Προς το περιεχόμενο

αγορα απο ebay - capital controls


yiannis p.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς ή ακόμα καλύτερα να το έχει ήδη κάνει, αν μπορείς να γίνει αγορά από ebay με paypal για ποσό μεγαλύτερο από 500 € εφόσον βέβαια έχει φροντίσει να υπάρχουν στο balance του paypal του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Τώρα που το θυμήθηκα το θρεντ.

 

Καταρχήν J.B. νομιζω ότι το paypal, ΑΝ ΕΧΕΙΣ χρήματα ήδη μέσα, δεν έχει πρόβλημα.

 

Προσέξτε τώρα κάτι (γιατί μίλησα με την alpha bank την Δευτέρα):

 

Το όριο ΕΙΝΑΙ, πράγματι, 500 ευρώ το μήνα, ΑΛΛΑ, από αυτά τα όρια εξαιρούνται όσα χρήματα έχουν μπει από το εξωτερικό από τον Ιούλιο του 2015. Αν, λοιπόν, κάποιος (προφανώς με εξαιρετικό βαθμό IQ ή απλά επειδή έπρεπε (όπως εγώ) ΕΒΑΛΕ λεφτά στην Ελλάδα κατά την περίοδο των capital control. ΜΠΟΡΕΙ να τα βγάλει!

 

Ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς ή ακόμα καλύτερα να το έχει ήδη κάνει, αν μπορείς να γίνει αγορά από ebay με paypal για ποσό μεγαλύτερο από 500 € εφόσον βέβαια έχει φροντίσει να υπάρχουν στο balance του paypal του ?

 

Ναι τον Οκτώβριο τσίμπησα κιθαρούλα από Ιαπωνία! Εφόσον ήδη έχεις στο balance του paypal χρήματα, νομίζω πως δεν υπάρχει θέμα όσα και να είναι! Το θέμα είναι να μπορέσεις να τα βάλεις στο balance και για αυτό ο μόνος τρόπος που έχω βρει και λειτουργεί είναι από εσένα πληρωμή στον εαυτό σου μέσω paypal - money request!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον Οκτώβριο τσίμπησα κιθαρούλα από Ιαπωνία! Εφόσον ήδη έχεις στο balance του paypal χρήματα, νομίζω πως δεν υπάρχει θέμα όσα και να είναι! Το θέμα είναι να μπορέσεις να τα βάλεις στο balance και για αυτό ο μόνος τρόπος που έχω βρει και λειτουργεί είναι από εσένα πληρωμή στον εαυτό σου μέσω paypal - money request!

 

Άρα καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που είναι στο balance σου δεν θεωρούνται ότι βρίσκονται σε ελληνικό λογαριασμό με ότι περισορισμό αυτό συνεπάγεται.

Για να τα βάλεις μπορείς μέρος του ποσού (500 € max / μήνα) μέσω της επιλογής top up του paypal (έχει μικρότερη προμήθεια) και τα υπόλοιπα με send ή request όπως λες με προμήθεια ~3,5 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τον Οκτώβριο τσίμπησα κιθαρούλα από Ιαπωνία! Εφόσον ήδη έχεις στο balance του paypal χρήματα, νομίζω πως δεν υπάρχει θέμα όσα και να είναι! Το θέμα είναι να μπορέσεις να τα βάλεις στο balance και για αυτό ο μόνος τρόπος που έχω βρει και λειτουργεί είναι από εσένα πληρωμή στον εαυτό σου μέσω paypal - money request!

ποσο σου βγηκε το τελωνειο?περιπου 30% της συνολικης αξιας?

απο Αμερικη προπερσυ τοσο μου ειχε βγει εμενα..απο Ιαπωνια δεν ετυχε να ψωνισω ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι εχουν στραφει σε λυσεις τυπου Leupay - Revolut  κτλ για αγορες απο ebay κτλ...στην ουσια το ολο νταβαντουρι γινεται για φορτωση του paypal balance...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καταλαβαίνω ότι από τη στιγμή που είναι στο balance σου δεν θεωρούνται ότι βρίσκονται σε ελληνικό λογαριασμό με ότι περισορισμό αυτό συνεπάγεται.

 

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο σου βγηκε το τελωνειο?περιπου 30% της συνολικης αξιας?

απο Αμερικη προπερσυ τοσο μου ειχε βγει εμενα..απο Ιαπωνια δεν ετυχε να ψωνισω ποτε

 

Το τελωνείο είναι το ίδιο πράγμα αφού και οι δύο χώρες είναι εκτός ΕΕ! Πάντοτε το υπολογίζω στο 27% της συνολικής αξίας με μεταφορικά και συνήθως πέφτω μέσα ή μου βγαίνει λίγο λιγότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο είναι το ίδιο πράγμα αφού και οι δύο χώρες είναι εκτός ΕΕ! Πάντοτε το υπολογίζω στο 27% της συνολικής αξίας με μεταφορικά και συνήθως πέφτω μέσα ή μου βγαίνει λίγο λιγότερο!

θενκς. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου