Προς το περιεχόμενο

Ableton live & bpm


ThimiosS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Χρησιμοποιώ live με Behringer FCB1010 ώστε ο (drummer) γιος μου να παίζει τα backing tracks που έχω εισάγει σε slots χωρίς να χρειάζεται να σηκωθεί.

Το πρόβλημα είναι πως η ταχύτητα του κάθε track διαφέρει από τη γενική που υπάρχει πάνω αριστερά. Έτσι, πρέπει να τη πληκτρολογεί κάθε φορά που αλλάζει track.

Υπάρχει τρόπος ώστε η γενική να προσαρμόζεται αυτομάτως σε αυτή του εκάστοτε track;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια / Ευθύμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, η FCB μπορεί να στείλει πάνω από 1 μηνύματα με κάθε preset της. Μπορείς λοιπόν σε κάθε preset που ενεργοποιείς τα κλιπς, να βάλεις και μια έξτρα εντολή σε κάποιο MIDI CC#, όπου η τιμή που θα δίνεις θα είναι τα bpm.

 

Στο Live, με Ctrl+M, θα μπεις σε λειτουργια MIDI mapping. Εκεί επέλεξε το τέμπο πανω αριστερά που λες και πάτα την FCB για να αναγνωρίσει την αντίστοιχη εντολή.

 

Ισως πρέπει στην αρχή να φτιάξεις ένα preset που θα έχει μόνο αυτή την εντολή και όχι την άλλη που ενεργοποιεί το τρακ, ωστε να μη μπερδευτεί στην αναγνωριση το Live.

 

Το παραπάνω δεν ξέρω αν δουλεύει, είναι απλά το πρώτο που θα δοκιμαζα εγώ σε αυτή την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου