Προς το περιεχόμενο

Επέκταση δραστηριοτήτων στον ΟΑΕΕ για προσθήκη μουσικ


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Συγνώμη για το ποστ μου, ειδικά αφού πλέον έχω κλείσει βιβλία, ΟΑΕΕ, κλπ στην Ελλάδα, αλλά τι μπουρδέλο είναι αυτό; Δηλαδή να θες να κάνεις τη δουλειά σου και να μη σε αφήνει το κράτος! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγνώμη για το ποστ μου, ειδικά αφού πλέον έχω κλείσει βιβλία, ΟΑΕΕ, κλπ στην Ελλάδα, αλλά τι μπουρδέλο είναι αυτό; Δηλαδή να θες να κάνεις τη δουλειά σου και να μη σε αφήνει το κράτος! :(

 

'Αστα, αν απλά άφηναν το "εργοσημο" να ισχύει και για τους μουσικούς θα ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα, ουτε ΙΚΑ, ούτε βλακείες, σε μία ώρα είχες τελειώσει και ήσουν καλύμενος..

 

 

Μια επισημανση:

Όσα έγραψα παραπάνω έχουν προκύψει ύστερα από συζήτηση με φίλο μουσικό/λογιστή/ιδιοκτήτη μικρής δισκογραφικής.

 

Είμαι λογιστής, αλλά δεν ασχολούμε τόσο με τα λογιστικά όσο με συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα.

 

Όμως επειδή την πάτησα όπως ο Slapgas πέρσι το έψαξα αρκετα.

 

Σε κάθε περίπτωση, προτείνω στον Slapgas και οποιον άλλον έχει παρόμοια προβλήματα/απορίες να απευθυνθεί σε έναν λογιστή για να είναι απολύτως σιγουρος.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

90.01.10.13 Υπηρεσίες μουσικού συγκροτήματος 

90.01.10.07 Υπηρεσίες τραγουδιστή

 

Γενικα απ τον κωδικο 90.0 Δημιουργικές δραστηριότητες, τέχνες και διασκέδαση

 

πηγη TAXHEAVEN

 

Αυτό ισχύει αν το γκρουπ λειτουργήσει σαν επιχείριση. Που σημαίνει πως ο "κοβων" (η επιχείρηση) το τιμολόγιο θα πρέπει να ασφαλίσει τους υπάλληλους μουσικούς.

 

Εν ολίγοις ο μουσικός θεωρείται μισθωτός και ανήκει στο ΙΚΑ.

 

Οσο για την ειδική περίπτωση (γιατι δεν ισχύει στους περισσότερους επαγγελματίες)

ελευθερος επαγγελματιας και το 75% του εισοδηματος προέρχεται απο εναν εργοδοτη φορολογησε σαν μισθωτος
ισχύει και αν οι πελάτες σου είναι μέχρι 3.

Η διαφορά φορολόγησης μισθωτού απο ελεύθερο επαγγελματία σε τετοιο καθεστώς είναι εως σήμερα, αν θυμάμαι καλά 3%.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την ειδική περίπτωση (γιατι δεν ισχύει στους περισσότερους επαγγελματίες) ισχύει και αν οι πελάτες σου είναι μέχρι 3.

Η διαφορά φορολόγησης μισθωτού απο ελεύθερο επαγγελματία σε τετοιο καθεστώς είναι εως σήμερα, αν θυμάμαι καλά 3%.

 

Εκτός αν κάποια στιγμή αποφασίσουν να παίξουν στο εξωτερικό. Με το που φανεί πελάτης με ΑΦΜ εξωτερικού πας σαν ελεύθερος επαγγελματίας ακόμα κι αν είναι ένας ο πελάτης. Βέβαια το παραπάνω with a grain of salt.

Tο θέμα με την φορολόγηση ως ελ. επαγγελματίας είναι η προκαταβολή φόρου 75% που αν την δίνεις για πρώτη φορά σου φτιάχνει ένα ωραίο μπουγιουρντί που ανάλογα τα έξοδα πλησιάζει το 50% φορολογία. Την επόμενη χρονια σου αφαιρείται (βέβαια το '17 θα πάει 100% προκαταβολή φόρου πράγμα που σημαίνει πως θα πληρώσεις και 25%) όμως αν δεν έχεις σκοπό να συνεχίσεις (κλείνεις τα βιβλία) δεν ξέρω τι παίζει κι αν και πως αφαιρείται/επιστρέφεται μετά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά φορολόγησης μισθωτού απο ελεύθερο επαγγελματία σε τετοιο καθεστώς είναι εως σήμερα, αν θυμάμαι καλά 3%.

 

Σε αυτό διαφωνώ, γιατι την πατησα και αντι να παρω επιστροφη 800ευρω πλήρωσα και 100!

Δηλαδή σαν ε.ε. μου παρακρατούσαν φορο 20%, και αντι να παρω πισω την διαφορα 20%-10% (800ευρω) αφου πηγαινα σαν μισθωτος πλήρωσα +6%(δηλαδη 100ευρω) σαν ε.ε.

 

Πήρα τηλέφωνο σε λογιστή, πήρα τηλεφωνο στο taxisnet, προθυμοποιηθηκα να δωσω 400 ευρω στον λογιστη του μαγαζιου να κανει τροποποιητικη ΑΠΔ να μου αφαιρεσει το 1 ένσημο, δεν γινόταν τίποτα.

 

Υγ: Τα ποσα/ποσοστα ειναι στο περιπου γιατι με πιανουν και τα τεκμήρια, αν κάποιος έχει απορία για το πως προκύπτουν τα ποσα μπορώ να του δείξω τα σχετικά Ε1 + Ε3 και να τρέξουμε την εκκαθαριση φόρου (το ειδικο προγραμμα που δίνεται δωρεαν κάθε χρόνο) για τα έτη 2014 και 2015 για να δείτε ότι "χτυπάει".

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εκτός αν κάποια στιγμή αποφασίσουν να παίξουν στο εξωτερικό. Με το που φανεί πελάτης με ΑΦΜ εξωτερικού πας σαν ελεύθερος επαγγελματίας ακόμα κι αν είναι ένας ο πελάτης. Βέβαια το παραπάνω with a grain of salt.

Tο θέμα με την φορολόγηση ως ελ. επαγγελματίας είναι η προκαταβολή φόρου 75% που αν την δίνεις για πρώτη φορά σου φτιάχνει ένα ωραίο μπουγιουρντί που ανάλογα τα έξοδα πλησιάζει το 50% φορολογία. Την επόμενη χρονια σου αφαιρείται (βέβαια το '17 θα πάει 100% προκαταβολή φόρου πράγμα που σημαίνει πως θα πληρώσεις και 25%) όμως αν δεν έχεις σκοπό να συνεχίσεις (κλείνεις τα βιβλία) δεν ξέρω τι παίζει κι αν και πως αφαιρείται/επιστρέφεται μετά.

Σωστά. Ετσι εξηγείται και το τι πληρωσε ο Miltos23.

 

Περα απο τα τσουχτερά χαράτσια πάντως, για να κάνω κουβέντα, ο μουσικός για την εφορία είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Αλλά κατ΄εξαίρεση ασφαλίζεται στο ΙΚΑ των μισθωτών.

 

Κάτι που μάλλον εξυπηρετουσε μουσικούς οργανωμένους και όχι ημιεπαγγελματίες ή ερασιτέχνες που ειναι το καθεστώς σήμερα.

Ποιός μουσικός έχει μόνιμη δουλειά για να θεωρηθεί μισθωτος ή ζει απο αυτήν μόνο; Πάνω απο το 5% όσων δηλώνουν παρεμφερή επαγγέλματα;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία...

 

Επισήμος χάνω τη μπάλα.

Το μόνο που κατάφερα να συγκρατήσω είναι ότι ο Miltos23 την έχει πατήσει όπως κι εγώ.  :(

 

Δεν κατάλαβα εν τέλει τί με συμφέρει να κάνω σαν κίνηση για να μην έχω προβλήματα φορολόγησης.

Το να κάνω επέκταση με νέο ΚΑΔ σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μου δίνει τη δυνατότητα να κόβω τιμολόγιο στο μαγαζί και να είμαι ΟΚ?

Σίγουρα το ΕΜΠ θα είναι εργοδότης μου για πάνω από 75% των εσόδων μου, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το μαγαζί για να είναι τυπικό θελει οι μουσικοί που θα δουλέψουν εκείνη τη βραδιά να προσληφθούν και να ασφαλιστουν στο ΙΚΑ σαν μισθωτοί.

 

Οσοι απο εμας εχουν και άλλες δραστηριότητες (μπλοκάκι, ΟΑΕΕ) αναγκαστικά "ασφαλιζόμαστε" για τη βραδιά και στο ΙΚΑ, σαν μισθωτοί μουσικοί περιορισμένου χρόνου.

Φορολογικά είναι στον αέρα το θέμα. Κοψει δεν κόψει παραστατικό δηλαδή, εγώ στην πράξη  δεν εχω πάρει ποτε στα χέρια μου κάτι. Το να πληρωθεί το ΙΚΑ τους ενδιαφέρει τελικά.

 

Τωρα το φορολογικό πρόβλημα που προκύπτει στην περίπτωση σου, είναι ειδικό θέμα που πρέπει να δεις με τον λογιστή σου για το τι σε συμφέρει.

 

Τίποτα δεν είναι απλό στη Δανιμαρκία.

Τα πάντα θολά και αν κάποιος έχει να προσθέσει κάτι πιο συγκεκριμένο ας το κάνει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Να προσθέσω:

 

Aπό 15.07.2010 ημερομηνία έναρξης εφαρμογής του Ν.3863/2010 οι αυτοτελώς απασχολούμενοι στο θέαμα – ακρόαμα ανεξαρτήτως της υπαγωγής τους σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης για άλλη επαγγελματική δραστηριότητα υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, ανεξάρτητα εάν είναι παλιοί ή νέοι ασφαλισμένοι.

(άρθρο 18 παρ, 2 του Ν.3863/10, και εγκύκλιος 81/2010 ΙΚΑ)

 

Αρα δες στον λογιστή σου τι συνεπειες προκύπτουν αν προσθέσεις ΚΑΔ όπως ''Υπηρεσιες Εκτελεστη Μουσικων Οργανων'' και αποδίδεις ΙΚΑ κατα περίπτωση. ::)

 

Πωπω... τι μπέρδεμα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου