Προς το περιεχόμενο

Capital controls και αγορες απο ιντερνετ (κυριως thomman.de)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΝΟΜΙΖΕΙΣ..... ;D ;D ;D

 

και αυτες υποκεινται στους ιδιους περιορισμους,in fact στο εξωτερικο δεν μπορεις ΚΑΝ να τις χρησιμοποιησεις... (μια και το οριο των 300Κ/τραπεζα εξαντληται σχεδον αμεσως απο τις πιστωτικες καθε τραπεζας που ειναι πολλες)

 

Δεν έχω αγοράσει κάτι από το εξωτερικό τελευταία για να διαπιστώσω αυτό που λες...Τώρα που το σκέφτομαι,δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα απ' έξω.

Στις εδώ συναλλαγές μου,σχεδόν αποκλειστικά χρησιμοποιώ την χρεωστική(ειδικά στην αρχή της ιστορίας) και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 497
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω αγοράσει κάτι από το εξωτερικό τελευταία για να διαπιστώσω αυτό που λες...Τώρα που το σκέφτομαι,δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα απ' έξω.

Στις εδώ συναλλαγές μου,σχεδόν αποκλειστικά χρησιμοποιώ την χρεωστική(ειδικά στην αρχή της ιστορίας) και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι αλλα εισαι ΕΚΤΟΣ θεματος μια και το θεμα αφορα CAPITAL CONTROLS & αγορες απο το εξωτερικο και οχι αγορες εντος της επικρατειας.

 

Εντος της Ελλαδας μπορεις να αγορασεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και ΟΣΟΔΗΠΟΤΕ θες με πιστωτικες και χρεωστικες (μεσα στα ορια του λογαριασμου και του πιστωτικου οριου σου βεβαια)  μια και τα λεφτα ΜΕΝΟΥΝ στο εγχωριο τραπεζικο συστημα (αλλωστε για να ΜΗ ΦΕΥΓΟΥΝ λεφτα εκτος τραπεζικου συστηματος χρηματα επιβληθησαν τα CC)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το θέσω όσο πιο ευγενικά μπορώ για να μην διαταράξω την κοινή ησυχία.

 

Πρόκειται απλά για την πρωτοφανή για τα διεθνή δεδομένα και μάλλον βλακοδέστερη πράξη μιας παρέας άσχετων (οι ερασιτέχνες τουλάχιστον αγαπάνε την τέχνη τους) που έχει και θα έχει ακόμα μεγαλύτερες επιπτώσεις (οι οικονομίες αργούν να καταγράψουν αποτελέσματα) στον βιοπορισμό εκατομμυρίων ανθρώπων.

Επειδή θέλαμε να παίξουμε τις κουμπάρες.

Απλά κι ευγενικά.

 

 

Νε αλα αιχουμε ακΣιοπρεπια   ;D

 

Παντως το τι βαλιτσα με μετρητο περναει απο τα Ελληνοβαλκανικα συνορα δεν μπορεις να φανταστεις...στη ΣΟΦΙΑ που ημανε εχθες οι τραπεζες μενουν ανοικτες μεχρι τα μεσανυχτα...... ;D  (το ΤΡΑΓΙΚΟ ειναι οτι δεν ειναι.....λαμογια αυτοι που κουβαλανε τις τσαντες με τα ευρα αλλα κανονικοι βιοπαλαιστες επιχειρηματιες που προσπαθουν να ... πληρωσουν τους προμηθευτες τους για να μη κλεισουν οι επιχειρησεις τους....μιλαμε για ανθρωπους που ρισκαρουν 4-5 χρονια ΦΥΛΑΚΗ για να μη μεινουν απληρωτοι και ανεργοι οι υπαλληλοι τους και καταστραφουν οι κοποι μιας ζωης....)

 

χεσεμεσαοπολυχρονη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στα όργανα μου (όχι τα μέζεα) φέρομαι πια με πολύ περισσότερη ακσιοπρεποια τώρα που γνωρίζω ότι θα μείνουμε μαζί για πολύ καιρό ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει της τελευταίας ΠΝΠ

 

Απαγορεύεται η μεταφορά κεφαλαίων με τη χρήση χρεωστικών, πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών καρτών στο εξωτερικό για διασυνοριακές πληρωμές.

Διευκρινίζεται ότι δεν επιτρέπονται 

- συναλλαγές αγορών και πληρωμές μέσω Internet ή τηλεφωνικές παραγγελίες σε επιχειρήσεις του εξωτερικού με χρήση χρεωστικών, πιστωτικών και προπληρωμένων καρτών εκτός από τις παρακάτω κατηγορίες:

  * πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή

βιβλιοθηκών, κ.λπ.)

  * πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων   

  * πληρωμές συνδρομών για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε

επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για

επιστημονικά και λοιπά έντυπα

  * αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών

  * πληρωμές ξενοδοχείων

  * ενοικιάσεις αυτοκινήτων

  * πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών

  * πληρωμές ψηφιακών παροχών μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications)

- συναλλαγές σε φυσικά καταστήματα στο εξωτερικό σε κατηγορίες εμπόρων που σχετίζονται με διακίνηση χρημάτων όπως: Securities-Brokers/Dealers, Gambling Transactions, Money Transfer κ.λ.π

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέθηκε το φάρμακο που θεραπεύει το GAS, λέγεται Capicontrix...  ::)

 

 

 

Αναρωτιέμαι αν όλως περιέργως θα τσιμπήσουν οι τιμές στα ελληνικά μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αudiokosta, αυτές οι εξαιρέσεις πρέπει να περάσουν πρώτα απ' τις τραπεζικές επιτροπές ή μπορείς π.χ. να πληρώσεις το ξενοδοχείο που μένεις στο Παρίσι με την κάρτα σου no questions asked και χωρίς να κοιτάς το ρολόι;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν όλως περιέργως θα τσιμπήσουν οι τιμές στα ελληνικά μαγαζιά...

 

Δεν μπορούν να εισάγουν τα ελληνικά μαγαζιά. Οπότε δεν θα έχουν τίποτε να πουλήσουν, πολύ σύντομα.

 

Τώρα που το σκέφτομαι,δεν έχω αγοράσει ποτέ τίποτα απ' έξω.

 

Τη βγάζεις μόνο με ούζο, ελιές και μπισκότα Μιράντα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου