Προς το περιεχόμενο

Low budget high gain distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε όλους!

 

:)

 

Ψάχνω να αγοράσω (μάλλον μεταχειρισμένο) πεταλάκι για high gain distortion.

 

Το budget μου είναι μέχρι τα €50, maximum και αυτό που θέλω είναι να μην είναι καθόλου fuzzy, αλλά πιο "ξερό", αν μου επιτρέπετε τον χαρακτηρισμό.  ;D

 

Η χρήση του θα είναι σε λίγα drop-D powerchords περάσματα, που θέλω να κάνω σε κάποια κομμάτια μου, γι'αυτό και δε θέλω να δαπανήσω περισσότερα χρήματα.

 

Έχω στο μυαλό μου τα εξής, που έχω βρει σε αγγελίες:

 

-Boss digital metalizer mz2

-DOD fx86 death metal

-Digitech sc2 (το πιο light της κατηγορίας)

-EHX metal muff (δεν το έχω ακούσει από κοντά, αλλά, αν είναι high gain fuzz, δε με ενδιαφέρει)

-DOD gonkulator

-DOD Supra Distorion

-AMT California Sound

-Digitech tl2

 

Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω;

 

Τι άλλο θα μου προτείνατε, σε αυτό, αυστηρά, το εύρος τιμών;

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου φίλε,

 

Για το  EHX metal muff (που το έχω και το ξέρω), είναι πόλυ δυνατό πετάλι, high gain distortion όσο δεν πάει, παίζω με αυτο με 7χορδη και χαλάει ο κόσμος. Ειναι thrashοπεταλο κάργα με πολύ καλό sustain για να καταλάβεις.

 

Το πλεονέκτημα του σε σχέση με τα άλλα είναι ότι έχει μεγάλη γκάμα ήχου λόγο του EQ του Boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Για το  EHX metal muff (που το έχω και το ξέρω), είναι πόλυ δυνατό πετάλι, high gain distortion όσο δεν πάει..

 

...αυτό που θέλω είναι να μην είναι καθόλου fuzzy, αλλά πιο "ξερό", αν μου επιτρέπετε τον χαρακτηρισμό.  ;D

 

Μια και το έχεις το πεταλάκι, θεωρείς ότι fuzzάρει?

 

Όπως αναφέρω και στην παράθεση, θέλω σφιχτό και ξερό distortion, που να έχει definition στις συγχορδίες.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν fuzzαρι. Απλα τζιτζικιζει με την καλη ενοια σαν το metal zone. Αλλα η διαφορα του ειναι οτι ειναι αθορυβο και πλουσιο ηχο (ψιλο metallica, megadeth scooped mids ηχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρω και στην παράθεση, θέλω σφιχτό και ξερό distortion, που να έχει definition στις συγχορδίες.

 

Δαγκωτό Hardwire SC2. Με το διακόπτη στο saturated, είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δαγκωτό Hardwire SC2. Με το διακόπτη στο saturated, είναι ακριβώς αυτό που ζητάς.

 

είναι αρκετά high gain, όμως?

 

Joyo Ultimate Drive καινουργιο κιολας! Καταπληκτικος κλωνος OCD...

 

είναι και αυτό στα υπόψιν, αν δε βρω κάτι, που να μου αρέσει, στις αγγελίες. Το μόνο, που με προβληματίζει, με το εν λόγω πεταλάκι, είναι, ότι έχει πολλή (και δύσκολα διαχειρίσιμη) ένταση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι αρκετά high gain, όμως?

 

Με το gain τερματισμένο είναι στο όριο πριν τη metal παραμόρφωση. Απ΄όσο σε έχω ακούσει και απ' ό,τι μπορώ να συμπεράνω, εσύ δεν θέλεις μεταλάδικο πετάλι. Θέλεις high gain τύπου κλασικού βρώμικου marshall, ειδικά αφού μιλάς για λεπτομέρεια στις νότες και να ακούγονται συγχορδίες. Ήθελα ακριβώς το ίδιο πράγμα και δοκίμασα αρκετά πετάλια. Όταν βρήκα το sc2, έκατσε στην πεταλιέρα μου και δε φεύγει από τότε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το gain τερματισμένο είναι στο όριο πριν τη metal παραμόρφωση. Απ΄όσο σε έχω ακούσει..

 

Το πεταλάκι προορίζεται για χρήση με μπάντα (powertrio), στα όρια του stoner/doom και ίσως metal*.

 

Δε θέλω να fuzzάρει, γιατί έχω το fuzz factory και το blue box, γι' αυτή τη δουλειά και ούτε να είναι τύπου overdrive, μιας και με βοήθεια treble booster πουσάρω τον ενισχυτή, που παίζω, κάθε φορά.

 

:)

 

 

 

*  εγώ, μας χαρακτηρίζω monolithic rocknroll ;D :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταλάκι προορίζεται για χρήση με μπάντα (powertrio), στα όρια του stoner/doom και ίσως metal*.

 

Metal με palm muting δε θα παίξεις. Τα άλλα θα τα παίξεις. Ελπίζω μόνο να μην πηγαίνεις με single coils για τέτοια πράγματα.

 

Επίσης δε φαζάρει καθόλου ακόμα και τερματισμένο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου