Προς το περιεχόμενο

Μάλλον προτιμώ το/τα Linux


Tympanistirtzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όμως το ΤΑ δεν είναι λάθος εαν και εφόσον χρησιμοποιείται όταν γίνεται αναφορά στις διάφορες εκδόσεις του λογισμικού που βασίζονται σε linux. Αρα αν χρησιμοποιείται σαν συντόμευση του λόγου. Λες π.χ. "τα linux λειτουργικά" αντί για "τα λειτουργικά που βασίζονται στο linux".

 

Λένε και 'ΤΑ Office', οι ίδιοι βρε παιδί μου...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι όμως το ΤΑ δεν είναι λάθος εαν και εφόσον χρησιμοποιείται όταν γίνεται αναφορά στις διάφορες εκδόσεις του λογισμικού που βασίζονται σε linux. Αρα αν χρησιμοποιείται σαν συντόμευση του λόγου. Λες π.χ. "τα linux λειτουργικά" αντί για "τα λειτουργικά που βασίζονται στο linux".

 

Σωστό.

 

Δεν είναι δα και κάποιο τραγικό λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το παρατηρησα… αυτο πρεπει να εκατσε ετσι εξαιτιας των γουιντοους που ειναι στον πληθυντικο... και που ο πολυς ο κοσμος δεν ηξερε τον ορο ‘’λειτουργικο συστημα’’  για να το συνδεσει, τα γουιντοους και τα λινουξ ηταν κατι απροσδιοριστο που χαρακτηριζε τον υπολογιστη…  οπως και να εχει για εμενα ειναι ‘’τα λινουξ’’ οπως και ‘’τα μπαρ’’ και οχι ‘’τα μπαρς’’ πχ…  και οι στιλοί,   την γλωσσα την φτιαχνει ο πολυς κοσμος αλλιως το αποτελεσμα δεν ειναι καλο… οπως θα επρεπε να ειχαμε μαθει ισα με τωρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε και 'ΤΑ Office', οι ίδιοι βρε παιδί μου...

 

Κι όμως (σήμερα θα γίνω σπασαρχ%$#ης ;D), το Office είναι μια σουίτα προγραμμάτων άρα μπορείς πάλι για συντομια του λόγου να πείς ΤΑ Office αν αναφέρεσαι στο σύνολο των ανεξάρτητων εφαρμογών και όχι στο όνομα που τις ομαδοποιεί σε ένα κοινό πακέτο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως (σήμερα θα γίνω σπασαρχ%$#ης ;D), το Office είναι μια σουίτα προγραμμάτων άρα μπορείς πάλι για συντομια του λόγου να πείς ΤΑ Office αν αναφέρεσαι στο σύνολο των ανεξάρτητων εφαρμογών και όχι στο όνομα που τις ομαδοποιεί σε ένα κοινό πακέτο.

 

Καλά, εγώ λέω να τα λέμε ΟΙ όφις (εφ' όσον είναι ΟΙ εφαρμογές).

 

Προς τους ενδιαφερόμενους για το θέμα του thread: όπως έχω ξαναγράψει, κάθε Αύγουστο κάνω ένα τουρ στις διαθέσιμες διανομές Λίνουξ προκειμένου να διαπιστώσω τυχόν πρόοδο σε ζητήματα υποστήριξης μουσικών εφαρμογών. Αναφέρω, γι' άλλη μία φορά, ότι το λειτουργικό της Microsoft παραμένει κατά πολύ καταλληλότερο, λόγω εκτενούς διαθεσιμότητας λογισμικού. Λίγες εφαρμογές αυτού του τύπου φαίνεται να λειτουργούν σωστά στο Λίνουξ, και -όχι- το Ardour δεν είναι μία από αυτές, παρ' ότι έχουν περάσει τόσα χρόνια. Αν έχετε πολύ χρόνο για χάσιμο και απόλυτα συμβατό hardware, μπορείτε να μπλέξετε, με τις ευχές μου.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εγώ λέω να τα λέμε ΟΙ όφις (εφ' όσον είναι ΟΙ εφαρμογές).

 

Χα, σ' εχω κι εδώ ;D. Είναι όμως ΤΑ προγράμματα και ο πολύς ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί τόσο συχνά την λέξη εφαρμογές ή λογισμικό.

Άρα ΤΑ Office και TA Linux και σε όποιον αρέσει. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, σ' εχω κι εδώ ;D. Είναι όμως ΤΑ προγράμματα και ο πολύς ο κόσμος δεν χρησιμοποιεί τόσο συχνά την λέξη εφαρμογές ή λογισμικό.

Άρα ΤΑ Office και TA Linux και σε όποιον αρέσει. ;D

 

Καλά... επειδή έχω άδεια, πάω να φάω ΤΑ μπιφτέκια και κάτσε εσύ να συννενοηθείς για ΤΑ Άρντουρ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... επειδή έχω άδεια, πάω να φάω ΤΑ μπιφτέκια και κάτσε εσύ να συννενοηθείς για ΤΑ Άρντουρ.

 

Αυτό ηταν σκληρό, πολύ σκληρό. Άκαρδε άνθρωπα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου