Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικό του BB preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ οτι ίσως είναι το καλύτερο (το ίσως το βάζω γιατι δεν έχω πείρα).

 

Αυτο μου με ενοχλεί στο συγκεκριμένο πετάλι είναι το κόστος του....δηλαδή, αν είναι οντως το καλύτερο προτιμώ να το φτιάξω μιας και τα υλικα κοστίζουν μόνο 30-40 ευρώ...αλλά αν έβρισκα ένα έτοιμο παρόμοιο με το ΒΒ να γλιτώσω τον κόπο τότε θα έπαιρνα αυτό...για αυτο και ρωτάω για εναλλακτικό...

 

πχ ένα Α/Β true by pass looper κοστίζει να το φτιάξεις 18 ευρω...ακόμα και οι κλώνοι του κοστίζουν 40 ....γιατι τα πουλάνε 80 και 100 δε μπορώ να καταλάβω....μιλάμε για ένα πετάλι που δεν έχει καν κύκλωμα...

 

κάπως έτσι σκέφτομαι οτι 120 ευρώ+ για το ΒΒ είναι πολλά...αλλα είναι μονόδρομος... τότε μάλλον θα το φτιάξω καλύτερα...

 

Για να μην μακρυγορώ..αν πχ ή ετυμηγορία ήταν οτι το καλύτερο εναλλακτικο ειναι το soul food και κάνει την ίδια δουλειά...τότε προτιμω αγοράσω αυτο απο το να αρχίζω να φτιάχνω custom πεταλι που δε θα έχει αξια μεταπώλησης.

 

ΥΓ: ο κολλητος μου θα το φτιάξει...εγω διαβάζω κυκλώματα κτλ...αλλα κολητήρι δεν πιάνω :)

 

 

Ο Auditorydriving ειναι και αυτός μεγάλος γνωστής των ήχων.. Οπότε δεν θα χάσεις με την πρόταση του...

Εχε πάντα υπόψη σου οτι τα πεταλια πουλιούνται εύκολα αν εισαι διατεθειμένος να τα δώσεις με έκπτωση 30-40 pct επι της αρχικής τιμής τους.

Οι δοκιμές ειναι a no end trip, μεχρι να βαρεθείς, αλλα εχουν τη φάση τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

κάπως έτσι σκέφτομαι οτι 120 ευρώ+ για το ΒΒ είναι πολλά...αλλα είναι μονόδρομος... τότε μάλλον θα το φτιάξω καλύτερα...

 

 

 

 

Σιγουρα μπορεις να φτιαξεις ενα αντιγραφο το οποιο πιθανοτατα θα ακουγεται καπως ετσι.

Παντως αποκλειεται να ειναι τοσο αθορυβο σε ολες τις συνθηκες οσο το κανονικο.

Δεν ξερω αν οι τυποι μετρανε μια μια τις αντιστασεις και τους πυκνωτες τους,δεν ξερω αν ειναι οι καλυτεροι καλλιτεχνες στις κολλησεις και στις πλακετες,και δεν το ψαχνω κιολας.

Ξερω απλα οτι 2 πεταλια της xotic που υπαρχουν στο rig μου (bb και rc) θα ειναι τα μονα που θα μεινουν για πολλα χρονια.

Το bb ειναι keeper. Παιρνεις ενα και το κρατας για παντα,ακομη και αν σε καποια φαση παψεις να το χρειαζεσαι,ετσι απλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η έννοια "καλύτερο πετάλι" δεν πολυυφίσταται. Για πολλά από τα ονόματα που συζητάμε οι διαφορές είναι μικρές, ενώ για κάποια τόσο μικρές που εντοπίζονται περισσότερο στο feel στο παίξιμο, παρά στη χροιά του drive. Εγώ π.χ. είχα ένα BB Preamp (κι ένα RC Booster, κι ένα EP Booster) και το πούλησα μέσα σε 1 μήνα , προφανώς όχι γιατί δεν ήταν καλό πετάλι... Απλά δίπλα στο Maxon SD-9 που είχα τότε, δεν μου πρόσφερε το διαφορετικό που ήθελα. Το ίδιο πάνω κάτω συνέβη και με τα boosters της Xotic, έχασαν τη θέση τους δίπλα στο άλλο booster που έχω λόγω λεπτομερειών.

 

Ας βάλω και το τελευταίο από μεριάς μου διαολάκι στο μυαλό του Zikfrid... Αν σκέφτεσαι ότι στο μέλλον πιθανά να χρειαστείς κι ένα δεύτερο overdrive, ή boost, ή distortion (που σημαίνει άλλα 60-70 ευρώ στο τωρινό σου overdrive π.χ., άρα σύνολο 120 ευρώ χοντρικά), τότε υπάρχει στα λεφτά που ψάχνεις μια πολύ δελεαστική επιλογή, που για μένα τα φράζει κατά πολύ στο BB Preamp σε ήχο-δυνατότητες, και ως δια μαγείας είναι και φθηνότερο. Μιλάω για το Voodoo Lab Sparkle Drive Mod, το οποίο είναι 4 πετάλια σε ένα (στην 1η θέση τύπου tube screamer για mid boost, στη 2η τύπου BK Butler tube driver, στην 3η με έμφαση στα πρίμα, και στην 4η full range όπως το BB Preamp και το Fulltone OCD), και επίσης έχει και το clean blend knob, με το οποίο μπορείς να κάνει παππάδες (και να έχεις μέσα σε μία ρύθμιση από τέρμα τα γκάζια overdrive μέχρι clean boost). Δυστυχώς δεν έχω ιδέα αν το βρίσκεις αυτή τη στιγμή που μιλάμε σε κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα. Διεθνώς πάντως, βλέπεις ότι η τιμή του είναι τρομερή (άνετα το πιο value for money gain πετάλι): http://www.prymaxevintage.com/voodoo-lab-sparkle-drive-mod-overdrive/

 

Αν αυτό που σου είπα περί 2ου πεταλιού - είτε boost, είτε διαφορετικού τύπου γκαζοπέταλου - (που βάσει πιθανοτήτων, είναι πάρα πολύ πιθανό να σου συμβεί και σένα), δεν σου μοιάζει παράλογο, τότε θα μπορούσες να τσεκάρεις και επιλογές διπλοπέταλων, δηλ. πεταλιών overdrive/boost, ή δικάναλων overdrive. Υπάρχουν πολλά εξαιρετικής ποιότητας και καλής (συνολικά) τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Το bb premp ειναι μοναδικο το χρησιμοποιω σαν pre κ στα καθαρα κ στην παραμορφωση του rectifier μου. Αν μπορεις φτιαξε ενα ιδιο....αλά δεν νομιζω πως θα χεις το ιδιο παποτελεσμα. Α κ δεν νομιζω να μπορεις να το αντικαταστεισεις με καποιο αλλο....εκτος αν το βλεπεις ετσι...ξερεις μπορεις να αντικαταστεισεις την ηλεκτρικη με ακουστικη... Λεω εγω..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου