Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω με μέλι λαίμαι .

  Να διαγραφεί πάραυτα και δώσε κείνα το μέλος DinosP  δι΄ απείθειαν  λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΑΠΛΑ ότι στο κινητό, βγάζει τα 10 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ποστ κάτω κάτω, αντί για τα 10 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ θρεντς, οπότε μπορεί να έχει 5 ποστ από 1 θρεντ... και χάνεται χόρος έτσι.

 

Μπορείς απλά να επιλέξεις οι κατηγορίες του φόρουμ να είναι "διπλωμένες" (με το κουμπάκι που διαθέτουν δίπλα στον τίτλο) ώστε να μην πιάνουν πολύ χώρο και να βλέπεις τα τελευταία ποστ κατευθείαν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι στυλιστικές επιλογές έχουν λόγο ύπαρξης, σύμφωνα με τις τελευταίες προδιαγραφές του διαδικτύου που ας σημειώσω, τρέχουν (κι εμείς απο πίσω τους). Κάποιες δεν εξυπηρετούν τα "αυτονόητα" (που δεν είναι πια) καθώς υπάρχει μια άλλη λογική που δεν έχει ξεδιπλωθεί ακόμα.

 

Να επιβεβαιώσω τα παραπάνω ορμώμενος απ' την επαγγελματική μου εμπειρία. Τα σύγχρονα sites έχουν πλέον παρόμοια δομή και ειδικά το header (το κομμάτι στην κορυφή της οθόνης πανω απ'το κεντρικό χώρο της σελίδας που περιέχει banners, menu, κ.α.) καλύπτει μεγάλο μέρος της οθόνης. Ούτε εμένα μ'αρέσει αλλά έτσι τα φτιάχνουν πλέον. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλα τα sites πρέπει να είναι έτσι και όσα δεν είναι δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να θεωρηθούν σύγχρονα. Δεν υπάρχουν κανόνες άλλωστε.

 

Πάντως είναι γεγονός πως το πλαίσιο που φέρει τα κείμενα των posts είναι κάπως περιορισμένο σε πλάτος.

 

Επίσης πρέπει να γίνει κατανοητό πως αλλαγές δομικές τέτοιου εύρους θέλουν χρόνο μέχρι να φτάσουν το επίπεδο εκείνο που μπορεί να θεωρηθεί επιθυμητό. Γι' αυτό χαλαρώστε λίγο, δεν μπήκε και κανείς στο σπίτι σας να σας αλλάξει τις θέσεις στα έπιπλα με το ζόρι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες έγραψα. Αρκεί να μην είναι προσταγές ή αλλιώς...

E οχι και "προσταγες". Απλα ευλογες παρατηρησεις κανουμε δια την καλυτερευση του φορουμ...meditate.gif

 

Τα χρώματα και οι επιλογές στην εμφάνιση dektop έγιναν απο έμπειρο τιμ γραφιστών.
Εμπειρο μπορει να ειναι το τιμ, αλλα προσωπικα πρωτη φορα συναντω σε site λαχανι τιτλους πανω σε ασπρο φοντο. Αν αυτος ο συνδυασμος χρωματων φαινεται Οκ στο ματι του εμπειρου τιμ, τι να πω?

Αφου αποφασισες παντως να κρατησεις αυτο το χρωμα για τους τιτλους, θα μπορουσε να γινει λιγο πιο σκουρο. reading2.gif

 

Σε σωστά ρυθμισμένες οθόνες τα χρώματα είναι ξεκούραστα και απείρως ευανάγνωστα σε σύγκριση με την προηγούμενη εμφάνιση.
Nope....meditation.gif

 

Τα σύγχρονα sites έχουν πλέον παρόμοια δομή και ειδικά το header (το κομμάτι στην κορυφή της οθόνης πανω απ'το κεντρικό χώρο της σελίδας που περιέχει banners, menu, κ.α.) καλύπτει μεγάλο μέρος της οθόνης. Ούτε εμένα μ'αρέσει αλλά έτσι τα φτιάχνουν πλέον.

Δεν τα φτιαχνουν ετσι πλεον. Τα φτιαχνουν και ετσι. Το πως δειχνει ενα site εχει να κανει με πολλα και διαφορα, αλλα ειναι standard και αλλα οχι. Εχει να κανει με το αντικειμενο του site, το αν υπαρχουν διαφημισεις και τον αριθμο αυτων κλπ. Αλλη λογικη εχει ενα eshop και αλλη λογικη ενα φορουμ ή ενα site αγγελιων. Υπαρχουν απειρα sites που εχουν φτιαχτει μονο και μονο για να γεμιζουν τις σελιδες τους με διαφημισεις.

 

Βλεπεις sites για παραδειγμα που σου εχουν θεμα, πχ, "οι 100 καλυτερες ταινιες ολων των εποχων", και πας να διαβασεις και βλεπεις 2-3 ταινιες ανα σελιδα!, και το 90% της σελιδας ειναι τιγκα στις διαφημισεις. Για να δεις ολοκληρη την λιστα με τις 100 ταινιες πρεπει να περασεις_και να δεις_πανω απο 30 σελιδες. Το παραπανω παραδειγμα ειναι ενα απο τα πολλα standards, αυτο δεν σημαινει οτι ενα φορουμ/site θα πρεπει να το ακολουθησει. Οπως εγραψες κι εσυ, "Αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλα τα sites πρέπει να είναι έτσι και όσα δεν είναι δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να θεωρηθούν σύγχρονα. Δεν υπάρχουν κανόνες άλλωστε".

 

Πάντως είναι γεγονός πως το πλαίσιο που φέρει τα κείμενα των posts είναι κάπως περιορισμένο σε πλάτος.

...και σε υψος.

Παρε 6 'back to back' παραδειγματα παρακατω. Τρια screenshots απο το ΝΟΙΖ σε συγκριση με τρια screenshots απο το Musicplayer φορουμ και τρια screenshots απο το Gearslutz φορουμ. Εκτος του οτι τα δυο αυτα φορουμ ειναι πολυ πιο ευαναγνωστα σε συγκριση με το ΝΟΙΖ, ο χωρος που διαθετουν για τα θεματα/posts ειναι απειρως πιο μεγαλος. glasses2.png

 

gearslutz_main_vs_noiz_main.png

Οι κυριες σελιδες των Gearslutz forum & NOIZ forum

 

gearslutz_guitar_forum_vs_noiz_keys_forum2.png

Δυο τυχαια φορουμ (Gearslutz Guitars & NOIZ Keyboards)

 

gearslutz_page_vs_noiz_page.png

Ποστ στα Gearslutz & NOIZ

 

musicplayer_main_vs_noiz_main.png

Οι κυριες σελιδες των Μusicplayer forum & NOIZ forum

 

musicplayer_keyboard_corner_vs_noiz_keyboard_pag.png

Δυο τυχαια φορουμ (Μusicplayer Keyboard Corner & NOIZ keyboards)

 

musicplayer_page_vs_noiz_page.png

Ποστ στα Μusicplayer & NOIZ

 

My two cents....glasses9.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά θέλω να πω δύο, κατά τη γνώμη μου, λάθη στην "ανακαίνηση"..

 

1) Θα πρέπει τα καρφιτσωμένα θέματα να φαίνονται με κάποιο διαφορετικό τρόπο, όχι απλά με την καρφίτσα από δίπλα, καθώς πλην της καρφίτσας δεν ξεχωρίζουν καθόλου.. Ίσως αν έμπαιναν με κάποιο διαφορετικό χρώμα..

 

2)Το κυριότερο όμως πρόβλημα νομίζω πως είναι το εξής: οι επικεφαλίδες. Οι επικεφαλίδες των θεμάτων είναι πολύ μεγάλες με αποτέλεσμα να είναι και κουραστικό στην ανάγνωση αλλά και να ξεχειλώνει η σελίδα..! Και για να προλάβω, αν κάνω ctrl- στις επικεφαλίδες, όταν μπω σε ένα θέμα θα πρέπει να κάνω ctrl+ για να επανέλθει στα φυσιολογικά η γραμματοσειρά των απαντήσεων..! Κάτι που δεν είναι πρακτικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ακόμα δεν έχω καταλάβει με ποιο σκεπτικό πήγαν τα τρέχοντα θέματα απο αριστερά στα δεξιά.

Κι επίσης μου κάνει εντύπωση που η πλειοψηφία(εκτός εμού) που ασχολείται(πολύ) με το forum δηλώνει οτι δεν βολεύει γιατί δεν αλλάζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θα πρέπει τα καρφιτσωμένα θέματα να φαίνονται με κάποιο διαφορετικό τρόπο, όχι απλά με την καρφίτσα από δίπλα, καθώς πλην της καρφίτσας δεν ξεχωρίζουν καθόλου.. Ίσως αν έμπαιναν με κάποιο διαφορετικό χρώμα..

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Πρίν ήταν bold και τα υπόλοιπα plain. Νομίζω πως μπορεί να γίνει το ίδιο χωρίς να αλλάζει ιδιαίτερα το εικαστικό της σελίδας.

 

Κι επίσης μου κάνει εντύπωση που η πλειοψηφία(εκτός εμού) που ασχολείται(πολύ) με το forum δηλώνει οτι δεν βολεύει γιατί δεν αλλάζει??

 

Γιατί η πλειοψηφία της πλειοψηφίας αυτής αντιδρά, όπως όλοι οι άνθρωποι, στην αλλαγή ανεξάρτητα του αν βελτιώνεται κάτι και ίσως δεν αντιλαμβάνεται πως σχεδόν όλα είναι θέμα συνήθειας. Παρόλ' αυτά όμως αυτό δεν σημαίνει πως όλες οι πιθανές αλλαγές μπορεί να γίνουν δεκτές με την δικαιολογία πως αργά ή γρήγορα θα τις συνηθίσουμε. Γίνεται μια προσπάθεια για βελτίωση μέχρι να φτάσει το φόρουμ σε ένα σημείο που μέσες άκρες οι περισσότεροι θα είναι ικανοποιημένοι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) Απουσιαζεις για λιγο...

Γυρνας και... Ολο πρωτοβουλιες...

Τους εχεις αφησεις ενα ρολακο κι αυτοι...

Εκει!!!! Πως θα βγω παραπανω στο γυαλι!!!

Αμαν πια!  ;D

 

Ψιτ... Η κλασσικουρα των simple mashines ειναι μια χαρα.-

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου