Προς το περιεχόμενο

Ποιά ήταν η πρώτη σας κιθάρα;


Saitek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η πρώτη μου κιθάρα ήταν μία μαύρη Gerley telecaster (5000δρχ τότε), την πούλησα γύρω στο '78 για 6000!! και πήρε με γραμμάτια μία Ibanez goldtop τυπου les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μια IBANEZ ακουστική, το 1987. Μετά μια strat usa std το 1989.

 

[sound: "βιολί-μινόρε-κλαψα: ON]

Θυμάμαι όταν πήγα να πάρω τη strat, πήρα τις 150.000 δρχ -που μου είχε πάρει 2 χρόνια να μαζέψω κατοστάρικο-κατοστάρικο (φοιτητής γαρ)- και πήγα καμαρωτός να τις ακουμπήσω σε γνωστό κεντρικό κατάστημα. Όταν τόλμησα να πω στον πωλητή ότι δεν μου αρέσει το χρώμα της μοναδικής standard που είχε σε stock (αν θυμάμαι καλά surf green ήταν) με αντιμετώπισε με ύφος λες και ζητούσα να την πάρω βερεσέ.

Πήγα 100 μέτρα παρακάτω, βρήκα μία που μου άρεσε, την πλήρωσα μετρητοίς και μου είπαν "ευχαριστούμε, να πας στο καλό".

Και νομίζω ότι δεν έχω ξαναπάει σε εκείνο το μαγαζί (το πρώτο) από τότε. Δημοκρατία δεν έχουμε?

[sound: "βιολί-μινόρε-κλαψα: OFF]

 

Τις δύο μου πρώτες κιθάρες τις πούλησα γύρω στο 91 και ακόμα το μετανιώνω. :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη μου κιθάρα ήταν κλασσική (ο Θεός να την κάνει βέβαια...), την είχε αγοράσει ο πατέρας μου 10.000 δρχ από το Μοναστηράκι το 1993, και θυμάμαι ακόμα πως μέσα στο ηχείο είχε γραμμένη μια "φίρμα" στα ρώσικα!!!

Το 1997 ακολούθησε μια ακουστική Yamaha από το Νάκα (η πιο φθηνή που υπήρχε) που τώρα έχω δώσει στον αδερφό μου να περνάει την ώρα του!

 

Και τελικά το 2000 όταν τελείωσα το σχολείο απέκτησα μια Ibanez RG, την πρώτη κιθάρα που αγόρασα μόνος μου και ήταν φυσικά ηλεκτρική γιατί ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τις ακουστικές... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου