Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση γέφυρας Jaguar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαλλον δεν ηταν και τοσο ¨σωστο" το set up σου.. :lol:

(η εχεις γιαπωνεζικη Jaguar)

 

εγω εχω 10αρες στη δικη μου και δεν φευγει καμμια χορδη...(και ειμαι και εντελως καννιβαλος στο παιξιμο)... :lol:

 

μαλλον δεν εχεις αρκετη γωνια μεταξυ γεφυρας & backplate... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ε,τοτε εξηγειται...

δυστυχως ενω ειναι εκπληκτικα καλοφτιαγμενες κιθαρες οι γιαπωνεζικες jm/jg πασχουν εκ γεννετης απο τρεις ασθενειες:

 

1.λαθος μαγνητες με "σκληρο" ηχο (ειναι ουσιαστικα μαγνητες strat σε casing jm/jg)

 

2.μετριας ποιοτητας τρεμολο (το αμερικανικο ειναι die cast το γιαπωνεζικο πρεσαριστο)

 

3.αθλια γεφυρα (μοιαζει αλλα δεν εχει καμμια σχεση με την αμερικανικη)

 

αν αλλαξεις τα 1 & 3 ομως με αυτα της αμερικανικης (το τρεμολο παλευεται καπως..) εχεις μια αψογη Jaguar/Jm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια :)

Θα'θελα και γω τη γνώμη σας για μια αλλαγή σε JazzJapan.

 

Σκέφτομαι

 

-Να κρατήσω τη βαση της γέφυρας και να βαλω GraphTech Saddles.

http://www.guitarpartsresource.com/saddles_jagjazz.htm

Μιας και δεν μπορώ να καταλάβω όμως που ακριβως οφείλεται το τρίξιμο (οχι υπερβολικό εδω που τα λεμε), μήπως δεν θα έχει νόημα;

 

-Απο την άλλη... Munstang bridge.Αν δεν κάνω λαθος(βλέποντας απο φωτ.) τα saddles δεν ρυθμιζονται σε ύψος, παρα μόνο η βάση της γέφυρας.Με άλλα λόγια μάλλον περιττο είναι οποτε... απλα μια γνώμη :)

 

-Επίσης Gotoh για LP 8O οπου όμως δεν καταφερα να μετρήσω τις διαστάσεις απο τη κανονικη για να συγκρίνω.

 

-Η μήπως σκέτο buzzstop

Ευχαριστώ[/url]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω o cobain είχε βαλει lp bridge στη jaguar, αρα μαλλον μπαίνει. εγω πάντως θα προτεινα mustang. τα saddles δεν χρειαζονται ρυθμιση στο υψος, ειναι διαφορετικα τα μεγεθη τους ετσι ωστε να ειναι ακριβως ρυθμισμενα στο radius της jazz/jag/mustang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω o cobain είχε βαλει lp bridge στη jaguar

tune-o-matic

παντως η jaguar του cobain καθε αλλο παρά jaguar ήταν...

με tune-o-matic γέφυρα και 2 humbuckers σιγα μην ακούγεται σαν jaguar.

 

οπότε μακριά απο την tuneomatic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, αλλά μάλλον οι μαγνήτες ευθύνονται περισσότερο για αυτο. Δηλαδή μια Lightweight TOM δε νομίζω να έχει και τόσο μεγάλη διαφορά. Πιο πολύ με απασχολεί το πως θα ''κάθεται'' στα pots της JM. H Μήπως όχι. Για να πώ την αλήθεια αν έβρισκά απο Mustang εδώ σε λογική τιμή θα την έβαζα να τέλειωνα. Αφου είναι να παραγγείλω όμως μήπως να κάνω το πρώτο - να ''παίξω'' κιολας :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου