Προς το περιεχόμενο

Επέκταση δραστηριοτήτων στον ΟΑΕΕ για προσθήκη μουσικ


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους φίλους του noiz.gr. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

 

Χρειάζομαι πληροφορίες για το φορολογικό θέμα του τίτλου.

 

Ξεκινώντας, να πω ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανολόγος στον ΟΑΕΕ.

 

Πρόσφατα έμαθα (δια της δύσκολης οδού) ότι αν θέλεις νόμιμα να παίξεις με τη μπάντα σου σε κάποιο μαγαζί ένα κάποιο βράδυ, ζητάνε φορολογικά στοιχεία για να είναι καλυμμένοι από ΣΔΟΕ εφόδους, αλλά και φορολογικά.

 

Εγώ την πάτησα γιατί έδωσα τα στοιχεία μου (χωρίς να το ψάξω, δικό μου σφάλμα αυτό) και εν τέλει βρέθηκα στην φορολογική μου δήλωση πέρα από τα τιμολόγια που κανονικά κόβω στην ερευνητική μου δουλειά στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, να έχω και 1 ή 2 μισθοδοσίες από κάποιο live.

 

Το αποτέλεσμα ήταν να περάσω σε άλλη κατηγορία φορολόγησης και να χάσω κάποια λεφτά από την επιστροφή φόρου μου.

 

Θέλω να μάθω τί πρέπει να κάνω για να είμαι κι εγώ καλυμμένος.

 

Ο λογιστής που με ενημέρωσε για όλα αυτά το καλοκαίρι, μου είπε ότι πρέπει να κάνω επέκταση δραστηριοτήτων στον ΟΑΕΕ και να προσθέσω έναν ακόμα ΚΑΔ στον φάκελο μου (περνώντας και από εφορία κλπ). Έτσι θα κόβω κανονικά τιμολόγια παντού.

 

Πρόσφατα άκουσα ότι μπορώ χωρίς επέκταση δραστηριοτήτων να κολλήσω κάποια ένσημα στο ΙΚΑ (μέχρι κάποιο όριο) ενώ είμαι κανονικά στον ΟΑΕΕ.

 

Τί από αυτά τα 2 ισχύει?

Έχει κανείς ανάλογη πείρα/εμπειρία?

 

Σαν τελευταία προσθήκη να σημειώσω ότι δεν παίζω συχνά live με τη μπάντα.

 

Ακούω τις γνώμες σας.

Είναι και το σύστημα χαώδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Σε αναμονή απάντησης από κάποιο ειδικό, να αναφέρω ότι σε αντίστοιχη δική μου εμπειρία δεν κατέστη εφικτή η έκδοση τιμολογίων σε διαφορετικό φορέα από το ΑΕΙ μου γιατί θα ήταν ασύμφορη (γραφειοκρατικά) η ένταξη στο καθεστώς ΦΠΑ για μικρό αριθμό τιμολογίων που είχα σκοπό να κόβω περιστασιακά.

Βέβαια αν ήδη κάνεις περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ το θέμα δεν σε επηρεάζει, μπορείς να προσθέσεις τον ΚΑΔ και να ξεμπερδεύεις.

Πάντως αν πληρώνεσαι από Ευρωπαϊκό grant (ή από πρόγραμμα που χρηματοδοτείται από Ευρωπαϊκούς πόρους σε ποσοστό άνω του 75%) θεωρητικά μπορείς να ζητήσεις να εξαιρεθείς από τον ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω αυτό που λες περί ΦΠΑ, αλλά ευτυχώς ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ) του ΕΜΠ δικαιολογεί πρόσθετο ΦΠΑ στα προγράμματα που υπάγονται σε ΦΠΑ.  :)

 

Τα Ευρωπαϊκά προγράμματα δεν υπάγονται σε ΦΠΑ οπότε τις φορές που πληρώνομαι από αυτά δεν έχω να αποδώσω κάτι.

Στα Εθνικά προγράμματα ή στα Συνεργασίας, αλλάζει το θέμα και παίρνω σαν πρόσθετη αμοιβή το ΦΠΑ που θα πρέπει να αποδώσω.

 

Ήδη κάνω περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ, όπως ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το γνωρίζω αυτό που λες περί ΦΠΑ, αλλά ευτυχώς ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ) του ΕΜΠ δικαιολογεί πρόσθετο ΦΠΑ στα προγράμματα που υπάγονται σε ΦΠΑ.  :)

...

 

Αυτό είναι πολύ καλό, μπράβο τους  εκτιμώ ότι θα είναι από προγράμματα παροχής υπηρεσιών όπου εισπράττουν ΦΠΑ - οι Ειδικοί λογαριασμοί πάντα προσπαθούν να το αποφύγουν γιατί δεν είναι επιλέξιμος σε κανένα κρατικά επιχορηγούμενο πρόγραμμα.

 

Το ίδιο ισχύει και για το μαγαζάτορα, νομίζω δεν θα έχει αντίρρηση να βάλει ΦΠΑ πάνω στη συμφωνημένη αμοιβή, ακόμα και 100% τυπικός με τις αποδείξεις να μην είναι όλο και κάποιες αποδείξεις με ΦΠΑ θα έχει κόψει να συμψηφίσει. Κι εσένα με τη σειρά σου σε συμφέρει γιατί μπορείς να συμψηφίσεις με τον ΦΠΑ κάποιου μουσικού οργάνου, software κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα εγώ δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλά να πω και εγώ την δική μ εμπειρία!

 

Εγώ είμαι δάσκαλος (αναπληρωτής) και περιστασιακά γράφω μουσική που πουλάω κιόλας. Κόβω απόδειξη δαπανών με 23% παρακράτηση κτλ. Με αυτό που λέτε δεν είναι το ίδιο; Δεν θα μπορούσε να σου κόβει απόδειξη δαπάνης ο μαγαζάτορας;

 

Γενικά πάντα είχα την απορία αν λ.χ. οι αποδείξεις δαπανών είναι συμφέρουσες ή διαφορετικά αν θα μπορούσα να έχω ένα μπλοκάκι (παίρνοντας απαλλαγή από ΤΕΒΕ, να έκοβα αποδείξεις και να είχα και συμψηφισμό ΦΠΑ και να αγοράζω από Thomann (netto) χωρις ΦΠΑ.

 

Έχω ρωτήσει λογιστές και κανένας δεν ξέρει ή μπορεί να βρει κάτι! Είναι περίεργο το καθεστώς με τα live, τα πνευματικά δικαιώματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο λογιστής που με ενημέρωσε για όλα αυτά το καλοκαίρι, μου είπε ότι πρέπει να κάνω επέκταση δραστηριοτήτων στον ΟΑΕΕ και να προσθέσω έναν ακόμα ΚΑΔ στον φάκελο μου (περνώντας και από εφορία κλπ). Έτσι θα κόβω κανονικά τιμολόγια παντού.

 

Πρόσφατα άκουσα ότι μπορώ χωρίς επέκταση δραστηριοτήτων να κολλήσω κάποια ένσημα στο ΙΚΑ (μέχρι κάποιο όριο) ενώ είμαι κανονικά στον ΟΑΕΕ.

 

Τί από αυτά τα 2 ισχύει?

 

Το δεύτερο ισχύει.

Αυτό γιατί το μαγαζί σε προσλαμβάνει σαν μουσικό και αποδίδει ΙΚΑ.

 

Η επέκταση δραστηριοτήτων είναι ανώφελη καθως αυτό θα σου επέτρεπε να κοψεις τιμολόγιο σαν επιχείρηση παραγωγής και όχι σαν μουσικός, προς το μαγαζί. Αν παίζεις μονος σου ίσως έχει νόημα. Αν παίζεις με άλλους... θα κάνεις εσυ την πρόσληψη τους σαν παραγωγός για να πληρώσεις το ΙΚΑ τους;

 

Κολλα τα ένσημα λοιπόν και σίγουρα αυτά τα μικροποσά δεν πρόκειται να σου αλλάξουν φορολογικό καθεστώς. Στην ουσία για να πληρώνεις το ΙΚΑ γίνεται μόνο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slapgas

 

Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με σενα στην προηγουμενη φορολογικη μου δηλωση.

Μεχρι στιγμης αυτο που ισχυει ειναι:

"Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας και το 75% του εισοδηματος προέρχεται απο εναν εργοδοτη φορολογησε σαν μισθωτος (με τις δαπανες πλην των ασφαλιστικών εισφορών να μην αφαιρουνται απτο εισοδημα), αν ομως εχεις και ασφαλιση ΙΚΑ τοτε φορολογησε σαν μισθωτος για την αμοιβη που πηρες μεσω ΙΚΑ και σαν Ελευθερος Επαγγελματιας για αυτα που πηρες σαν Ελ. Επ."

 

Συνεπως, για εμας που ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιες ειναι μονοδρομος το να ανοιξεις δευτερο ΚΑΔ, το οποιο βεβαια δεν ειναι κατι κακο.

 

Torpilas

Η απόδειξη δαπανων δεν ειναι καλή λύση, γιατι συμφωνα με το πνευμα του νόμου, απευθύνεται σε ανειδικευτους εργατες, πχ θελω να παρω εναν εργατη να καθαρισει το υπογειο της εταιρειας, αλλα σε πολλες περιπτώσεις εφαρμόζεται σε πιο εξειδικευμένες περιπτώσεις και αυτο ειναι στα όρια της νομιμότητας.

Για να γίνει πιο αντιληπτό, είναι σαν να παιρνεις εναν γιατρο με αποδειξη δαπάνης, δεν στεκει! Με την ιδια λογική δεν μπορείς να πάρεις εναν μουσικό να παιξει μουσικη.

 

Γενικοτερα:

Παραπάνω περιγράφω τι ειναι νομιμο, οχι τι γινεται στην πράξη. Αν ερθει ο ΣΔΟΕ ή το ΙΚΑ ενω παιζεις λάηβ, θα πρέπει ολοι να είναι ασφαλισμένοι, αυτο οριζει ο νόμος, "παιζω αφιλοκερδώς", "κάνω guest εμφανιση", "ανεβηκα με το ζορι στην σκηνη", νοικιάζω το μαγαζί για event" δεν υπάρχει.

Επίσης για οσους γνωριζουν, δεν υπάρχει εργόσημο για τους μουσικούς.

 

Λυσεις:

1. Αν ενας από την μπάντα εχει ΟΑΕΕ, αρα ατομικη επιχειρηση (Ελ. επ.) μπορει να ανοιξει ΚΑΔ και να ασφαλίζει στο ΙΚΑ τους υπολοιπους μουσικούς αντι για τον μαγαζάτορα

2. Σε ασφαλίζει ο μαγαζάτορας οπως γινόταν μέχρι τώρα και/ή ο ελ. επ. της μπαντας κοβει μόνος του τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών

3. Παιζεις ανασφάλιστος, προστιμο για το μαγαζι 10.000 και για κάθε άτομο 1.800 ευρω

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Δεν μπορεις να επικαλεστείς την κυρια σου ασφάλιση, δηλαδη αν πεις "Παιδια εγω δουλευω σε μια εταιρεια με ΙΚΑ τα πρωινά και παίζω για την πάρτη μου" ή "το πρωι ειμαι γιατρός, πληρώνω κανονικά τα ασφαλιστικά μου ταμεία" πάλι θα σου κόψουν πρόστιμο γιατι ΔΕΝ ασφαλίστηκες για να παίξεις λάηβ.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κολλα τα ένσημα λοιπόν και σίγουρα αυτά τα μικροποσά δεν πρόκειται να σου αλλάξουν φορολογικό καθεστώς. Στην ουσία για να πληρώνεις το ΙΚΑ γίνεται μόνο.

 

Με ολο το θάρρος Yameth αλλα αυτό ειναι 100% λάθος. Στην προπέρσινη φορολογική δήλωση ισχυε, απο την περσινή και μετά δεν ισχύει.

 

"Αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας και το 75% του εισοδηματος προέρχεται απο εναν εργοδοτη φορολογησε σαν μισθωτος (με τις δαπανες πλην των ασφαλιστικών εισφορών να μην αφαιρουνται απτο εισοδημα), αν ομως εχεις και ασφαλιση ΙΚΑ τοτε φορολογησε σαν μισθωτος για την αμοιβη που πηρες μεσω ΙΚΑ (10%) και σαν Ελευθερος Επαγγελματιας για αυτα που πηρες σαν Ελ. Επ. (26%)"

 

Γιαυτο ο φίλος μας έχασε την επιστροφή του.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Slapgas

 

 

Συνεπως, για εμας που ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιες ειναι μονοδρομος το να ανοιξεις δευτερο ΚΑΔ, το οποιο βεβαια δεν ειναι κατι κακο.

ΚΑΔ μουσικού (που είναι και το ζητουμενο στο live) υπάρχει;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΔ μουσικού (που είναι και το ζητουμενο στο live) υπάρχει;

 

 

90.01.10.13 Υπηρεσίες μουσικού συγκροτήματος 

90.01.10.07 Υπηρεσίες τραγουδιστή

 

Γενικα απ τον κωδικο 90.0 Δημιουργικές δραστηριότητες, τέχνες και διασκέδαση

 

πηγη TAXHEAVEN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου