Προς το περιεχόμενο

Χαμαιλεοντας


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thank you guys, αλλα ειστε πολυ γενναιοδωροι στα σχολια.

 

Η κιθαρα τουλαχιστον ειναι για κλωτσες, αφου το μονο που εχει ειναι αυθορμητισμος.

 

Τα τυμπανα ειναι λιγο πιο δυνατα απο οτι επρεπε γιατι δεν ηθελα να χαθουν καποιες φρασεις, που κανονικα πρεπει να τις πειραξω στο velocity για να ακουστουν χωρις να εχω τη γενικη ενταση ψηλα.

 

Και ΟΚ ας πουμε οτι ειναι μια παραγωγη που γουσταρει τυμπανα "μπροστα", η κιθαρα ωστοσο πρεπει να ξαναπαιχτει (να μου περασει και το χερι γιατι το ξεκώλωσα αποτομα πρωι πρωι με τα 11αρια στην Strat και με ψηλο action).

 

Βασικα η κιθαρα θελει πολυ καλο "σχεδιασμο", ηχητικα και φρασεολογικα, στο πως θα προχωρησει σε ενα 5λεπτο instrumental κιθαριστικο (οπως το προοριζω) κομματι, για να μη κουρασει αλλα να εχει και συνεχως ενδιαφερον.

(οπως σωστα σχολιασε και ο Siachamis οτι το μπουχτησα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν φτάνει που παίζεις όπως παίζεις, τώρα ηχογραφείς και όπως ηχογραφείς...

 

Στα τύμπανα όμως μας κούφανες τελείως.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα εγραψες με programming. Πες μου ότι δούλεψες σε κάποια patterns τουλάχιστον... Please...

 

Ναι ναι.

Βασιστηκα σε ενα pattern του (αγαπημενου και χιλιοκλεμμενου) Clyde Stubblefield για το βασικο τεμπο, αλλα το πειραξα για να ερθει  να γκρουβαρει στο θεμα του κομματιου και στα επομενα μερη του.

Αυτα που κανει με το hihat και τα ghost στο ταμπουρο, ειναι σχολείο να τα δουλευεις βλεπωντας τα μεσα στο midi programming (για τετοιου ειδους κομματια παντα).

Τα Brakes, άλλα ειναι βασισμενα σε ιδεες απο ετοιμα και αλλα στημενα εξ αρχης (το βασικο brake για να μπει η τελευταια φραση tutti του σχηματος ειναι σχεδον το ιδιο με το original - 3.08 στο βιντεο).

Γενικα η ιδεα που εχω για τα τυμπανα γενικα, τρελλο groove εκει που πρεπει και τρελλο χωσιμο εκει που πρεπει. (το ιδιο και για ολα τα οργανα δλδ :) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι.

Βασιστηκα σε ενα pattern του (αγαπημενου και χιλιοκλεμμενου) Clyde Stubblefield για το βασικο τεμπο, αλλα το πειραξα για να ερθει  να γκρουβαρει στο θεμα του κομματιου και στα επομενα μερη του.

Αυτα που κανει με το hihat και τα ghost στο ταμπουρο, ειναι σχολείο να τα δουλευεις βλεπωντας τα μεσα στο midi programming (για τετοιου ειδους κομματια παντα).

Τα Brakes, άλλα ειναι βασισμενα σε ιδεες απο ετοιμα και αλλα στημενα εξ αρχης (το βασικο brake για να μπει η τελευταια φραση tutti του σχηματος ειναι σχεδον το ιδιο με το original - 3.08 στο βιντεο).

Γενικα η ιδεα που εχω για τα τυμπανα γενικα, τρελλο groove εκει που πρεπει και τρελλο χωσιμο εκει που πρεπει. (το ιδιο και για ολα τα οργανα δλδ :) )

 

 

 

Έχεις κάνει τρελλά ρεαλιστική δουλειά πάντως για home κατάσταση.

Χαρά στο κουράγιο σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσεξε/αισθανθηκε κανενας οτι εχω πειραξει την ταχυτητα?

Ενω ξεκιναει στα 99, στο σολο απο το 2.30 ανεβαζει σταδιακα μισο μισο bpm  (η λεγομενη κατηφορα) μεχρι το τελος του σολο, οπου εχει φτασει στα 103-104 δεν θυμαμαι.

Εκει, στο 3.38, οταν ξεκιναει το μινο σολο στα τυμπανα για να επιστρεψει στο main theme, ξαναπεφτει αποτομα στο 101 και κραταει εκει μεχρι το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσεξε/αισθανθηκε κανενας οτι εχω πειραξει την ταχυτητα?

Ενω ξεκιναει στα 99, στο σολο απο το 2.30 ανεβαζει σταδιακα μισο μισο bpm  (η λεγομενη κατηφορα) μεχρι το τελος του σολο, οπου εχει φτασει στα 103-104 δεν θυμαμαι.

Εκει, στο 3.38, οταν ξεκιναει το μινο σολο στα τυμπανα για να επιστρεψει στο main theme, ξαναπεφτει αποτομα στο 101 και κραταει εκει μεχρι το τελος.

 

Δεν το ακουω συνοδεια μετρονομου αρχηγε μου,ξερω ομως οτι απλα μαμει και δερνει και το feel στα τυμπανα σκιζει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ακουω συνοδεια μετρονομου αρχηγε μου

Και ο δικός σου έχει χαλάσει τελευταία... ;)

Άσε μας ρε Σπύρε να πούμε τώρα. Μας δουλεύεις κι από πάνω... ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο δικός μου έχει χαλάσει τελευταία... ;)

Άσε μας ρε Σπύρε να πούμε τώρα. Μας δουλεύεις κι από πάνω... ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα κατι στο κλαουντ να παιξει και μετα μου "πεταξε" τουτο εδω,κοιταω "Δελτα".

Ακουω,σουπερ,με εφτιασε!

Θα συμφωνησω,τα τυμπανα ειναι ..μω.

Για τις κιθαρες,εσυ ξες καλυτερα αλλα συμπαθα με,το σολο γαζωνει.

Το κυριοτερο,ολο το κομματι βγαζει γκρουβα που τελικα ειναι και το ζητουμενο.

 

Ιοαγκαμι!!\m/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου