Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις "Το Σμήνος" του Σετσινγκ για ιδέες, αλλα δεν μου επιτρέπει ο Samy να πολιτικολογώ στο φόρουμ...

 

Οπότε αυτοπεριορίζομαι αποκλειστικα σε θεματα μουσικης τεχνολογίας

 

Τώρα που λες για το βιβλίο, το χω παρει και ξεκίνησα να το διαβάζω, μονο που το άφησα δυο φορές, και μιας και ήταν μεγάλο, έπρεπε να ξαναδιαβάσω απο την αρχή... μετα απο καιρό.

Τώρα το έχω δανείσει και νομίζω οτι το χασα.

 

...άσχετο...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα που λες για το βιβλίο, το χω παρει και ξεκίνησα να το διαβάζω, μονο που το άφησα δυο φορές, και μιας και ήταν μεγάλο, έπρεπε να ξαναδιαβάσω απο την αρχή... μετα απο καιρό.

Τώρα το έχω δανείσει και νομίζω οτι το χασα.

 

Capital Contols Suck.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Capital Contols Suck.

Για να το θέσω όσο πιο ευγενικά μπορώ για να μην διαταράξω την κοινή ησυχία.

 

Πρόκειται απλά για την πρωτοφανή για τα διεθνή δεδομένα και μάλλον βλακοδέστερη πράξη μιας παρέας άσχετων (οι ερασιτέχνες τουλάχιστον αγαπάνε την τέχνη τους) που έχει και θα έχει ακόμα μεγαλύτερες επιπτώσεις (οι οικονομίες αργούν να καταγράψουν αποτελέσματα) στον βιοπορισμό εκατομμυρίων ανθρώπων.

Επειδή θέλαμε να παίξουμε τις κουμπάρες.

Απλά κι ευγενικά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το συζητάμε, ένας συνάδελφος σε πρόσφατο ταξίδι του στην Ολλανδία (πρίν μερικές μέρες) μου είπε πως χρησιμοποίησε κανονικά την χρεωστική του κάρτα για αγορές. Είχα την εντύπωση πως δεν γίνεται. Μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τις χρεωστικές;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές με χρεωστική δεν υπόκεινται σε περιορισμούς.

 

ΝΟΜΙΖΕΙΣ..... ;D ;D ;D

 

και αυτες υποκεινται στους ιδιους περιορισμους,in fact στο εξωτερικο δεν μπορεις ΚΑΝ να τις χρησιμοποιησεις... (μια και το οριο των 300Κ/τραπεζα εξαντλειται σχεδον αμεσως απο τις πιστωτικες καθε τραπεζας που ειναι πολλες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που το συζητάμε, ένας συνάδελφος σε πρόσφατο ταξίδι του στην Ολλανδία (πρίν μερικές μέρες) μου είπε πως χρησιμοποίησε κανονικά την χρεωστική του κάρτα για αγορές. Είχα την εντύπωση πως δεν γίνεται. Μήπως ισχύει κάτι διαφορετικό για τις χρεωστικές;

 

ακριβως...ΣΟΥ ΕΙΠΕ... ;D....δεν ησουν εκει ωστε να το διαπιστωσεις απο μονος σου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος που σχεδιάζει ταξιδάκι πάντως μίλησε με την τράπεζά του και του είπαν οτι πρέπει να κάνεις ειδική αίτηση και σου ανοίγουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική και την χρεωστική σου στην χώρα/χώρες που θα δηλώσεις οτι θα πας.

Αυτό όμως αφορά μόνο χρήση εκεί (σε ταμείο δηλαδή) και όχι αγορές μέσω internet..

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως...ΣΟΥ ΕΙΠΕ... ;D....δεν ησουν εκει ωστε να το διαπιστωσεις απο μονος σου... ;D

 

Δεν πρόκειται για κανένα βλάκα που πουλάει μούρη. Δεν μπορείς να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα αφού ούτε με ξέρεις ούτε ξέρεις (πόσο μάλλον) τον συνάδελφό μου.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται για κανένα βλάκα που πουλάει μούρη. Δεν μπορείς να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα αφού ούτε με ξέρεις ούτε ξέρεις (πόσο μάλλον) τον συνάδελφό μου.

 

Μπορει να τη χρησιμοποιησε αλλα σαφως μεσα στο ΟΡΙΑ που ειπαμε παραπανω,ηταν απλα τυχερος & υπηρχε ακομα υπολοιπο στο ημερησιο οριο της τραπεζας του.

 

Εγω εχω κανει λογω δουλειας 3 ταξιδια μετα απο την επιβολη των CC & ΠΟΥΘΕΝΑ (σε πρωην χωρες του ανατολικου πηγα) δεν περνουσε η χρεωστικη μου (και εχω....ΤΕΣΣΕΡΙΣ  ;D)

 

Με συνδιασμο των.....5 πιστωτικων μου καταφερα να τα βγαλω περα παντως.

 

Φίλος που σχεδιάζει ταξιδάκι πάντως μίλησε με την τράπεζά του και του είπαν οτι πρέπει να κάνεις ειδική αίτηση και σου ανοίγουν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις την πιστωτική και την χρεωστική σου στην χώρα/χώρες που θα δηλώσεις οτι θα πας.

Αυτό όμως αφορά μόνο χρήση εκεί (σε ταμείο δηλαδή) και όχι αγορές μέσω internet..

 

Ουτε αυτο ισχυει,ειδικα για τις πιστωτικες,για τις χρεωστικες χρειαζεται να το κανεις για να κανεις αναληψεις ΜΕΤΡΗΤΩΝ σε "περιεργες" χωρες.

 

Για αλλη μια φορα ισχυουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα

 

http://www.huffingtonpost.gr/2015/07/28/capital-controls-dieykriniseis_n_7885246.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου