Προς το περιεχόμενο

Cos_dr - Technology


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

EΓΩ,  o cos_dr οφείλω να ευχαριστήσω όσους άκουσαν και όσους σχολίασαν το κομμάτι μου, αυτό το κομμάτι και θα πω και λίγα λόγια σε όλους τους  σχολιαστές.

Ναι........................

 

Ούρμπαν μετα-ιντάστριαλ τεκνο-οργκάνικ τριπ-ποπ με ολίγη και κρυμμένη δόση (όσο πρέπει) από 80s και 90s κάπου στη μέση του κομματιού ;D

 

ΠΟΛΥ ενδιαφέρουσα παραγωγή! Αν το είχα ακούσει στο ράδιο κάποια μεταμεσονύκτια ώρα θα πάθαινα γερή πλάκα!

 

Μπράβο!

 

 

ναι, σε αυτό το gender κατατάσσεται, με λιγο death metal στο τέλος.

χαιρομαι  που σου άρεσε η παραγωγη. Χαιρομαι! Μπράβο!

 

Ωραίο, εμένα μ'άρεσε κ το χιουμοράκι  O0

 

Thank you my friend!

 

Απο οικονομικα εισαι ασχετος αλλα απο μουσικη και ιδεες σκιζεις!  ;D

Ευγε!

 

Γιατί? Ειμαι ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ-ΒΑΡΟΥΦΟΛΟΓΟΣ εξειδικευμένος στο ΛΑΪΚΟ ΔΙΚΑΙΟ. Μόνος μου την κανω την φορολογική δήλουση. χαχαχαχαχααχ

 

  Το ευγε σου μετράει πολύ και ελπίζω να σου αρεσε και ηχητικά ως ΚΑΙ μαστορας του ήχου. Γιατι προσπαθησα οσο μπορώ να το κανω να ακουγεται καλά. Οσο δύναμαι.

 

Καλό αλλά έχω θέμα με τους low fi ήχους και ιδιαίτερα στα τύμπανα

Επίσης κρυπτοκιθαρίζεις :D

 

Καλή συνέχεια!

 

Νάσο, εχεις γενικά θέμα με τους ήχους αυτους  η δεν σου αρεσε κατι στο συγκεκριμένο που θελει βελτίωση?

Ναι, κρυπτοκιθαριζω, πληκτροκιθαρίζω.....  ;D

Ευχαριστώ!

 

Όταν μπήκε η ηλεκτρική, μου θύμισε έντοντα φάσεις του τύπου όταν έβλεπα τα credits απ'τό street fighter αφότου με σκότωναν στο ξύλο και έχανα το ματσ στα κοϊνάδικα! ;D Σούπερ κομμάτι. Θα το ήθελα λίγο πιό μπάσο  συχνοτικά.

 

Ε, ναι, κοιτα, εχω πολλά ακούσματα απο μουσικη των games ως gamer απο τρυφερή ηλικία και σιγουρα υποσυνείδητα ή και συνειδητά με επηρεάζει οταν προσπαθώ να δημιουργήσω ενα κομμάτι.

Στο μπάσο μπορεί να θελει ενα κλικ πανω, εχεις δικιο.

  Γειά σου axtarma!!!!!

 

Aυτο. ;D

 

Πραγματικα πολυ ωραιο το ολον.

 

Χαιρομαι που σου αρεσε καλέ φιλε και συμφορουμίτη!!!

 

 

Μου άρεσε ως ιδέα. Έχεις κάνει εμπνευσμένη χρήση ήχων που παραπέμπουν σε άλλες εποχές όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι παραπάνω. Τα θέματα μου ακούστηκαν σα να είναι γραμμένα για arcade της εποχής. Αν αυτός ήταν ο στόχος, τον πέτυχες. Αυτό που δεν άκουσα ήταν μια ταυτότητα όπως προηγούμενα κομμάτια σου. Ήταν λίγο σαν demo ή σαν tribute ας πούμε στην ηλεκτρονική αισθητική των early nineties το όλο πράγμα. Άψογα εκτελεσμένο βέβαια και η κιθάρα πολύ πειστική. 

 

Σε αυτό το κομμάτι δεν ειχα στοχο. Ξεκίνησα παιζοντας με τον sampler του kontakt δοκιμάζοντας καποια πραγματα στα  time stretch εργαλεία του πανω σε εναν ετοιμο ρυθμο και μετα ετσι για το χαβαλε αρχισα να χτιζω να περάσει η ώρα, να χαλαρώσω λιγο απο την καθημερινότητα κλεισμένος στον εαυτό μου. Γι αυτό δεν εχει μάλλον ταυτότητα. Οι επιλογες ηχων ηταν τυχαίες, οτι μου ταιριαζε για να το κανω λιγο ενδιαφέρον και το εκλεισα ετσι γιατι ηταν μονοτονο απο μια φαση και μετα, για να σπασω τη μονοτονια. Γι αυτο εβαλα και κανα σολάκι.

Στο τέλος υπήρξε στοχος, να το μιξαρω να ακουστει σωστα οσο μπορώ.  ;D ;D

  Χαιρομαι ιδιαίτερα που σου αρεσε!!!

 

Βγαίνω με χάρη απ'την θάλασσα, το νερό στάζει από το θεσπέσιο μαυρισμένο κορμί μου (το τάγκα μαγιό μου το έχω πλέον συνηθίσει... :D), ο ήλιος και ο δυνατός αέρας εξιλεωτικός, η παραλία γεμάτη από νέες-νέους με ένα ποτό στο χέρι να ψάχνουν ταίρι μιας βραδιάς (μην πω και λιγότερο.... ::)) ανεξαιρέτως φύλου :-X, κάποιες κοπέλες τόπλες να χορεύουν ψηλά στα βράχια, ο Κωστέτσος με τον Κωστόπουλο να ψευτοκοιτούν γύρω με ένα μπλαζέ ύφος, η βαρκούλα να "ξεφορτώνει" στον μικρό μόλο καινούριους εραστές και η μουσική του Cos να μας ξεσηκώνει εδώ στο super paradise....                                   

      Το τέλος του κομματιού λίγο με χάλασε, αλλά ψιλά γράμματα...

 

Στο τέλος μπήκαν οι μεταλάδες και επεσε πολύ ξυλο.  ;D ;D

Μετά..... Σουσέλ!

χαχαχαχχχαχαχααχαχα

Γειά σου φιλε !!!!!!

 

Όχι στα ακούσματά μου αλλά ωραίο. Ειδικά το σημείο με το κιθαριστικό σόλο μου άρεσε πάρα πολύ! :)

 

Γι αυτό τα εβαλα, για να συγκινήσω την πτέρυγα του κιθαροκρατούμενου noiz  ;D ;D

Γειά σου!!!!

 

Δεν ξέχασα κανέναν? οκ.

Ολοι keep rocking!!!!!!

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Το ευγε σου μετράει πολύ και ελπίζω να σου αρεσε και ηχητικά

 

πολυ καλο ητνταστασανε  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Aγαπημένοι μου φίλοι και φίλες!

 

Μετα απο ακροάσεις του κομματιού σε δεύτερο χρόνο, ΕΓΩ ο ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ του, βρήκα (το είχε πει και ο axtarmas) τα μπάσα που χρησιμοποίησα στο κομμάτι να ειναι  χαμηλά στη μίξη και ετσι εκανα καποιες παρεμβάσεις για να εχουν καλυτερο presence.

 

Αυτο ειναι το ΠΑΛΙΟ

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

 

Αυτη είναι η έκδοση με τα βελτιωμένα μπάσα.

[soundcloud]

-version-2[/soundcloud]

 

 

Οποιος ίσως μπεί στον κοπο να το ακούσει αν θέλει μπορει να πει τη γνωμη του για το θεμα των μπάσων η οτι αλλο θελει, ιδιαιτερα απο το 02m 00s και μετά που βρηκα πως ηταν πιο πεσμενα απο οσο θα επρεπε τα μπασα στη μιξη.

 

Α, επίσης ανεβηκε λίγο το volume του ηχου hammond επίσης για περισσότερο presence

χαχααχαχαχαχαχαχαχαχ ;D ;D ;D ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πως μου διέφυγε... ::)

θυμάμαι σίγουρα ότι ήθελα να το τσεκάρω και μετά το ξέχασα.

Μάλλον επειδή πρωί είμαι γραφείο και εκεί δεν βοηθάνε τα ηχειάκια του πισί...

Λοιπόν

 

αφήνουμε την σύνθεση που γενικά είναι υπεράνω, γι αυτό που είναι.

Και θεωρώ ότι πέτυχε στον τομέα αυτό.

Εκεί που έχω διαφωνίες, είναι και στο παλιό και στο νέο, τα μεσο υψηλά.

Μέχρι το 2.00 ο ήχος από τα ηλεκτρονικά τύμπανα και όλα τα χτυπήματα, αλλά και γενικά οι συχνότητες πάνω από 3000-8000 θα έλεγα χτυπάνε πολύ άσχημα στο αυτί.

Στο νέο είναι βελτιωμένα τα πράγματα.

Και φυσικά μετά το 2.00 είναι ακόμα καλύτερα, επειδή δεν υπάρχουν τα drum machines>

Γενικά θα έλεγα ότι έχει μια υπερβολική (για τα αυτιά μου σκληράδα) που σίγουρα διορθώνεται.

Εγώ θα έκανα εντελώς διαφορετική μίξη.

 

Και μη νομίζεις, ότι το άκουσα, πρόχειρα,

Εντός έδρας, το άκουσα με τα Hifiman HE400 και ενισχυτή ακουστικών τάξης Α.

 

Όπως και νάχει, για μένα μετράει η όλη προσέγγιση και η σύνθεση που είναι πολύ ψηλά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω πως μου διέφυγε... ::)

θυμάμαι σίγουρα ότι ήθελα να το τσεκάρω και μετά το ξέχασα.

Μάλλον επειδή πρωί είμαι γραφείο και εκεί δεν βοηθάνε τα ηχειάκια του πισί...

Λοιπόν

 

αφήνουμε την σύνθεση που γενικά είναι υπεράνω, γι αυτό που είναι.

Και θεωρώ ότι πέτυχε στον τομέα αυτό.

Εκεί που έχω διαφωνίες, είναι και στο παλιό και στο νέο, τα μεσο υψηλά.

Μέχρι το 2.00 ο ήχος από τα ηλεκτρονικά τύμπανα και όλα τα χτυπήματα, αλλά και γενικά οι συχνότητες πάνω από 3000-8000 θα έλεγα χτυπάνε πολύ άσχημα στο αυτί.

Στο νέο είναι βελτιωμένα τα πράγματα.

Και φυσικά μετά το 2.00 είναι ακόμα καλύτερα, επειδή δεν υπάρχουν τα drum machines>

Γενικά θα έλεγα ότι έχει μια υπερβολική (για τα αυτιά μου σκληράδα) που σίγουρα διορθώνεται.

Εγώ θα έκανα εντελώς διαφορετική μίξη.

 

Και μη νομίζεις, ότι το άκουσα, πρόχειρα,

Εντός έδρας, το άκουσα με τα Hifiman HE400 και ενισχυτή ακουστικών τάξης Α.

 

Όπως και νάχει, για μένα μετράει η όλη προσέγγιση και η σύνθεση που είναι πολύ ψηλά.

 

να σου πω κατι?

Ναι, το λιγο αυξημενο μπάσο βελτιώνει τα πράγματα και ειναι ψηλα στις συχνοτητες που αναφέρεις.

Επειδή ουσιαστικα παντρεύονται δυο διαφορετικα στυλ μουσικης, το εχω δουλεψει τμηματικά και δεν ειμαι ειδικος στη μιξη, για να αποδωσει τελεια ηχητικα το εγχειρημα όπως πολύ σωστα επισημαίνεις χρειάζεται εναν καλο στις μίξεις.

Προσπαθησα καποιες στιγμες να το φερω εκει που λες, αλλα

1 δεν τα καταφερνα, εχανα τη δυναμικη στο τριτο μερος με την κιθαρα.

2 Ακουγοταν ανομοιογενές το κομματι

 

Ολα αυτά όσων αφορα τις δικες μου ερασιτεχνικες δυνατοτητες στη μιξη (δηλαδη ειμαι ασχετος καταλαβαινεις χαχαχαχχα)

 

Ισως προσπαθήσω στο μέλλον να το βελτιωσω και να βρω τη χρυση τομη χαμηλώνοντας λιγο τις συχνότητες που αναφερεις.

 

ευχαριστώ για τις χρήσιμες επισημάνσεις :-)

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να το παίξω επιστήμονας, ούτε ηχολήπτης

και εγω όπως όλοι ερασιτέχνες είμαι.

Όμως νομίζω ότι εντόπισα δυό πράγματα και επίσης νομίζω ότι έχω την λύση, τουλάχιστον το έχω αντιμετωπίσει σε δικά μου, (που ακόμα δεν τα είδατε.... ;D - οπότε κρίνω εκ του ασφαλούς...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

 

Έκανα κάποιες τροποποιήσεις (compression, eq κλπ.) στην τελική μίξη του εν λόγω κομματιού και η ομάδα του cos_dr music and video productions studio (που αποτελείται απο ένα άτομο, όλα εγώ τα κάνω δηλαδή ;D ;D ;D) δημιούργησε και το video clip του, έτσι για χαβαλέ, για να σκοτώσουμε την ώρα μας. χαχαχα

 

 

νομίζω ακούγεται πολύ καλύτερα, όποιος/α κάνει τον κόπο μπορεί να πει την γνώμη του.

Να ευχαριστήσω ξανά οσους σχολιασαν ήδη και ιδιαίτερα τον εκλεκτό συμφορουμίτη dimsonic που μου εκανε καποιες δημόσιες και προσωπικές επισημάνσεις-προτάσεις που μου έδωσαν μία κατεύθυνση για να βελτιώσω την αρχική μιξη. Thank you my friend!!!!

 

 

Προστίθεται και free of charge  ;D η mp3 εκδοση στα attachments για όσους δεν γουστάρουν να βλέπουν...... ανώριμα βιντεοκλίπ  ;D

Technology_version_7_mastered_final.mp3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου