Προς το περιεχόμενο

Αλλοίωση preset Guitar Rig μέσα από το DAW


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω αυτο δε γινεται. Βασικα ειμαι σιγουρος αλλα το "νομιζω" σε περιπτωση που...

 

δεν κανει recording το guitar rig ως standalone

 

ωπ, sorry, δεν το είχα σκεφτεί αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ. Επίσης και το th2 "αλλοιώνεται" εξίσου. Λίγο αλλά το καταλαβαίνεις αν παίζεις, όπως εγώ, και ως standalone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το guitar rig ως standalone το "τρέχεις" με τους ίδιους drivers στην κάρτα σου με αυτούς στο daw?... γιατί αν στη μια περίπτωση χρησιμοποιείς asio και στην άλλη κάποιους multimedia (πλην wasapi) που "περνάνε" από τον μίκτη των windows η διαφορά δικαιολογείται εξ αυτού και μόνο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το guitar rig ως standalone το "τρέχεις" με τους ίδιους drivers στην κάρτα σου με αυτούς στο daw?... γιατί αν στη μια περίπτωση χρησιμοποιείς asio και στην άλλη κάποιους multimedia (πλην wasapi) που "περνάνε" από τον μίκτη των windows η διαφορά δικαιολογείται εξ αυτού και μόνο...

 

με asio όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχουν διαφορά τα sample rates εντός και εκτός DAW; Εννοώ μήπως εκτός DAW οι drivers της κάρτας σου δουλεύουν σε 24bit/48KHz και εντός DAW το project σου να είναι 16/44.1 ξέρω 'γω...Επίσης, το preset το φορτώνεις σε mono ή σε stereo κανάλι; 

 

Όλα κανονικά και τσεκαρισμένα.

 

Λες οτι έχεις τσεκάρει τις σταθμες.

Αλλα παραυτα μια ιδέα.

 

Το in volume ειναι στην ιδια σταθμη οπως οταν το ανοίγεις σε stand alone με όταν το ανοίγεις μεσω του reaper? Γιατι καμμιά φορα κραταει άλλες ρυθμίσεις στο standalone mode και αλλες οταν ανοιγει μέσα απο ενα daw ως plug in

 

Υπήρχε μικρή διαφορά. Την έφτιαξα. Δεν άλλαξε κάτι σημαντικό.

 

το guitar rig ως standalone το "τρέχεις" με τους ίδιους drivers στην κάρτα σου με αυτούς στο daw?... γιατί αν στη μια περίπτωση χρησιμοποιείς asio και στην άλλη κάποιους multimedia (πλην wasapi) που "περνάνε" από τον μίκτη των windows η διαφορά δικαιολογείται εξ αυτού και μόνο...

 

Ίδιοι drivers.

 

Σήμερα το έψαξα παραπάνω. Η διαφορά είναι καθαρά στην ποιότητα. Στο stand alone ακούγεται πολύ καλύτερα, ενώ μέσα από το Reaper ακούγεται πιο τσίγκινο. Σαν το ένα να είναι λαμπάτος ενισχυτής και το άλλο κακό modelling του ίδιου ενισχυτή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου