος είναι φρικτός, καλός μόνο για σέξ μπίστολς. Από την στιγμή που του άλλαξα την προενισχύτρια με μια της προκοπής όμως (JJ) έγινε μούρλια, έκοψε λίγο ένταση και gain αλλά έδωσε definition και πλέον δεν fuzz-άρει. Καινούργιο είναι ακριβώς στο μπάτζετ σου, θα χρειαστείς όμως και κανα 10ρι εξτρά για την λάμπα. Υπόψιν έχει πάρα πολύ καλό 3band EQ καθώς και switchable noise gate, kalo gia metal, παίζει ωραία και με τα μπάσα μου, και φτιάχνει και αρκετά καλό καφέ παραδόξως, αν είσαι τρυφερός μαζί του.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου

το rat με τίποτα! φαζάρει άσχημα απο τη μέση και μετά και ειναι για τους λατρεις αυτής της ιδιότυπης "σαπίλας" που το χαρακτηρίζει. Αναντικατάστατο για πχ cruntch καταστάσεις αλλά όχι για αυτό που θες.

+1 για το digitech hardwire. Δεν ειναι τοσο μέταλ αλλά εχει τρομερά (και αληθοφανή) γκάζια και το βρίσκεις και φτηνά. Μια μικρή επιφύλαξη μόνο για το αν θα σε φτάσει το distortion του....

νομίζω ότι η δουλειά γίνεται με κάποιο απο τα κλασικα μεταλλάδικα boss κ ehx που θα βρεις στις αγγελίες και αναφέρθηκαν παραπάνω. Προσωπικά μάλλον θα δοκίμαζα το mooer αν και έχε υπόψην σου οτι ο τυπάς που φτιάχνει αυτά τα βίντεο για την εταιρία στο you tube και κουράδες να του δώσεις θα στις κάνει χρυσό...ειναι πολύ καλός παίχτης, και όπως γνωρίζουμε όλα ξεκινάνε απο εκεί...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Behringer VT999, βασικά το είχα πάρει για πλάκα κάποτε που ήμουνα νέος και πέταγα τα λεφτά μου στα παλιοκούτια, που λέει και ο Ζήκος. Στοκ ο ήχος είναι φρικτός, καλός μόνο για σέξ μπίστολς. Από την στιγμή που του άλλαξα την προενισχύτρια με μια της προκοπής όμως (JJ) έγινε μούρλια, έκοψε λίγο ένταση και gain αλλά έδωσε definition και πλέον δεν fuzz-άρει. Καινούργιο είναι ακριβώς στο μπάτζετ σου, θα χρειαστείς όμως και κανα 10ρι εξτρά για την λάμπα. Υπόψιν έχει πάρα πολύ καλό 3band EQ καθώς και switchable noise gate, kalo gia metal, παίζει ωραία και με τα μπάσα μου, και φτιάχνει και αρκετά καλό καφέ παραδόξως, αν είσαι τρυφερός μαζί του.

 

Ευχαριστώ για την πρόταση. Ωστόσο, αν αποφασίσω να ξεπεράσω τα €50, πιστεύω ότι μπορώ να βρώ πιο αξιόλογα πεταλάκια (πχ πωλείται εδώ και πολύ καιρό ένα barber Dirty Bomber στα €70).

 

:)

 

Εαν βρεις καποιο ΑΜΤ ..Β1 , S1 ή και R1 θα είσαι σουπερ για τα λεφτα που περιγράφεις...

 

Αυτά τα πεταλάκια ήταν η αρχική μου σκέψη/επιλογή, αλλά έχω καιρό να δω κάποιο στις αγγελίες. Το μόνο AMT, που πωλείται, είναι το California Sound.

 

γνώμη μου

το rat με τίποτα! φαζάρει άσχημα απο τη μέση και μετά και ειναι για τους λατρεις αυτής της ιδιότυπης "σαπίλας" που το χαρακτηρίζει. Αναντικατάστατο για πχ cruntch καταστάσεις αλλά όχι για αυτό που θες.

 

Μαζί σου!

 

+1 για το digitech hardwire. Δεν ειναι τοσο μέταλ αλλά εχει τρομερά (και αληθοφανή) γκάζια και το βρίσκεις και φτηνά. Μια μικρή επιφύλαξη μόνο για το αν θα σε φτάσει το distortion του....

 

Χθες, πήγα στη συναυλία των Shellac και ο Steve Albini έβγαζε έναν απίστευτο ήχο, μέσω μιας κεφαλής marshall.

O ήχος του sc2, στο saturated mode, έφτανε αρκετά κοντά, σε αυτό που άκουσα, οπότε, μάλλον, με καλύπτει ως distortion.

 

νομίζω ότι η δουλειά γίνεται με κάποιο απο τα κλασικα μεταλλάδικα boss κ ehx που θα βρεις στις αγγελίες και αναφέρθηκαν παραπάνω.Προσωπικά μάλλον θα δοκίμαζα το mooer...

 

Από τα boss ίσως να δοκίμαζα το Digital Metalizer (mz2), αλλά όχι κάποιο από τα υπόλοιπα (metal zone, metal core, mega distortion κτλ).

Το ehx metal muff είναι η έσχατη λύση.

Για το mooer επιφυλλάσομαι, γιατί δε νομίζω να το βρω μεταχειρισμένο.

 

Αυτο το εχεις τσεκαρει ?

 

 

 

http://digitech.com/en-US/products/metal-master

 

Είχα την rp1000, που είχε και το εν λόγω πεταλάκι και δε με είχε ενθουσιάσει. Βέβαια, στο gearmandude ακούγεται καλά.  ;D

 

Ευχαριστώ για την πρόταση, πάντως, θα το έχω στο μυαλό μου. Μη σου πω ότι, στο συγκεκριμένο video, μου άρεσε περισσότερο από το ehx metal muff.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρόταση. Ωστόσο, αν αποφασίσω να ξεπεράσω τα €50, πιστεύω ότι μπορώ να βρώ πιο αξιόλογα πεταλάκια (πχ πωλείται εδώ και πολύ καιρό ένα barber Dirty Bomber στα €70).

 

 

 

 

Βασικά, ένα 20-ευρω διαφορά από το budget σου, σταμάτα να το σκέφτεσαι, λέμε! Σε αυτά τα χρήματα, τέτοιο πεταλάκι, αμαρτία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρόταση. Ωστόσο, αν αποφασίσω να ξεπεράσω τα €50, πιστεύω ότι μπορώ να βρώ πιο αξιόλογα πεταλάκια (πχ πωλείται εδώ και πολύ καιρό ένα barber Dirty Bomber στα €70).

 

 

Σίγουρα, απλά η τιμή είναι για καινούργιο, πολλοί τα σκοτώνουν για λιγότερα από τα μισά.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βασικά, ένα 20-ευρω διαφορά από το budget σου, σταμάτα να το σκέφτεσαι, λέμε! Σε αυτά τα χρήματα, τέτοιο πεταλάκι, αμαρτία...

 

Τελικά, ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου, έκανα τις σχετικές μηνιαίες περικοπές και πήρα το Barber.

Θα το έχω από Δευτέρα, οπότε και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις και το χρόνο σας!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου