Προς το περιεχόμενο

New Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχας να δηλωσω δημοσιως οτι ειμαι θεοτρελος /g.a.s.-ωρομενος / και στρατο-ανικανοποιητος!

 

ετσι λοιπον θελω την γνωμη ολων (και ιδιως των "ειδικων" του noiz) για το παρακατω ερωτημα....

 

"ποια ειναι η fender stratocaster που ριχνει στ αυτια , σε οποιαδηποτε ροκινγκερ???"

 

και εξηγω:

η πρωτη μου ηλεκτρικη ειναι μια strat plus '97 στην οποια το μονο που εχω κανει ειναι να βγαλω τους lace sensors και να βαλω ενα σετ haeussel.για συναισθηματικους λογους δεν θελω να την δωσω ποτε.

 

η αλλη στρατ που εχω ειναι parts-caster απο rockinger.

swamp ash body natural / maple neck vintage / fender schaller lock κλειδια / vintage 6βιδο tremolo / emg dg-20.

αυτη η κιθαρα μ αρεσει μονο λογω του βαρους της , το οποιο ειναι εξαιρετικα αμελητεο!!!

 

2 φιλοι λοιπον αγορασαν προσφατα στρατ.

ο ενας πηρε το vintage white kit απο rockinger.το επαιξα στο μαγαζι και παρατηρησα οτι ριχνει στ αυτια στις δικες μου.πολυ ωραιο παχυ και πλατυ μπρατσο, attack & sustain οπως το ονειρευομουν , και οχι πολυ βαρια.

 

2 μηνες αργοτερα ο δευτερος φιλος πηρε μια american standard stratocaster με sunburst σωμα και maple neck. μ αρεσε πολυ-ισως παραπανω απο την ροκινγκερ- και τελικα εχω καταντησει εδω και 1 μηνα να θελω να διωξω ολες τις κιθαρες μου , και να κρατησω μονο την παλια μου πρωτη.....

 

-> σε ποια κατηγορια original fender stratocaster αντιτιθεται η ροκινγκερ?

ποια ειναι η fender stratocaster που συναγωνιζεται ενα guitar kit της ροκινγκερ??? με τα αυτια μου παντως τα δυο αποκτηματα των φιλων που προανεφερα , μου φανηκαν σχεδον ιδια,με το μπρατσο της αμερικανας να υστερει λιγο σε αισθηση.

 

-> απο ποια τιμη-μοντελο και πανω , αξιζει καποιος να παρει μια fender και να ξεχασει την ροκινγκερ?

 

-> παρατηρησα οτι το σωμα της ροκινγκερ στα κιτ ειναι red alder.παιζει αυτο ρολο στον ηχο ακομα και με ολοιδιους μαγνητες?

 

β ο η θ ε ι α . . . θελω μια κιθαρα που να "σπερνει" παντου , χωρις να χρειαστει να πουλησω το αυτοκινητο μου για να την αποκτησω.

 

. . . . . . . . σας ακουω . . . . . . .

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κατ αρχας δεν ειμαι εμπειρος stratocasrteraκιας. εχω παιξει περιπου με 5 strato και η κιθαρα που με ενθουσιασε πραγματικα ηταν η rockinger του ηλια.δεν εχω κανενα κολλημα με το να αποδειξω οτι οι rockinger ειναι καλες κλπ κλπ, απλα θεωρω οτι η εν λογω strato ειναι αψογα κατασκευασμενη, πανεμορφη και ειχε τον πιο γεματο και ωραιο bridge που εχω ακουσει. γενικα ηταν η μονη strato που πηγε να με κανει να παραστρατησω απ τις tele :P

 

αλλα κατσε να δουμε τι θα μας πουν και οι stratomaniacs του noiz.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη δική μου μικρή κατα τ'άλλα εμπειρία, θα πω ότι δεν υπάρχουν σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Γιατί πολύ απλά υπάρχουν rockinger που είναι καλύτερες από πολλές αμερικάνες στρατ και υπάρχουν πολλές αμερικάνες στρατ που είναι πολύ καλά κομμάτια. Πχ. Χωρίς να έχω παίξει με του elavd προφανώς και έχει πέσει σε φοβερό κομμάτι (αν κρίνω και από τις φωτός του είναι κουκλάρα) rockinger. Αυτή τη στιγμή στην κατοχή μου έχω εκτός των άλλων άσχετων κιθάρων, μια rockinger και μια Fender USA. Έχω κάνει βασική μου κιθάρα τη fender γιατί (το σημαντικότερο) μ'αρέσει εμφανησιακά περισσότερο, είναι λίγο πιο ελαφριά, αισθάνομαι καλύτερα το μπράτσο της, μου αρέσει σαν αίσθηση το maple στην ταστιέρα ενώ σαν ήχος απλά νομίζω ότι της fender είναι λίγο πιο ισσοροπημένος, πιο "μοντέρνος" κατά μία έννοια, ενώ η rockinger πριμάρει αρκετά και δίνει την αίσθηση της vintagίλας.

 

Συμπερασματικά, θα επαναλάβω ότι δε θα έδινα ΠΟΤΕ 1000¤ για μια Fender USA όταν υπάρχουν οι rockinger...(¶λλωστε και τη δική μου την πήρα πολύ λιγότερα, αφού ήταν μεταχειρισμένη). Εκτός και ΜΟΝΟ αν έπαιζα με ένα συγκεκριμένο κομμάτι που μου έκανε το κλικ οπότε θα τα διέθετα γιατί αλλιώς πιστεύω ότι δεν είσαι σίγουρος ότι το κομμάτι που θα σου κάτσει (αν πάρεις από το ίντερνετ) θα είναι τόσο καλό. Ενώ με τη rockinger ξέρεις ότι δε θα δώσεις 1000¤ και κατά 95% θα έχεις ένα πολύ αξιόλογο όργανο...

 

Η απόφαση δική σου και σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες σου να κινηθείς. Μην ακούς τα περί vintage (εκτός κι αν ψάχνεις ακριβώς αυτό) και ο Malmsteen παίζει με τους τάδε μαγνήτες και του Gilmour είναι πράσινη με ροζ βούλες και κανελλί ζώνη, άρα αυτή να πάρεις! :lol: :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα έδινα ΠΟΤΕ 1000¤ για μια Fender USA όταν υπάρχουν οι rockinger...

 

Εκτός και ΜΟΝΟ αν έπαιζα με ένα συγκεκριμένο κομμάτι που μου έκανε το κλικ οπότε θα τα διέθετα γιατί αλλιώς πιστεύω ότι δεν είσαι σίγουρος ότι το κομμάτι που θα σου κάτσει (αν πάρεις από το ίντερνετ) θα είναι τόσο καλό.

 

;)

Συμφωνώ απολύτως !

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"ποια ειναι η fender stratocaster που ριχνει στ αυτια ' date=' σε οποιαδηποτε ροκινγκερ???"

 

[/quote']

 

 

Αυτη που περιμενω σε λιγες μερες (ναι πηρα δευτερη στρατ μεσα σε ενα μηνα :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: )

 

Δεν θα πω ακομα ποια ειναι ....απλα θα πω οτι ειναι made in mexico και τα αρχικα της ειναι f.s.c.p και οτι κοστιζει λιγοτερο απο μια rockinger ,εχει usa parts/μαγνητες και μοντερνα specs :roll: :roll: :roll: :D :D :D :?: :?:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει πολυ η γνωμη σας αγαπητοι συν-noizαδες!!!

με βγαζει απο την κουβεντα που μου πε σημερα ενας φιλος: "βαλε 2500 δολλαρια στην τσεπη και οταν πας αμερικη παρε απο κει μια στατοκαστερ- δεν ειναι σαν αυτες που ερχονται ευρωπη και μην τη πειραξεις καθολου"

 

σκεφτομαι λοιπον για την μαυρη rockinger χωρις το logo της ομως.με white pearl pickguard.

 

τι λετε...κανεις αλλος.....

 

fenderiarh τι πηρες????? πες μου please...... :roll: :roll: :roll: :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει πολυ η γνωμη σας αγαπητοι συν-noizαδες!!!

με βγαζει απο την κουβεντα που μου πε σημερα ενας φιλος: "βαλε 2500 δολλαρια στην τσεπη και οταν πας αμερικη παρε απο κει μια στατοκαστερ- δεν ειναι σαν αυτες που ερχονται ευρωπη και μην τη πειραξεις καθολου"

 

σκεφτομαι λοιπον για την μαυρη rockinger χωρις το logo της ομως.με white pearl pickguard.

 

τι λετε...κανεις αλλος.....

 

fenderiarh τι πηρες????? πες μου please...... :roll: :roll: :roll: :roll:

 

Classic Player??? αχ.... γιατί να είμαι αριστερόχειρας....??? ε.... :twisted: :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω ακομα ποια ειναι ....απλα θα πω οτι ειναι made in mexico και τα αρχικα της ειναι f.s.c.p και οτι κοστιζει λιγοτερο απο μια rockinger ' date='εχει usa parts/μαγνητες και μοντερνα specs :roll: :roll: :roll: :D :D :D :?: :?:[/quote']

 

Ευτυχώς που θέλεις να κρατήσεις μυστικό τι κιθάρα πήρες!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

P.S. Τι έγινε, ζηλέψαμε τα μπλε χρωματάκια; Ε; :P 8) :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου