Προς το περιεχόμενο

Metal Festival 2017...με ποιους;


db548

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχει νόημα. Εγώ θα λέω τα δικά μου' date=' εσείς τα δικά σας και στο τέλος θα χουμε μια τρύπα στο νερό. :([/quote']

 

Εμ βρε αδερφέ αφού είσαι φανατικός. Πέταξες αυτό το ωραίο για τις προσωπικές συνήθειες των αρχόντων την εποχή που γραφόντουσαν τα γνωστά έργα κλασσικής μουσικής - τι την ήθελες αυτή τη κουβέντα; Δηλαδή, σήμερα ποιες είναι οι προσωπικές συνήθειες των αρχόντων; Είναι καλύτερες ή χειρότερες; Από αυτές θα κρίνουμε τους μουσικούς και τους συνθέτες του σήμερα;

 

Θέλεις να συνεχίσεις να πιστεύεις στην ανωτερότητα του είδους που σε ενδιαφέρει, αλλά δε σε νοιάζει ότι η αλήθεια μπορεί να είναι άλλη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον ξεχνάς ότι αυτή η συμπεριφορά ήταν κατάλοιπο προηγούμενης δεκαετίας που τότε όντως οι metallheads ήταν φυντάνια έτσι;

Εδώ ακόμα χαραχτηρίζουν τους housαδες' date=' trancαδες και γενικότερα τους ηλεκτρονικόπληκτους ως πρεζόνια που το μόνο που κάνουν είναι να οργανώνουν παρτυ για να παίρνουν ναρκωτικά, να κάνουν όργια και άλλα τέτοια "άγια" πράματα!!!

Ε γιαυτό προτού το παίξουμε θιγμένοι ας αναλογιστούμε πρώτα ποιος φταίει για τις ταμπέλες που μας κόλλησαν και μετά να κλαιγόμαστε :wink:[/quote']

 

Ναι όμως πρόσεξε τότε το metal ήταν mainstream πουλούσε και δεν έβγαινε κανείς να την πει σε αυτούς που το ακούγαν.Και στο κάτω κάτω τους housαδες που κάνουν τα άγια πράματα που λες όταν σου πει ένας στον δρόμο "Ξέρεις φίλε ακούω house" τι θα του πεις "¶ντε ρε πρεζόνι!!";;

 

¶σε που εγώ δεν βγήκα να την πω σε κανέναν για τη μουσική που ακούει πόσο μάλλον να τον κακοχαρακτηρήσω.Όσο και να είναι υπευθυνο το metal για την ταμπέλα πρατηρώ κατα καιρούς ιδιαίτερο μίσος για το είδος λες και το metal φταίει για όλα τα δεινά του κόσμου.Ή το άλλο;Παιδιά δεν ακούω metal άλλο μεγάλωσα σοβάρεψα και ακούω έντεχνα.¶σε ρε φίλε!!! :lol: :lol:

 

Δηλαδή όταν η metal μεσουρανούσε ήταν καλά ε;Μετά ξαφνικά καταλάβαμε τι κωλόπαιδα είναι τα μέταλλα :lol: :lol: Και στο κάτω κάτω ο εντάξει άνθρωπος δεν κοιτάει ταμπέλες.¶ντε και ακούω μέταλ;Μέ ξέρεις απο χθές;Γιατι να με κακοχαρακτηρήσεις;;Για την ταμπέλα;; :wink:

 

 

Μα εγώ δεν είπα αυτό. Ήμουν είμαι και θα είμαι περήφανος που ακούω και θα ακούω μεταλ. Αλλά δεν κατηγορώ κανέναν όμως που έχει τέτοια άποψη για αυτή την μουσική γιατί υπεύθυνοι είμαστε εμείς και όσα έγιναν στο παρελθόν και όχι οι υπόλοιποι. Εμείς (οι όλοι metalheads ως κοινότητα) τους δώσαμε λαβές :wink:

Και αυτό με το house δεν θα το πω εγώ αλλά μην νομίζεις.... οι ίδιοι που κατηγορούν και λένε διάφορα για τους μεταλλάδες οι ίδιοι θα κατηγορήσουν τους υπόλοιπους.

 

Απλά το ξαναλέω εμείς τους δώσαμε τις λαβές. Ε... δεν κάθεται και ο καθένας να ασχοληθεί παραπάνω από 5 λεπτά με τον άλλο ώστε να βγάλει και ασφαλή συμπεράσματα!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Wow! παρεξήγησες (βασικά αυτό το thread είναι όλο μια παρεξηγηση)...

 

Ανέφερα τους συνθέτες κ τους άρχοντες του τότε για να τονίσω πως τα μεγάλα έργα δεν γράφονται συχνά από ¨καλά¨ παιδιά. Δηλαδή ας μην κατηγορούμε τους μεταλ μουσικούς για το αν είναι αλήτες, ναρκομανείς κτλ, γιατι πολύ απλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο στο τελικό αποτέλσμα. :wink:

 

Κατα τάλλα ακομή μια φόρα το thread ξέφυγε από την ουσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε έχεις δίκιο για τις κοινότητες αλλά σκέψου ότι οι μεταλλάδες δεν ήταν και ιδιαίτερα αποδεκτοί στον κόσμο γενικώς.

Εν μέρει σύμφωνοι' date=' απλά κατά τη γνώμη μου το ζήτημα είναι ότι το δικό σου επίπεδο δεν καθορίζεται από το επίπεδο του "αντιπάλου". Δηλαδή αν ο άλλος είναι καραγκιόζης και ρατσιστής αυτό δε σημαίνει ότι κι εσύ πρέπει να το πας στα άκρα (άλλο αν "δε θα φταις" και να το κάνεις). Σε κάθε περίπτωση δε βλέπω λόγο να αυτο-περιοριζόμαστε σε κοινότητες που στην τελική δεν απαρτίζονται από μέλη με κοινές πεποιθήσεις, αλλά μόνο κοινά γούστα στην μουσική! Που μπορεί να τρώω 20 από τις 24 ώρες της μέρας με την ενασχόλησή μου μαζί της, αλλά δεν παύει να είναι α) τέχνη και β) μορφή διασκέδασης (ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, εξίσου αποδεκτά και σημαντικά και τα δύο κατά τη γνώμη μου), και σίγουρα όχι κάτι που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο.

 

Για το "υπάνθρωπος", τι να σου πω. Μαλάκες υπάρχουν παντού. Έχω γνωστούς μεταλλάδες που χαρακτηρίζουν ακριβώς με αυτή τη λέξη όσους ακούνε Ελληνικά.... :roll:

 

Ο μουσικός κρίνεται από το έργο του...

+1000! Και ο άνθρωπος από το ποιόν του ;) ¶ρα ούτε θα κρίνω το μουσικό ως μουσικό από τη ζωή του, ούτε όμως και την ποιότητα του οποιουδήποτε από τη μουσική που ακούει. Γι αυτό ακριβώς και με τρελαίνει η ιδέα της "κοινότητας" για οποιαδήποτε μουσική σκηνή.

 

Έχουν περάσει σχεδόν 40 χρόνια απτο πρώτο δίσκο των Sabbath και ακόμη δεν έχει βρεθεί μουσικό κίνημα με μεγαλύτερη επιδραστικότητα κ διάρκεια.

Να'μαστε :) Εδώ διαφωνώ. Υπάρχουν τόσο και τόσα ρεύματα που επηρέασαν σε απίστευτο βαθμό (και αλληλένδετα) τη μουσική. Αλλά σε κάθε περίπτωση δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να υπολογίσουμε μια τέτοια αξία. Ας κρίνουμε το έργο του κάθε καλλιτέχνη ξεχωριστά και ας κρατήσουμε ό,τι μας αρέσει και ας μην ασχοληθούμε με τα υπόλοιπα. Υπάρχουν διαμάντια παντού, στο metal, στην pop, στην ελληνική και την ξένη μουσική σκηνή, είναι κρίμα να τα χάσουμε για τέτοια κολήματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Για το "υπάνθρωπος"' date= τι να σου πω. Μαλάκες υπάρχουν παντού. Έχω γνωστούς μεταλλάδες που χαρακτηρίζουν ακριβώς με αυτή τη λέξη όσους ακούνε Ελληνικά.... :roll:;)[/quote]

Ελληνικά υπάρχουν 254313541216341 είδη :) Ποιους χαρακτήριζαν έτσι γιατί και εγώ αυτόν που ακούει Mπουγά ή Ματθαίο Γιαννούλη έτσι θα τον πω. Και για πολλούς άλλους αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχε μια εποχη που το metal μεσουρανουσε..

 

Τωρα ομως αυτη η εποχη εχει περασει.Μπορει να

βγαινουν και διαμαντια στον χωρο,αλλα δεν ειμαστε

(δυστυχως ή ευτυχως)στα '80s που υπηρχανε μπαντες

οπως οι Priest,accept,Dio,Maiden,Motorhead,

Crimson glory,saxon,Rising force κτλ,οντας στο απογειο της δημιουργικοτητας τους.Πλεον δεν ακουω metal,αλλα οταν ακουσω

θα παιξει δυνατα,για λιγη ωρα,και επιλεγμενα κομματια..

on topic:

Μακαρι το 2017 να υπαρχουν μπαντες που να αξιζουν

αυτο το κατι παραπανω απο τα καθιερωμενα εφετζιδικα ποζερο_βλακο_εφηβο_μεταλ..Τωρα ειναι μειοψηφια.

 

Εχει παραγινει το κακο,ρε παιδια,η κουτση Μαρια παιζει μουσικη

για να πουλησει μουρη.Ελεος πια.Ακουσα ομως κατι κομματια

απο Ελληνικες μπαντες,απο παιδια στην ηλικια μου(21-24)

απ το schoolwave,και απλα ΤΑ ΣΠΑΓΑΝΕ.Χαρηκα που ακουσα τοσο φρεσκο

και αιγοπροβειο προϊον! :lol: :lol: :lol:

Το κακο με αυτους που δεν ακουνε Metal ή δεν εχουν ακουσει ποτε εστω

και ενα δισκο,ειναι οτι το κατατασσουν στα σκουπιδια ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ

επειδη οι περισσοτεροι μεταλαδες ειναι κολλημενα μυαλα..Please μην το

παρετε στραβα,αλλα η πλειοψηφια ΕΙΝΑΙ.Και κριμα,γιατι χαλανε

ολη τη σκηνη.

Σαν τους ταριφες ενα πραγμα... :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pastelius θα συμφωνήσω και εγώ αλλά για πες μου ρε συ, κολλημένα μυαλά ως προς τι; Πώς βγαίνει το εν λόγω συμπέρασμα; Γιατί στην πόλη μου, που είμαστε αρκετοί metalheads, τέτοια "κρούσματα" δεν έχω παρατηρήσει ειλικρινά.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου