Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν πάω σε συναυλίες, live, gigs.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το μουσικό live, για εμένα, είναι σαν να βλέπω έναν μαραγκό σε πραγματικό χρόνο να κατασκευάζει μια ...ας πούμε καρέκλα. 

 

Μπορεί να έχω διαβάσει την βιογραφία του μαραγκού, και να τον θαυμάζω.

Μπορεί η καρέκλα να μου αρέσει πολύ και να θέλω να τη δω από κοντά.

Είμαι και εγώ μαραγκός και θέλω να δω την τεχνογνωσία.

Είναι μια κοινωνική εκδήλωση.

 

Κανένας από τους 4 παραπάνω λόγους δεν μου είναι αρκετός, για να δεσμευτώ σε συγκεκριμένο χρόνο και χώρο, δεδομένου ότι υπάρχουν καλλιτερες εναλλακτικές να καλυφθούν τα ανωτερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Φίλος κ. συνήγορος.... εγώ θα το έλεγα λίγο διαφορετικά:

 

Να βαβουριάζει ο μαραγκός, ωχ τα αυτάκια μου... Είναι και το ξενύχτι.

 

Τι, δεν θα καθόμαστε; Άσε καλύτερα... Πάρκινγκ έχει;

 

Γεράματα, μάστορα. Μεγαλώσαμε  ;D

 

Αν βέβαια έπαιζαν οι μαραγκοί Rush, ε τότε θα... δεσμευόμουν στον χώρο και τον χρόνο  ;)

 

Μάλλον οι τέσσερις λόγοι που αναφέρεις δεν είναι πλέον αρκετοί, καθώς πια έχουμε πολλές παραστάσεις- αλλά θα επιμείνω και στο ότι έχουμε «βαρύνει».

 

Νεότεροι ημών, μάλλον θα συνεχίζουν να θέλουν να θαυμάσουν από κοντά την... καρέκλα.

 

Αλλά ακόμα και εμείς- σίγουρα υπάρχουν ακόμα καρέκλες που θέλουμε να δούμε από κοντά.

 

Σκέψου να ερχόταν ένας Jeff Beck  ;) 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Σκέψου να ερχόταν ένας Jeff Beck  ;) 

 

 

Λύσε μου μια απορία .

Γιατί θα θελς νας δείς το Jeff Beck από "κοντά"; (όσο κοντά γίνεται).

Δεν κολλάω σε αυτόν.....ο καθένας προφανώς έχει τον "δικό του Jeff Beck".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λύσε μου μια απορία .

Γιατί θα θελς νας δείς το Jeff Beck από "κοντά"; (όσο κοντά γίνεται).

Δεν κολλάω σε αυτόν.....ο καθένας προφανώς έχει τον "δικό του Jeff Beck".

Σαφέστατα και έχει...

 

Χμμ... να σου πω πως το αντιλαμβάνομαι. Καταρχάς για να το προσθέσω στην «λίστα εμπειριών»- ξέρω, ακούγεται λίγο εγωιστικό. 

 

Μετά, όσο και αν έχω ακούσει/δει τον Beck με την βοήθεια άλλων οπτικοακουστικών μέσων, η αίσθηση του real thing, δεν μπορεί να συγκριθεί.

 

Εξάλλου η καρέκλα δεν είναι ποτέ η ίδια. Αν ο μαέστρος έχει κέφια μπορεί να ακούσεις την καρέκλα αλλιώς και να έχεις ένα δικό σου αφήγημα για την καρέκλα.

 

Τελικά μάλλον θες μια ανάμνηση/συναίσθημα, που θα μεγιστοποιηθεί αν το μοιραστείς με παρέα φίλων θεατών, που στα χρόνια που θα ακολουθήσουν θα έχουμε μια ωραία ιστορία να μοιραζόμαστε κατά την διάρκεια μπυροποσίας.

 

Α, και βέβαια νομίζω ότι παίζει ρόλο και ένα «απωθημένο» που έχεις με τον μαραγκό- αυτό που είπα στην αρχή. Να τον σβήσεις από την bucket list που έχεις.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφέστατα και έχει...

 

Χμμ... να σου πω πως το αντιλαμβάνομαι. Καταρχάς για να το προσθέσω στην «λίστα εμπειριών»- ξέρω, ακούγεται λίγο εγωιστικό. 

 

Μετά, όσο και αν έχω ακούσει/δει τον Beck με την βοήθεια άλλων οπτικοακουστικών μέσων, η αίσθηση του real thing, δεν μπορεί να συγκριθεί.

 

Εξάλλου η καρέκλα δεν είναι ποτέ η ίδια. Αν ο μαέστρος έχει κέφια μπορεί να ακούσεις την καρέκλα αλλιώς και να έχεις ένα δικό σου αφήγημα για την καρέκλα.

 

Τελικά μάλλον θες μια ανάμνηση/συναίσθημα, που θα μεγιστοποιηθεί αν το μοιραστείς με παρέα φίλων θεατών, που στα χρόνια που θα ακολουθήσουν θα έχουμε μια ωραία ιστορία να μοιραζόμαστε κατά την διάρκεια μπυροποσίας.

 

Α, και βέβαια νομίζω ότι παίζει ρόλο και ένα «απωθημένο» που έχεις με τον μαραγκό- αυτό που είπα στην αρχή. Να τον σβήσεις από την bucket list που έχεις.

 

Δεν είναι  εγωιστικό (όχι ότι έχω πρόβλημα με τον όρο).

Εγωιστής δεν είναι αυτός που κάνει ό,τι γουαστάρει , αλλά αυτός που θέλει να κάνουν οι άλλοι ό,τι γουστάρει.

Κατάλαβα πως το προσεγγίζεις , με καλύπτει πολύ περισότερο αυτό, από άλλες προσεγγίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύσε μου μια απορία .

Γιατί θα θελς νας δείς το Jeff Beck από "κοντά"; (όσο κοντά γίνεται).

Δεν κολλάω σε αυτόν.....ο καθένας προφανώς έχει τον "δικό του Jeff Beck".

1) Γιατί τον Jeff Beck δεν έχεις τη τύχη να τον δεις εύκολα live.

2) Γιατί συνήθως δεν θα τον δεις στο Rockwave και συναφή κακόηχα, κακοφωτισμένα, ταλαίπωρα μέρη....2 φορές που τον είδα live ήταν στο Royal Albert Hall...και να είσαι σίγουρος ότι στα μέρη που μένουμε δεν έχει αντίστοιχο.

3) Γιατί ο ήχος σε τέτοια μέρη πραγματικά αξίζει και το τελευταίο ευρουλάκι.

4) Γιατί τέτοιοι μουσικοί σέβονται τους ακροατές και τους προσφέρουν και το κάτι παραπάνω. Το 2009 που τον είδα, ανέβασε στη σκηνή και τζάμαρε με τον David Gilmour...στην Ελλάδα (ας πούμε) άντε να τζαμάριζε με τον...Πλιάτσικα!!!!!

5) Γιατί θέλεις να δεις εάν όντως κάνει live όλα αυτά τα "ζογκλερικά" που βλέπεις στο Youtube...και το κέρ@το μου....τα κάνει, βάζοντας σου υπαρξιακά ζητήματα για τη δική σου μουσική πορεία και ικανότητα...

6) Γιατί εκτός από τον ίδιο, έχεις τη δυνατότητα να θαυμάσεις και άλλες μουσικάρες που παίζουν μαζί του και δεν τους ξέρεις (Jason Rebello)...ή που τους ξέρεις (Jan Hammer)

7) Γιατί μπορεί δίπλα σου να κάθεται ο Jimmy Page σαν απλός ακροατής που ήρθε να μάθει κάτι παραπάνω...

 

Δεν περιγράφω άλλο...

 

ΥΓ. Έπεσες στη περίπτωση.... ;D

 

Α, και βέβαια νομίζω ότι παίζει ρόλο και ένα «απωθημένο» που έχεις με τον μαραγκό- αυτό που είπα στην αρχή. Να τον σβήσεις από την bucket list που έχεις.

Άσχετο...νομίζω ότι έχω πια μια πλήρη λίστα, έχοντας δει και τον Carlton στην Αθήνα...μόνο ο Ritenour μου λείπει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1) Γιατί τον Jeff Beck δεν έχεις τη τύχη να τον δεις εύκολα live.

2) Γιατί συνήθως δεν θα τον δεις στο Rockwave και συναφή κακόηχα, κακοφωτισμένα, ταλαίπωρα μέρη....2 φορές που τον είδα live ήταν στο Royal Albert Hall...και να είσαι σίγουρος ότι στα μέρη που μένουμε δεν έχει αντίστοιχο.

3) Γιατί ο ήχος σε τέτοια μέρη πραγματικά αξίζει και το τελευταίο ευρουλάκι.

4) Γιατί τέτοιοι μουσικοί σέβονται τους ακροατές και τους προσφέρουν και το κάτι παραπάνω. Το 2009 που τον είδα, ανέβασε στη σκηνή και τζάμαρε με τον David Gilmour...στην Ελλάδα (ας πούμε) άντε να τζαμάριζε με τον...Πλιάτσικα!!!!!

5) Γιατί θέλεις να δεις εάν όντως κάνει live όλα αυτά τα "ζογκλερικά" που βλέπεις στο Youtube...και το κέρ@το μου....τα κάνει, βάζοντας σου υπαρξιακά ζητήματα για τη δική σου μουσική πορεία και ικανότητα...

6) Γιατί εκτός από τον ίδιο, έχεις τη δυνατότητα να θαυμάσεις και άλλες μουσικάρες που παίζουν μαζί του και δεν τους ξέρεις (Jason Rebello)...ή που τους ξέρεις (Jan Hammer)....

 

Δεν περιγράφω άλλο...

 

ΥΓ. Έπεσες στη περίπτωση.... ;D

Σεβαστοι ΟΛΟΙ αυτοι οι λόγοι, αλλά δεν μου απαντούν επί της ουσίας στα μεταφυσικά μου υπαρξιακά.  ;D

 

Τι θέλω να πω.Δεν με ενδιαφέρει η τσαχπινιά του στο παίξιμο (που την κατανοώ απόλυτα).

Αλλά το αποτέλεσμα. Η Μουσική του.

Μάλλον πας σε μια συναυλία (του) κυρίως ως μουσικός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά το αποτέλεσμα. Η Μουσική του.

 

Νομίζω ότι σου απάντησα...

5) Γιατί θέλεις να δεις εάν όντως κάνει live όλα αυτά τα "ζογκλερικά" που βλέπεις στο Youtube...και το κέρ@το μου....τα κάνει, βάζοντας σου υπαρξιακά ζητήματα για τη δική σου μουσική πορεία και ικανότητα...

7) Γιατί μπορεί δίπλα σου να κάθεται ο Jimmy Page σαν απλός ακροατής που ήρθε να μάθει κάτι παραπάνω...

 

Σεβαστοι ΟΛΟΙ αυτοι οι λόγοι, αλλά δεν μου απαντούν επί της ουσίας στα μεταφυσικά μου υπαρξιακά

Και όμως σου απαντούν...Εγώ ας πούμε όταν το 1977 είχα ακούσει το Blow by Blow...πούλησα όλες τις ηλεκτρικές και δεν τις ξανάπιασα για 20 χρόνια... ;)

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επιμενω, ότι πας σε μια συναυλία , για όλα οσα λες, σαν μουσικός (κυρίως).

Εισαι ο μαραγκος που θέλει να δει πως γίνεται η καρέκλα.

 

Είναι ικανός λόγος.

Υπάρχει και στην αρχική μου εισήγηση  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν ήμουν νέος ενθουσιαζόμουν πολύ ευκολότερα, τόσο με live όσο και με album. O πήχυς ήταν χαμηλότερα, οι εμπειρίες λιγότερες  και η καρδιά ανέβαζε τροφές γρηγορότερα. Τώρα τα βλέπω όλα πιο ορθολογικά, και είμαι λιγότερο "εύφλεκτος". Έχω δει εξάλλου πολλά live, μεταξύ των οποίων ΟΛΕΣ τις μπάντες που με ενδιαφέρουν πάρα πολύ ή έστω πολύ. Τα έχω δει όλα που λένε. Οπότε πόσο θα μου αρέσει ένας δευτερότριτος αύριο; Άρα γιατί να πάω;

 

Πριν λίγα χρόνια ήλθαν και έπαιξαν οι Mission σε - εν πολλοίς - γεμάτο χώρο. Επιστρέφοντας στη βάση τους έγραψαν πως τους την έσπασε που ο κόσμος δεν ήταν ενθουσιώδης. Μεγάλε, παλιά μπάντα είσαστε, σε 35+ παίξατε, τι περιμένατε, να χοροπηδάμε αλαλάζοντας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου