Προς το περιεχόμενο

Κομπινες με πνευματικα δικαιωματα στο youtube?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα ανεβασει ενα θεματακι στο φορουμ πριν λιγο καιρο (http://www.noiz.gr/index.php?topic=209798.0) οπου ελεγα οτι τραβηξα ενα βιντεακι και καθησα να γραψω προχειρα ενα μουσικο ευακουστο χαλακι,  για να μην εχω απο το Youtube πνευματικα δικαιωματα κλπ"

 

Και σημερα κατα τυχη βλεπω στο βιντεο την ενδειξη "Περιλαμβάνει περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα "

Ξερετε τι ειναι η [Merlin] Digidi Digital Distribution A.M.B.A?? (πιθανως αυτη http://www.merlinnetwork.org/)

Τι δικαιολογια ειναι το "Fulfillment" που βαζει για να παρει τα πνευματικα δικαιωματα?

Τι θα κανατε στη θεση μου?

Ευχαριστω.

 

ΥΓ κατι που βρηκα

http://steamcommunity.com/app/348030/discussions/1/620712999987622366/%3FinsideM?l=greek

youtube.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

δεν ξερω για τους συγκεκριμενους, αλλα γενικα το youtube συγκρινει τις μουσικες των κλιπ με οτιδηποτε ειναι copyrighted (κατι σαν τις εφαρμογες των κινητων που σου βρισκουν το κομματι αυτοματα), και αν βρει κατι που μοιαζει σου στελνει ενα τετοιο μυνημα. Εχει να κανει ομως κυριως με καναλια που εχουν διαφημισεις και βγαζουν χρηματα απο αυτες και τα views, δεν νομιζω να υπαρχει θεμα σε αντιθετη περιπτωση, Μου ειχε τυχει και μενα σε μερικα βιντεος στο καναλι μου αλλα δεν εκανα τιποτε για αυτο, μια και δεν εχω διαφημισεις η εσοδα απο αυτο (το ειχα ψαξει τοτε στο ιντερνετ αρκετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη... τις κομπίνες που τις είδες ακριβώς; Έχεις γράψει κάτι, που προφανώς θυμίζει επικίνδυνα κάτι άλλο... στο λένε... σε παραπέμπουν στο authority που πρέπει για να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες και... φτιάχνεις ένα νήμα που ξεκινά με τη λέξη "Κομπίνες";

 

Τι θα κάναμε στη θέση σου;

 

Εγώ, θα άκουγα λίγο Σώκρατες... τίμιες μουσικές χωρίς κομπίνες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάποιες εταιρίες όπως η Audiam π.χ που τους παραχωρείς το δικαίωμα να ψάχνουν αυτές σε όλο το youtube αν κάποιος έχει ανεβάσει περιεχόμενο που σου ανήκει ώστε να παίρνεις εσύ τα έσοδα από τις διαφημίσεις κλπ κλπ. Καμιά φορά αν κάτι μοιάζει με κάτι άλλο σου στέλνει το youtube το ίδιο μήνυμα, ακόμα και αν έχεις κάνει μια διασκευή π.χ σε κάποιο κομμάτι εξολοκλήρου μόνος σου. Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να υποβάλλεις διαφωνία εξηγώντας ότι το κομμάτι είναι αποκλειστικά δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη... τις κομπίνες που τις είδες ακριβώς; Έχεις γράψει κάτι, που προφανώς θυμίζει επικίνδυνα κάτι άλλο... στο λένε... σε παραπέμπουν στο authority που πρέπει για να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες και... φτιάχνεις ένα νήμα που ξεκινά με τη λέξη "Κομπίνες";

 

Τι θα κάναμε στη θέση σου;

 

Εγώ, θα άκουγα λίγο Σώκρατες... τίμιες μουσικές χωρίς κομπίνες.

 

Copyright trolls είναι. Στα χαρτιά είναι απολύτως νόμιμο, όπως νόμιμο είναι και το να έχεις λογαριασμό στον Παναμά άλλωστε. Το περισσότερο χρήμα το βγάζουν απο αυτούς που δεν έχουν παραβιάσει copyright.

 

Φυσικά ο φίλος ρώτησε αν πρόκειται για κομπίνα. Όπως και να το αποκαλέσει κανείς, it is what it is.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σπύρο έτσι κι αλλιώς εσυ αναρωτήθηκες τότε που το ανέβασες:

 

Ειναι απλο και γνωριμο αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι μπορει να ειναι.

Καποιος το αναγνωριζει? Ετσι απο περιεργεια.

 

Ε.. το μηχανάκι το βρήκε ποιό ήταν. Μόνο που δεν το είπε.

 

Σίγουρα όχι κομπίνα πάντως.

 

Υ.Γ. Εμένα τον Κανόνα του Πάχελμπελ μου θύμισε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο έτσι κι αλλιώς εσυ αναρωτήθηκες τότε που το ανέβασες:

 

Ε.. το μηχανάκι το βρήκε ποιό ήταν. Μόνο που δεν το είπε.

 

Σίγουρα όχι κομπίνα πάντως.

 

Υ.Γ. Εμένα τον Κανόνα του Πάχελμπελ μου θύμισε.

 

Kι εγω αυτο σκεφτηκα οτι κατι ειναι τελικα και δεν το βρηκαμε οταν ψαχναμε, αλλα εχω ανεβασει πολλα covers που ειχαν πνευματικα δικαιωματα (και φυσικα δεν ειχα προβλημα να αφησω να βγαζουν λεφτα απο τις διαφημισεις), ομως δεν εχω δει σε κανενα απο αυτα να γραφει δικαιολογια "Fulfillment".

 

Ειπα να δω στο google τι παιζει με αυτην την εταρεια και ειδα κατι συζητησεις που εχω βαλει λινκ στο ΥΓ του πρωτου ποστ, γι'αυτο ανοιξα το θεμα, να παρω και μερικες γνωμες ακομα.

Δεν εχω αλλο προβλημα παρα μονο οτι δεν μου αρεσει να βγαζει λεφτα καποιος στην πλατη μου, αν οντως δεν εχει τα δικαιωματα.

 

Ηδη εχουν μαζευτει πολλα κομματια που μοιαζουν.

Ολοι πληρωνουν δικαιωματα στον Pachelbel τελικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχα ανεβάσει ένα κλιπάκι κατεβασμένο  από το δορυφορικό κανάλι Mezzo  και για να αποφύγω τέτοια θέματα είχα κάνει crop στην εικόνα του βίντεο για να βγάλω το λογότυπο  ;D

Μου έστειλε και μένα τέτοιο μήνυμα που δεν  είχα καταλάβει  αλλά τώρα και με τη δική σου περίπτωση έστω και λίγο διαφορετική το κατανόησα : η συναυλία κομμάτι της οποίας δημοσιοποίησα κατεβασμένο από δορυφόρο υπήρχε και σε DVD blue ray 8)

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει ένα σοβαρό ζήτημα με ότι έχει να κάνει με κλασσική μουσική. Παράδειγμα:

 

Ο Beethoven πέθανε το 1827, άρα η μουσική του είναι ελεύθερη. Ηχογραφώ μια σονάτα του και την ποστάρω στο youtube, και σε 10 λεπτά έχει σκάσει μύτη η ΕΜΙ ότι κάνω παραβίαση των copyright της.

 

Ο αλγόριθμος ασχολείτε με το πόσο μοιάζουν δύο ηχογραφήσεις και αδιαφορεί, πλήρως, για την ιδέα ότι μία μουσική μπορεί, νομίμως, να έχει διαφορετικές εκτελέσεις (όπως η μουσική του Pachabel για παράδειγμα).

 

Η πλάκα είναι πως πριν 15 μέρες μου έσκασε κι εμένα μήνυμα από το CDBaby για ένα κομμάτι που λέγετε "The voice of the people". Και είναι αστείο, γιατί στο CDBaby την ηχογράφηση την είχα ανεβάσει εγώ (είμαι ο εκδότης του έργου) και έτσι, φυσικά, πήραν πίσω την μπούρδα τους. Αλλά βρήκα την ευκαιρία να τους την πω και λίγο... χαχαχα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου