Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αudiokosta, αυτές οι εξαιρέσεις πρέπει να περάσουν πρώτα απ' τις τραπεζικές επιτροπές ή μπορείς π.χ. να πληρώσεις το ξενοδοχείο που μένεις στο Παρίσι με την κάρτα σου no questions asked και χωρίς να κοιτάς το ρολόι;

 

Ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το λινκ που εδωσα παραπανω.... ;D

 

9. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή χρεωστική μου κάρτα για να κάνω αγορές στο εξωτερικό;

ΝΑΙ, εφόσον βρίσκεστε στο εξωτερικό και η συναλλαγή σας γίνεται με χρήση της κάρτας, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας για αγορές αγαθών και υπηρεσιών στο εξωτερικό: •μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα, και

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών.

 

10. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

•ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

 

•Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

 

 

•μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

 

•εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

 

Τα ειπαμε....ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ σε ΚΑΘΕ τραπεζα ΔΙΝΟΥΝ 300.000 ευρω απο τα οποια μπορουν να γινουν ΟΛΕΣ οι συναλλαγες με χρεωστικες και πιστωτικες καρτες της  ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (να φυγει δηλ.το χρημα απο την Ελλαδα)

 

ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ υπαρχουν και δεν χρειαζεται να κανεις καμμια αιτηση μια και ισχυει το "οποιος προλαβει τον κυριο ειδε".

 

Για να γινω πιο κατανοητος να σου δωσω ενα αντιστοιχο παραδειγμα απο τη ζωη.

 

Στη Β.ΚΟΡΕΑ υπαρχουν στρατοπεδα "αναμορφωσης" των παραστρατημενων διαφωνουντων,σε αυτα "ζουνε" 5.000.000 Βορειοκορεατες...ομως η ΕΠΙΣΗΜΗ παραδοχη του ΚΚ της Β.Κορεας ειναι οτι ζουνε μονο 30.000 και αρα ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ δινει.....αρα τρωνε ΜΟΝΟ οι 30.000 (αυτοι που ειναι πιο κοντα στα κεντρικα γραφεια διανομης συσσιτιου φανταζομαι) και οι υπολοιποι τρωνε...αξιοπρεπεια.... ;D

 

Καταλαβες?

 

Ε καπως ετσι δουλευουν και τα CC... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να το θέσω όσο πιο ευγενικά μπορώ για να μην διαταράξω την κοινή ησυχία.

 

Πρόκειται απλά για την πρωτοφανή για τα διεθνή δεδομένα και μάλλον βλακοδέστερη πράξη μιας παρέας άσχετων (οι ερασιτέχνες τουλάχιστον αγαπάνε την τέχνη τους) που έχει και θα έχει ακόμα μεγαλύτερες επιπτώσεις (οι οικονομίες αργούν να καταγράψουν αποτελέσματα) στον βιοπορισμό εκατομμυρίων ανθρώπων.

Επειδή θέλαμε να παίξουμε τις κουμπάρες.

Απλά κι ευγενικά.

 

 

 

Πολύ απλά και διακριτικά το έθεσες. Για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη ιδέα της παράνοιας, πρέπει να προσθέσουμε και την ενσυναίσθητη ενέργεια της πλειοψηφίας του εκλογικού σώματος αυτών των εκατομμυρίων, να δώσει την εξουσία στους εν λόγω "άσχετους", να κάνουν όλα τα παραπάνω στις ζωές τους. Αν και θα απέφευγα εντελώς τους χαρακτηρισμούς, για να μην πέσω στην παγίδα της κάλυψης ή αποκάλυψης των κινήτρων πίσω από αυτές τις πράξεις, ιφ γιου κατς μάι ντριφτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινει πιο κατανοητος ο ΛΟΓΟΣ που δεν μπορειτε να κανετε ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ χρηση των πιστωτικων και χρεωστικων καρτων σας στο εξωτερικα αλλα μονο μεχρι

500.000.000 το χρονο (300.000 Χ4Χ365) για ΟΛΕΣ τις καρτες που εχουν εκδοσει οι τραπεζες στην Ελλαδα   θα πρεπει να καταλαβετε οτι αυτη τη στιγμη υπαρχουν καταθεσεις υψους 135 ΔΙΣ (απο τον Ιαν εχουν φυγει εξω γυρω στα 45 δις μια και καποιοι ντοπιοι δεν καταλαβαιναν και πολυ απο...αξιοπρεπεια  ;D ) .

 

Με αυτες τις καταθεσεις απλα δεν μπορει να λειτουργησει το τραπεζικο συστημα (ειδικα οταν τα ΔΑΝΕΙΑ ειναι πλεον σχεδον διπλασια απο αυτες )

 

Αν δεν εβαζαν περιορισμους τοτε ΜΟΝΟ απο τις καρτες θα εφευγαν ΦΕΤΟΣ κοντα στα 20 δισ ,συμφωνα με τις μεχρι σημερα κινησεις που εχουν οι ελληνικες καρτες στο εξωτερικο (13.000.000 Χ 4 Χ 365 )  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε όχι τώρα πες μου, δεν νοιώθεις περήφανος που είσαι έλληνας. :'(

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη βγάζεις μόνο με ούζο, ελιές και μπισκότα Μιράντα;

 

Δεν μου αρέσουν εμένα τούτα τα ξενόφερτα.

Οδηγώ Porche GT3,πίνω μόνο Schultheiss Berliner Weisse και ψωνίζω αναφανδόν αλλαντικά από το Lidle...Με 13%. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε να μην έχω κάνει αίτηση για την κατηγορία Espresso.. Φαντάζομαι τις τελευταίες μέρες πριν το δημοψήφισμα θα είχε μετατραπεί σε μυστικό διαδικτυακό φόρουμ του "Μένουμε Ευρώπη". ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε να μην έχω κάνει αίτηση για την κατηγορία Espresso.. Φαντάζομαι τις τελευταίες μέρες πριν το δημοψήφισμα θα είχε μετατραπεί σε μυστικό διαδικτυακό φόρουμ του "Μένουμε Ευρώπη". ;D

 

H Εspresso στην αρχή της ήταν μια πολύ αξιόλογη ενότητα με καίριους και ποιοτικούς προβληματισμούς,πολιτικούς και όχι μόνο.

Μετά και κάπου στην πορεία μεταλλάχθηκε σε ένα διαρκές debate για το ποιος έχει δίκιο,ο Λαφαζάνης ή ο Άδωνις...Γιατί προφανώς ενδιάμεση ετυμηγορία δεν μπορεί να υπάρξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι άνθρωποι οι Γερμανοί. Σκληροί μα έντιμοι. Είναι η ψυχή του Γερμανού άραγε σαν τα μαύρα σύννεφα που προμηνύουν καταιγίδα; Δυσδιάκριτη και μη προσβάσιμη σαν ακρογιαλιά με πολλά σκαλοπάτια;

Κι αν του πρέπει του Γερμανού να διοικεί τον κόσμο γιατί όχι; Να το κάνει. Είμαι της άποψης ότι ο Γερμανός είναι προορισμένος να κυβερνά. Κάποιες φορές λέει "όχι"; Τι όχι; Μαλάκας είσαι ρε Γερμανέ;

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε ρε να μην έχω κάνει αίτηση για την κατηγορία Espresso.. Φαντάζομαι τις τελευταίες μέρες πριν το δημοψήφισμα θα είχε μετατραπεί σε μυστικό διαδικτυακό φόρουμ του "Μένουμε Ευρώπη". ;D

 

Πως το φαντάζεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές λέει "όχι"; Τι όχι; Μαλάκας είσαι ρε Γερμανέ;

 

Υπάρχουν και τέτοιοι...Πασίγνωστοι και καταξιωμένοι.

Τους δώσανε και ένα βραβείο(κάτι σε νόμπελ πήρε το αυτί μου) έτσι,για να καμουφλάρουν τη μαλακία που τους δέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου