Προς το περιεχόμενο

Τριξιμο σε strat CS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα στα vintage κλειδια,αν δεν ειναι staggered κανε αυτο που κανω και εγω, 3 τυλιγματα στη μι, 4 τυλιγματα στη λα,5 στη ρε,9 στη σολ (μεχρι κατω στο κλειδι ωστε να κανει μεγαλη γωνια ) (αν δεν εχεις string tree) & 4-5 στη σι και μι καντινι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Με το "οριακά υπερβολικό" θα συμφωνήσω κι εγώ.

 

Η Ε & Α να έχει πρόβλημα στο Nut είναι σπάνιο (λόγω γεωμετρίας και πάλι) γιατί έχουν και το μεγαλύτερο break angle πίσω από το nut-όπως εξηγεί και ο SF.

 

Φαντάζομαι ύψος μαγνητών έχεις τσεκάρει (να μην "τραβάει" τη δόνηση).

 

Τσέκαρε αν υπάρχουν ανισοϋψή τάστα γενικά (σε έναν τεχνικό ίσως, αν δεν έχεις fret rocker). Aν όχι, είναι γραφτό της να σε παιδέψει με λίγο πιο ψηλό action. Ουκ ολίγα όργανα ΔΕΝ υπακούν, ακόμη και μετά από προσεκτικό fret dress.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τυπος του τριξιματος ειναι ηχος κλασσικου ακουμπισματος σε fret ακουστικα δυστυχως, ομως οταν παταω την χορδη πισω απο το nut διορθωνεται πολυ το προβλημα και η αληθεια ειναι οτι δεν εχει ουτε καν εναν ολοκληρο κυκλο στο tuner. Αλλα οταν την πιεζω μεγαλωνει η ταση και μειωνεται η δονηση της χορδης ετσι και αλλιως αρα με την κανονικη ταση δεν θα ακουγεται παλι?  - θα αλλαξω βεβαια την χορδη για να την βαλω με πολλους κυκλους μπας και ειναι αυτο. Και η αληθεια νικο ειναι οτι σιγα σιγα δεν τριζει. Ομως σε αλλη strat βαραω με τραβηγμα 5 εκατοστα και δε τριζει - γιατι να τριζει αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

3/32'' treble και 1/8'' bass.

 

Μα τι διάολο, απ' το στούμακ ψωνίζουν όλοι; ??? Στους μαγνήτες δεν μετράω ποτέ με το χάρακα. Πρώτα με το αυτί και μετά με το μάτι. Στο διαταύτα, normal μου φαίνεται και το ύψος.

 

Λίγο-λίγο, αν δεν το φέρεις εκεί που πρέπει, τουλάχιστον θα το βελτιώσεις.

Τι action έχεις στο 21ο τάστο; (με βάση το 12ο, θα πρέπει να 'ναι τουλάχιστον 2-2,1mm low E).

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxa Οχι απλα τα tools που εχω ειναι της Fender και ειναι σε ιντσες. Αλλα το action sto 21 ειναι ακριβως αυτο 2.1-2.2 μμ . Τριζει περισσοτερο μεταξυ 8-10 και κυριως η Ε περισσοτερο απο την Α. Απλα το θεμα ειναι οτι τριζει το ιδιο ακομα και οταν ανεβαζω το action υπερβολικα που ειναι υποπτο να μη φταιν τα ταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα - η λυση προφανως ειναι να το τσεκαρει καποιος με περισσοτερες γνωσεις απο εμενα και κυριως στο μπελαλιδικο ταστοσυστημα - απλως δεν μου εχει τυχει ποτε 25 χρονια να χρειαστω για σεταρισμα καποιον γιατι απλα δεν μου εχει τυχει να χρειαστω fretdressing ποτε και στα λοιπα συνηθως  relief, action, μαγνητες, intonation κλπ τα παω μια χαρα. Θα δοκιμαζα και μονος μου να δω τι παιζει με τα ταστα- αλλα δε λεει να κανω καμια μαλακια που θα κοστιζει χειροτερα. Με fret dressing σε 9105 ελπιζω να περισσεψει ψαχνο και για το μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν, έχει θέμα με τα τάστα-ανισοϋψή/τιναγμένα, στείλ' την πίσω. Να σου στείλουν μια άλλη (όχι την ίδια -φτιαγμένη). Εγγύηση λέγεται και είναι απλό. Εδώ, ολόκληρα μανίκια αντικαθιστούν σε όργανα της σειράς. Μίλα με Fender Europe.

 

Tο ξαναλέω: Ακόμη και με τέλειο fret dress, ορισμένα όργανα απλά δεν θέλουν...

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου