Προς το περιεχόμενο

Live ηχογράφηση ηλ.κιθάρας στεροφωνικά και προενίσχυση.


CarpeOmnious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1000 και επρεπε να το ειχαμε πει απο την αρχη.

Το ειπες, με αλλα λογια, οταν εξηγησες το "γιατι" ;)

...μη ξεχνας οτι αλλου ειναι τα μικροφωνα και αλλου τα αυτια σου... ;)...τα μικροφωνα καταγραφουν αυτο που θα ακουσεις αν...κολλησεις το αυτι σου στο μεγαφωνο.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γράφω με το logic και έχω εμπειρία, γενικά το σήμα που παίρνω είναι μια χαρά, έχω δοκιμάσει και πολλά μικρόφωνα και διαφορά ήταν ελάχιστη πάντα και κανένα μικρόφωνο δε μου έδωσε την αίσθηση που ζητούσα, γι'αυτό και σκέφτηκα "προενίσχυση". Τοποθέτηση μικροφώνων είναι κάτι ενδιαφέρον, έχω δοκιμάσει να τα απομακρίνω λίγο, και να βάλω ένα Zoom recorder για να ηχογραφήσω τον ήχο στο χώρο, και μετα να το μιξάρω με τα 2 μικρόφωνα αλλά και πάλι δεν έμεινα ικανοποιημένος. Σκέφτηκα μέχρι και να φτιάξω ένα χωνί για το μικρόφωνο... μήπως να δω και τις εντάσεις των ενισχυτών; Γενικά ηχογραφώ με τις κανονικές εντάσεις που βγαίνω και λάιβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικά το σήμα που παίρνω είναι μια χαρά

Θα επιμεινω λιγο ακομα σε προηγουμενο ερωτημα, χωρις προθεση

για τις ικανοτητες σου η την εμπειρια σου.

Πως παιρνεις σταθμες?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημα απο καθε μικροφωνο χωριστα πως ακουγεται;

 

Ισως παιζει θεμα φάσης, δοκιμασε να αναστρεψεις τη φαση του ενος καναλιου.

 

Ειδικα αν οι ενισχυτες "βλεπουν" ο ενας τον αλλον (αν και χρησιμοποιεις δυναμικα) ίσως το αμοιβαιο bleed σου δημιουργει θεμα.

 

Δοκιμασε να αναστρεψεις τη φαση του ενος καναλιου να δεις αν κανει διαφορα, ειναι υποθεση δευτερολεπτων στο DAW σου :)

 

Επισης κρατα καπου το original track πριν την αναστροφη γιατι παιζει να μπερδευτεις!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρον αυτο το ποστ (οχι το απο πανω), ξεχασα οτι εγραφες τους δυο ενισχυτες ταυτοχρονα, πρεπει να πεσω για υπνο.. Με ισιωσε η γριππη :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι γράφω ταυτόχρονα σε 2 ενισχυτές.

Στάθμες παίρνω προσεχτικά παίζοντας τα πιο δυνατά μου και προσέχοντας να μην "κοκκινίζουν". Κατεβάζω τους faders στα περιπου -10db και τσεκάρω. Και η καρτα ήχου έχει επίσης limiter που προσέχω να μην κοκκινίζει. Παιδιά μην κοιτάτε τι κάνω λάθος, δεν κάνω λάθος κάτι, το έχω κάνει δεκάδες φορές. Θέλω καλύτερα αποτελέσματα. Τι αναβάθμιση θα κάνατε εσείς αν είσασταν στη θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια αναβαθμιση. Δεν φταιει σε κατι ο εξοπλισμος σου.

Οπως ειπες, οι δοκιμες που εκανες με μικροφωνα δεν εφεραν σημαντικες διαφορες.

Τα ιδια θα συμβουν και με τις αλλαγες των προενισχυτων.

Στη θεση σου αφου πρωτα δοκιμαζα θεσεις στα μικροφωνα και πεταγα εξω,

το λιμιτερακι της καρτας θα εκανα αυτο που σου ειπα πριν.

Απο εκει κι επειτα ειναι θεμα επεξεργασιας του σηματος απο εσενα.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτείνεις δλδ να απενεργοποιήσω το limiter της κάρτας;

Παίζει ίσως να περάσω τις ηχογραφημένες κιθάρες από κάποιον ακριβό/επαγγελματικό κομπρέσορα/προενισχυτή αφού τις ηχογραφήσω, για να κάνω τον ήχο πιο δυναμικό; Θέλω "μεγάλο" ήχο με έντονες δυναμικές, καθώς παίζω από ανεπαίσθητους ήχους μέχρι τεράστιο θόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

επειδή εγώ το χω χάσει λίγο ο γέροντας, βοήθα με και μένα να καταλάβω (αν θες φυσικά)... 8) :)

 

σε πιο αναπαραγωγικό σύστημα ακούς μετά και σε ποιες εντάσεις, ώστε να σου βγαίνει το παράπονο συγκριτικά, για "μη σωστή καταγραφή" του αρχικού σήματος και σε ποιο βαθμό?...

 

ΥΓ κατά τα άλλα συνυπογράφω ότι σου είπαν οι φίλοι μου, επιμένοντας στο ότι αν δεν "εξαντλήσεις" τον πειραματισμό με τις θέσεις των mic, το πέρασμα στην αναζήτηση προενισχυτών, θα σε απογοητεύσει άμεσα (κυρίως αν δεν αντέχει η τσέπη σου) λόγω της αντίστροφης αναλογίας της επένδυσης που θα απαιτηθεί, σε σχέση με την συμμετοχή τους στο τελικό αποτέλεσμα... ας πούμε μετά τον 9844 που ανέφερε ο Νίκος οι τιμές ανεβαίνουν εκθετικά για να βρεις "διαφορές" που θα αξίζουν πραγματικά τον κόπο...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις δλδ να απενεργοποιήσω το limiter της κάρτας;

Φυσικα.

Παίζει ίσως να περάσω τις ηχογραφημένες κιθάρες από κάποιον ακριβό/επαγγελματικό κομπρέσορα/προενισχυτή αφού τις ηχογραφήσω, για να κάνω τον ήχο πιο δυναμικό;

Μια χαρα plugin εχει το logic.

Θέλω "μεγάλο" ήχο με έντονες δυναμικές, καθώς παίζω από ανεπαίσθητους ήχους μέχρι τεράστιο θόρυβο. 

Εαν αυτο θες να το ακουσω πχ εγω απο το youtube στα ηχεια του laptop μου, θα πρεπει να το "ισοπεδωσεις".

 

Κοιτα. Στον χωρο που παιζεις, ακους τους ηχους με καποια dbspl, τα οποια συνηθως ειναι πολυ παραπανω

απο οταν ακουμε μουσικουλα η ακομα κι οταν μειξαρουμε.

Οσο απομακρινομαστε απο αυτη την ενταση τοσο πιο πολυ διαφοροποιειται ο τροπος που ακουει το

αυτι μας (phon και equal-loudness contours)

Απο εκει πηγαζει  και η "αναγκη" να ισοσταθμισεις και να συμπιεσεις, για να ακουστουν ολα.

Η επεξεργασια που λεγαμε προηγουμενως.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου