Προς το περιεχόμενο

Γιτατί δεν ανοίγει ο φορητός??


SamTheRipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό Toshiba laptop,που δεν κάνει για πολλά επειδή έχει παλιώσει,και το χρησιμοποιώ μόνο για καμιά ηχογράφηση,να βλέπω καμιά ταινία και να δουλεύω στο Guitar Pro.Την παρασκευή που έγραφα κάτι στο Guitar Pro,έφυγα βιαστικός και ξέχασα να το κλείσω,αφήνοντας και αυτόν και το πρόγραμμα ανοιχτό.Όταν ήρθα μετά από 2.30 ώρες στο σπίτι τον βρήκα κλειστό.Πάω να τον ανοίξω και 1-2 δευτερόλεπτα μετά ακούγονται 4 μπιπ και το pc ξανακλέινει. 8O .Η οθόνη δε δείχνει τίποτα.Τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το site τα beep σημαίνουν

4 Beeps Timer not operational Bad motherboard

 

Και τώρα δηλαδή τι πρέπει να κάνω??

Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

 

Πρώτον, μπορείς να το πάς στην αντιπροσωπεία που είναι η Ideal Electronics. Θεωρητικά, η καλύτερη λύση.

Δεύτερον, μπορείς να το πάς σε κάποιο κατάστημα υπολογιστών (π.χ. Πλαίσιο) αφού δεν υπάρχει εγγύηση, ώστε να τη βγάλεις λίγο φτηνότερα (μάλλον).

Τρίτον, βρίσκεις parts από κάπου (π.χ. Ebay) και το φτιάχνεις μόνος σου αλλά δεν στο συνιστώ γιατί τα laptops δεν είναι για πολλά παιχνίδια.

 

:wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το site τα beep σημαίνουν

4 Beeps Timer not operational Bad motherboard

 

Και τώρα δηλαδή τι πρέπει να κάνω??

Δεν έχεις και πολλές επιλογές.

 

Πρώτον' date=' μπορείς να το πάς στην αντιπροσωπεία που είναι η Ideal Electronics. Θεωρητικά, η καλύτερη λύση.

Δεύτερον, μπορείς να το πάς σε κάποιο κατάστημα υπολογιστών (π.χ. Πλαίσιο) αφού δεν υπάρχει εγγύηση, ώστε να τη βγάλεις λίγο φτηνότερα (μάλλον).

Τρίτον, βρίσκεις parts από κάπου (π.χ. Ebay) και το φτιάχνεις μόνος σου αλλά δεν στο συνιστώ γιατί τα laptops δεν είναι για πολλά παιχνίδια.

 

:wink:[/quote']

 

Νομίζω το Πλαίσιο θα τον στείλει στην αντιπροσωπεία (ή αυτό συμβαίνει μόνο για laptops εντός εγγύησης;).

Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα εξωτερικό HDD case (20ευρώ) και θα τσέκαρα σε κάποιον άλλο υπολογιστή αν ο σκληρός έχει επιζήσει - αν όχι, τότε εκτός από laptop θα πληρώσεις και καινούριο δίσκο, οπότε γενικά δεν ξέρω αν

καινούριος δίσκος + καινούρια μητρική + εργατικά < άλλο laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα και δεν ήταν τίποτα άλλο από πρόβλημα ρεύματος!

Ανάμεσα στο φορτιστή και στο καλώδιο που πάει στη πρίζα είχα βάλει ένα σταθεροποιητικό(ή κάτι τέτοιο)που βρήκα της Apc.Aυτό,για άγνωστους λόγους,σταμάτησε να δουλεύει με αποτέλεσμα το ρεύμα να μην περνάει από το φορτιστή στο pc.Όπως το άφησα και γω το pc 2 ώρες ανοιχτό ξεφόρτισε το καημένο και τα παιξε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα και δεν ήταν τίποτα άλλο από πρόβλημα ρεύματος!

Ανάμεσα στο φορτιστή και στο καλώδιο που πάει στη πρίζα είχα βάλει ένα σταθεροποιητικό(ή κάτι τέτοιο)που βρήκα της Apc.Aυτό' date='για άγνωστους λόγους,σταμάτησε να δουλεύει με αποτέλεσμα το ρεύμα να μην περνάει από το φορτιστή στο pc.Όπως το άφησα και γω το pc 2 ώρες ανοιχτό ξεφόρτισε το καημένο και τα παιξε!!![/quote']

 

Φίλε μου, όταν ένας φορητός υπολογιστής φορτίζει, ανάβει ένα λαμπάκι για να δείξει τη φόρτιση. Ολη την ημέρα ασχολείται το φόρουμ με ένα ανύπαρκτο πρόβλημα. Λίγη προσοχή σε παρακαλώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά Wow!.Και πού ήξερα εγώ δηλαδή ότι δεν έχει κάψει κάτι?Για να βοηθάμε τους άλλους και για να συζητάμε είναι τα forum νομίζω.3 παιδιά απάντησαν στο κάτω κάτω,δεν έγινε και το μεγαλύτερο thread πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου