Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Κονσόλας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπον έχουμε  και λέμε,ήρθε πλήρωμα  του  χρόνου,ώστε να  μπώ στην διαδικασια να  πάρψ κονσόλα.Μια  κονσόλα  που  θα  απευθύνεται για χρηση στο σπιτι και μικρά live.Εχω ένα budget μέχρι 350-400euro το οποιο  δεν  μπορω να  υπερβω.Εχω βρει κάποιες ελκυστικές κονσολίτσες που  μου κινησαν την  περιέργεια.Θα  ήθελα  να  ειχα αποψεις ιδέες αλλα  και ισως εναλακτικες προτάσεις σε αντιπαραβολή με  αυτές που  σκέφτομαι.Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Soundcraft EPM8

Soundcraft EPM12

Soundcraft EFX8

Soundcraft EFX12

Yamaha  MG12XU

Yamaha MG166C-USB

Yamaha MG124C

YAMAHA MG124CX

DDA DM12

Behringer X2442usb

Behringer X2222usb

 

ΥΓ:θα  ήθελα  εαν  γινεται περισσοτερες πληροφοριες,σχετικα με την λειτουργία του usb σε καποιες απο αυτές τις κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι απο όλες αυτές που έχεις βάλει στη λίστα σου θα ήμουν μεταξύ της Yamaha mg166 και Soundcraft EPM12.

Εχω δοκιμάσει πολλές yamaha και soundcraft αλλα και mackie και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα εκτός αν ήταν κακομεταχειρισμένες ή είχαν γνωστά προβλήματα απο κατασκευής τους(βλέπε προβλήματα στα ribbon καλώδια των mackie vlz κλπ)

Oι yamaha ειναι αρκετά ποιοτικές,σχετικά αθόρυβες και με αρκετό headroom και ικανοποιητικό ήχο για low budget μηχάνημα.Θεωρώ οτι για τα λεφτά τους ειναι ο,τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς όταν θελει να ισοφαρίσει το value/money.

 

Οι soundcraft ειναι επίσης ποιοτικές (οχι σαν τις παλιές βέβαια),με ωραίο καθαρό ήχο και αξιοπιστες.

Η μόνη ενσταση μου ειναι οι efx των οποιων τα εφέ δεν μου άρεσαν καθόλου και ας γραφουν lexicon.

 

Οφείλω πάντως να πώ αν πας σε soundcraft μακράν καλύτερες οσον αφόρα layout/εμφάνιση/I/O/usability μου φάνηκε η σειρά Μ (M8/M12) παρά οι EPM/EFX oποτε κοίτα και προς τα κει αν και πλεον αυτές θα τις βρεις μονο second hand/stock ,δυστυχώς πλέον δεν βγαίνουν.

 

Για behringer δεν έχω να πω κάτι,δεν συμπαθώ τις πολιτικές της εταιρείας και δεν μου αρέσουν εμφανισιακά τα περισσότερα προιόντα της και άρα δεν τα αγοράζω και έχω ακούσει και διαφορα horror stories απο γνωστους οποτε αποφεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι απο όλες αυτές που έχεις βάλει στη λίστα σου θα ήμουν μεταξύ της Yamaha mg166 και Soundcraft EPM12.

Εχω δοκιμάσει πολλές yamaha και soundcraft αλλα και mackie και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα εκτός αν ήταν κακομεταχειρισμένες ή είχαν γνωστά προβλήματα απο κατασκευής τους(βλέπε προβλήματα στα ribbon καλώδια των mackie vlz κλπ)

Oι yamaha ειναι αρκετά ποιοτικές,σχετικά αθόρυβες και με αρκετό headroom και ικανοποιητικό ήχο για low budget μηχάνημα.Θεωρώ οτι για τα λεφτά τους ειναι ο,τι καλύτερο μπορεί να αγοράσει κανείς όταν θελει να ισοφαρίσει το value/money.

 

Οι soundcraft ειναι επίσης ποιοτικές (οχι σαν τις παλιές βέβαια),με ωραίο καθαρό ήχο και αξιοπιστες.

Η μόνη ενσταση μου ειναι οι efx των οποιων τα εφέ δεν μου άρεσαν καθόλου και ας γραφουν lexicon.

 

Οφείλω πάντως να πώ αν πας σε soundcraft μακράν καλύτερες οσον αφόρα layout/εμφάνιση/I/O/usability μου φάνηκε η σειρά Μ (M8/M12) παρά οι EPM/EFX oποτε κοίτα και προς τα κει αν και πλεον αυτές θα τις βρεις μονο second hand/stock ,δυστυχώς πλέον δεν βγαίνουν.

 

Για behringer δεν έχω να πω κάτι,δεν συμπαθώ τις πολιτικές της εταιρείας και δεν μου αρέσουν εμφανισιακά τα περισσότερα προιόντα της και άρα δεν τα αγοράζω και έχω ακούσει και διαφορα horror stories απο γνωστους οποτε αποφεύγω.

 

Καλησπέρα φιλε  μου!

ευχαριστώ πολυ για  την  απάντηση  σου.Με  βρησκεις  συμφωνο  με  τα οσα αναφερεις  βεβαια  εγω δεν εχω εμπειρια  απο mackie, αλλα  απο Allen Ηeath.Κλεινω προς soundcraft  κ yamaha.

Και  εγω τις  φοβαμαι  τις  EFX,παρ'οτι αναφέρουν Lexicon.Δεν  μου  πολυαρεσει οτι  συνυπαρχουν πολλα  κυκλώματα μαζι,προτιμω το  καθένα  ξεχωρο.Πέραν απο το οτι ειναι ευκολια.Θα το ψάξω το πράγμα  αρκετα,έχω χρόνο  να  το  ψάξω.Για  τις Μ12/Μ8,έχω άποψη,καθοτι  δουλευω μια,και  ειμαστε πολυ  ικανοποιημένοι  απο το  μηχανακι.

Πάντως για  τις behringer,ολοι τις  κράζουν,αλλα  όλοι  τετοιες παιρνουν.Προσωπικα δεν εχω δουλεψει καμια  να  ξερω.ο Δε Τομαν ξεπουλάει κάργα και αφθονα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου