Προς το περιεχόμενο

ασυρματη συνδεση pc-audio interface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά!.

Συνδέω εναν μείκτη Xenyx 1832 με το PC (μεσω UCA-222) με ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Μέσω αυτης της συνδεσης, η εξοδος  "main mix" παει στον υπολογιστη, και ετσι μπορω να ηχογραφω στο audacity, ενω ταυτοχρονα οτι "παιζει" το pc παει στον μείκτη παντα  μεσω της καρτας ηχου.

Το πρόβλημα ειναι η απώλεια ποιότητας του σήματος (εκτιμώ λόγω του μηκους 7 μέτρων  καλωδιου USB).

Τι είναι προτιμότερο:

1.Αγορα καλής ποιότητας καλωδίου

2.Ασυρματη σύνδεση (πως αραγε?) του UCA-222 με τον υπολογιστη.

Να αναφέρω πως (αν τα λέω σωστα), η κάρτα ήχου UCA-222, τροφοδοτείται με 5ν μέσω του καλωδίου επικοινωνίας, αρα η λύση πρεπει να περιλαμβάνει και "αυτοτροφοδοτουμενη" διάταξη)....

Ευχαριστω εκ των προτερων,

Κωστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Έχω μια απορία:

 

Το xenyx έχει USB για σύνδεση απευθείας στο PC. Σε τί εξυπηρετεί η χρήση του UCA-222 που δεν μπορεί να καλυφθεί από το xenyx;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικο usb καλώδιο για να μεταφέρει και σήμα και τροφοδοσία παίζει να δυσκολευτείς λιγακι να βρείς γιατι θες οπωσδήποτε και double shielded και 24 awg τουλαχιστον για το power core.

Οσο πιο χοντρο (μικρότερο awg για την τροφοδοσια τοσο πιο ποιοτικο).

Στο εμπόριο παίζουν συχνά κακής ποιότητας καλώδια και πολλα δεν γράφουν τίποτα πάνω οποτε ψάξε βρες.

Μην κοιτάς connectors κλπ κοίτα για τα νουμερα 28 και 24 καπου τυπωμενο στο καλώδιο.

 

Το σημα οντας ψηφιακό για μέχρι 10m αν ειναι usb 2.0 εισαι οκ με 28 awg.

 

Για usb 1.1 max 3μ.

 

Eχω και γω την απορία τι την θες την καρτα αφου θεωρητικά καλύπτεσαι με το μικτάκι.

 

 

To καλώδιο usb παντως πρέπει να το προσέξεις ο,τι και αν επιλεξεις.

 

Για ασύρματη σύνδεση μονο midi έχω προσπαθήσει και αυτο με ποικίλα αποτελέσματα οποτε δεν έχω αποψη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι...

Πραγματι, ο μεικτης ειναι ο XENYX 1832 USB και εχει usb συνδεση αλλα για καποιον λόγο δεν με ικανοποίησε (καποιος σοβαρος  περιορισμος αν θυμαμαι καλα).

Στο παρελθον ειχα ενα αλλο κονσολακι   Behringer χωρις usb συνδεση, και χρησιμοποιουσα την UCA-222. Ετσι, δεν προβληματιστικα πολυ, και το συνδεσα στον νεο μεικτη.

Θεωρω πως ετσι το συστημα ειναι πιο ευελικτο (με επιφυλαξη).

Μου κάνει εντύπωση παντως ο προβληματισμος σας, και επι τη ευκαιρια θα ξαναασχοληθω με την αυτονομη usb συνδεση του μεικτη (χωρις το uca-222).

Οσο για το τεχνικο θεμα που ανεβασα, νομιζω πως η προταση ειναι "καλης ποιοτητας καλωδια" συμφωνα με την υποδειξη του belzrebuth.

Θα σας ενημερωσω παραυτα.

Ευχαριστω για την ωρα,

Κωστας

 

ενημερωση....

μετα απο τα σχόλια που ελαβα, προσθετω τα εξής στοιχεια...

Το 5μετρο καλωδιο (προεκταση ) ειναι 24/28 awg, αλλα το uca-222 εχει usb 1.1 (και πολυ λεπτο καλωδιο μήκους περίπου 1m, προφανως πολυ κατω απο 24/28 awg).

Ο μείκτης δεν αναφέρει τι usb  εχει, αλλα εκτιμω οτι ειναι 1.1 (κατασκευαστικά, ιδιας τεχνολογικής εποχης με το uca)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εξωτερικό πάχος του καλωδίου δεν ειναι καθοριστικό και το 1μ 28awg θα είναι πάλι τΑ καλωδιακια που μεταφέρουν data.Για 1μ δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό να ψάχνεις η απόσταση είναι,μικρή για ψηφιακό σήμα.

Αφού θες την ευελιξία κάρτας και μικτη θα σου πρότεινα να αλλάξεις κάρτα κάποια στιγμή και να βρεις κάτι με όσο πιο πολλά inputs/outputs μπορείς και να είναι και balanced γιατί με τα rca πχ της κάρτας είσαι unbalanced και για αποστάσεις πάνω από 3-5μ πας γυρεύοντας για θορυβο!

 

Δεν θα χρησιμοποιούσα ούτε γω Usb για audio ειδικά από φθηνό μικτη αλλά ρώτησα επειδή και η κάρτα δεν είναι τίποτα τρομερό οπότε φανταζόμουν θα κάνουν την ίδια δουλειά δηλαδή ένα απλό stereo out.

 

Θα άλλαζα κάρτα το συντομότερο και θα κοίταζα για balanced συνδέσεις όπου επιτρέπει και ο μικτης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος η κονσόλα έχει ξεχωριστή τροφοδοσία οπότε θα γλυτώσεις από το θέμα της τροφοδοσίας μέσω usb.

 

Μετά, θεωρώ ότι θα πρέπει να έχει έκδοση 2.0 και όχι 1.1 όπως το UCA.

 

Εγώ πάντως δουλεύω χρόνια με USB 2.0 χωρίς προβλήματα με αυτή:

 

mixer+mesa+de+som+digital+roland+edirol+m+16dx+16+canais+sao+jose+do+rio+preto+sp+brasil__6380D7_3.jpg

 

Μήπως δεν είχες εγκαταστήσει το σωστό driver για την κονσόλα και είχες θέματα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κονσολα δεν εγκατεστησα κατι ιδιαιτερο (εκτος του asio4all)...

Ισως πρεπει να συμβιβαστω με την αποψη οτι η εξισωση:

(οικονομικος μεικτης Χ φθηνη καρτα Χ μεγαλη αποσταση ) = μετρια αποτελεσματα.

Ενα παραδειγμα της καταστασης ειναι το εξης:

Παταω ενα πληκτρο στο ηλεκτρικο πιανο, και ακουω εξαιρετικο βαθος, αντηχησεις, διακροτηματα κλπ.

Γραφω τον ιδιο ηχο μεσω των προαναφερθεντων συσκευων, και ακουγεται ολιγον...τενεκες.

Αρα αν θελω "crystal clear" ηχο, πρεπει να διωξω τα καβουρια απο τις τσεπες μου... ;D

(αλλα για την ωρα πρεπει να αναβαθμισω τα θεμα ηχεια...ψαχνω για μεταχειρισμενα monitors στην παρουσα φαση...).

Θα το παλεψω παντως το θεμα, και αν εχω κατι αξιο λογου θα το αναφερω.Θα ξεκινησω βαζοντας το λαπτοπ διπλα στην καρτα ηχου, ωστε να παρακαμψω την 5μετρη προεκταση...

Ευχαριστω για τις συμβουλες-αποψεις.

Κωστας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου