Προς το περιεχόμενο

Δημιουργια studio record & jam. Με τι ηχεια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα,

 

εχουμε μαζευτει 5 παιδιακαι λεμε να φτιαξουμε με βασικο εξοπλισμο ενα κομματι στο σπιτι μου για να παιζουμε..

 

Η ιδεα εχει ως εξης:

 

Ενας υπολογιστης - Ηλεκτρονικα τυμπανα - Μια ψηφιακη κονσολα / καρτα ηχου και 2 ηχεια απο οπου θα βγαινουμε ολοι - κοινως δεν θελουμε ενισχυτες...

 

Το προβλημα και η απορια μας ειναι τι να προτιμησουμε απο ηχεια??

 

Εχουμε σκεφτει με used gear ενα κοστος γυρω στο 1000αρικο και εχω δει απο τη μια την επιλογη των Monitors και απο την αλλη των αυτοενισχυομεννω ηχειων....

 

Μπορειτε να βοηθησετε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρτε monitors, για να υπάρχει  και η δυνατότητα  να μιξαρετε πιο σωστά  αυτο που θα ηχογραφείται,  παίζοντας.

Πάρτε  κάτι με 8 ιντσών μεγάφωνο,  να μην αδικείται  και ο μπασιστας.

Αν υποτεθεί  οτι τύμπανα & πλήκτρα θα συνδέονται midi, αν εχετε φωνη, μπάσο,  2 κιθάρες,  πάρτε  κάρτα με τουλάχιστον 4 in .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

,,,προς τα που να προσανατολιστουμε ?? Τι μονιτορ ? Καποα καλη προταση με προσιτο κοστος υπαρχει ?

Εχω πολυ καιρο να δω τιμες.Ψαξε στο ιντερνετ,θα βρεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

...Πάρτε  κάτι με 8 ιντσών μεγάφωνο,  να μην αδικείται  και ο μπασιστας....

 

Δικοπο μαχαίρι φίλε Λουκά, οπως ξέρεις.

 

Γιατι αν ειναι μικρο το δωματιο και χωρίς καλή ακουστική (κατι που θα ισχύει φαντάζομαι), οχι μονο δεν θα ευχαριστηθεί ο Μπασιστας, αλλα τον βλέπω στα cold spots να μην ακούει τις νότες του, και στα hot spots των συχνοτήτων να του λένε να σταματάει να παίζει γιατι "πολύ βαράει το Μπασσο"!

 

Οπότε, αν δεν ειναι μεγαλο το δωματιο, καλυτερα 5ιντσα ηχεία (που άλλωστε εχει και...ο περισσοτερος κόσμος να πω; )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα,

 

εχουμε μαζευτει 5 παιδιακαι λεμε να φτιαξουμε με βασικο εξοπλισμο ενα κομματι στο σπιτι μου για να παιζουμε..

 

Η ιδεα εχει ως εξης:

 

Ενας υπολογιστης - Ηλεκτρονικα τυμπανα - Μια ψηφιακη κονσολα / καρτα ηχου και 2 ηχεια απο οπου θα βγαινουμε ολοι - κοινως δεν θελουμε ενισχυτες...

 

Το προβλημα και η απορια μας ειναι τι να προτιμησουμε απο ηχεια??

 

Εχουμε σκεφτει με used gear ενα κοστος γυρω στο 1000αρικο και εχω δει απο τη μια την επιλογη των Monitors και απο την αλλη των αυτοενισχυομεννω ηχειων....

 

Μπορειτε να βοηθησετε ???

 

Και τα drums και ο μπασίστας από τα ίδια? Μήπως να έχετε ένα ξεχωριστό για αυτούς; Εγώ έχω εμπειρία από yamaha hs και krk. Πολύ καλά και τα δύο. Δε θα πέσετε έξω με τέτοια. Το configuration με προβληματίζει. Αν βγάλετε άκρη με ωραίο αποτέλεσμα θα βοηθήσετε και πολλούς από εμάς πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τα drums και ο μπασίστας από τα ίδια?

Το έχω κάνει 100 φορές.....τουλάχιστον.

Τύμπανα ηλεκτρονικά (dd55 yamaha-midi σύνδεση....με ήχους του BFD), keybords (midi συνδεση), κιθάρα (guitar rig ή native instruments combos) , μπάσο (amplitube....πιστά), φωνή (κάνενα βαθάκι ίσως και chorus που και που)....όλα μαζί, βγαλμένα από τα monitors.

 

Από τα καλλιτερα jams της ζωής μου (γιατί ήταν σπίτι μου ;D-που να τραβιέμαι  ;D ;D ;D ;D), και από τις πιο ωραίες ηχογραφήσεις (λίγο editing μετά....και έτοιμο διπλό live album ;D ;D). Με ελεγχόμενες εντάσεις....έχω κάνει και jams-ηχογραφήσεις μεταμεσονύκτιες  ;D ;D ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..οποτε παιδια λετε για μονιτορ...ωραια...υπαρχει καποιο ζευγαρι με ενταση που μπορει να μας καλυψει ανετα με 300 ευρω περιπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου