Προς το περιεχόμενο

Squier strat>>αλλαγή μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή ο Buddy Holly δεν ήταν στις επιρροές μου μήπως τελικά πάλι surfari...?( τί όνομα κι αυτό...    :( )

 

Μα, οι Surfari υποτίθεται ότι είναι...  "A reproduction of 54 strat tone..."  ;D

 

Ο Buddy Holly μπορεί να μην ήταν στις επιρροές σου αλλά όποιος θέλει να παίξει πράγματα σαν κι αυτά που ανέφερες συνήθως σε τύπου vintage μαγνήτες καταλήγει.

Πιστεύω ότι όποιο σετ πάρεις από τα δύο θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι ολίγον οφτόπικ μια και η κουβέντα είναι τελικά για tonerider κι εγώ δεν τους έχω καν ακούσει αλλά παρατήρησα ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες που ανέφερες στο αρχικό σου ποστ, παίζουν με διπλούς (ή και με διπλούς). Δεδομένου αυτού, μήπως τελικά η vintage τύπου single coil επιλογή δεν είναι αυτό που ψάχνεις;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, οι Surfari υποτίθεται ότι είναι...  "A reproduction of 54 strat tone..."  ;D

 

Ο Buddy Holly μπορεί να μην ήταν στις επιρροές σου αλλά όποιος θέλει να παίξει πράγματα σαν κι αυτά που ανέφερες συνήθως σε τύπου vintage μαγνήτες καταλήγει.

Πιστεύω ότι όποιο σετ πάρεις από τα δύο θα είσαι οκ.

 

για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα διαφορά στα specs μεταξύ surfari και pure vintage...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ολίγον οφτόπικ μια και η κουβέντα είναι τελικά για tonerider κι εγώ δεν τους έχω καν ακούσει αλλά παρατήρησα ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες που ανέφερες στο αρχικό σου ποστ, παίζουν με διπλούς (ή και με διπλούς). Δεδομένου αυτού, μήπως τελικά η vintage τύπου single coil επιλογή δεν είναι αυτό που ψάχνεις;

 

έχω διπλούς στην deluxe και επίσης στην dot (ό,τι κι αν φοράει και ό,τι κι αν βάλω μετά).

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτές τις μέρες προσπαθώντας να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα πριν καταλήξω στην αγορά των μαγνητών έχω πέσει σε αρκετά θέματα πάνω στην ποιότητα των κεραμικών μαγνητών.

Πχ πιό σημαντικό βρίσκω αυτη την τοποθέτηση του κατασκευαστή Bill Lawrence

 

http://www.billlawrence.com/Pages/Pickupology/magnets.htm

 

Δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (ο λόγος που θέλω να αλλάξω δηλαδή μαγνήτες στην squier) είναι αυτό που περιγράφει ο ίδιος.

 

Γενικά δεν έχω καταλάβει ή ακόμα πειστεί κατά 100% για την χαμηλή ποιότητα των κεραμικών. Και το θέμα με μένα είναι ότι για πάρα πολλά χρόνια είχα μόνο μια κιθάρα με καλούς μαγνήτες (ούτε καν alnico - πολύ περισσότερο cunife) και μάλιστα εκείνα τα χρόνια δεν ασχολούμασταν τόσο με μαγνήτες και αλλαγές τους και αργότερα πιά δεν έδινα σημασία ούτε φαντάστηκα ότι μετά από 40 χρόνια θα σκεφτόμουν τέτοια ζητήματα.

Επίσης θεωρώ τις γνώμες ορισμένων εδώ μέσα, ιδιαίτερα βαρύνουσες....για να μην τις λάβω υπόψη.

από την άλλη, 100 ευρώ είναι μια εύκολη λύση με tonerider., θα μου πείς ακόμα το συζητάς?

 

ναι.

το συζητώ.

Ίσως να είναι και ενδιαφέρον ως τόπικ.

Εχετε ίσως κάτι παραπάνω να καταθέσετε επί του θέματος, ή θα επιμείνουμε γενικά ότι οι κεραμικοί είναι για το πύρ το εξώτερον?  :D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει ή ακόμα πειστεί κατά 100% για την χαμηλή ποιότητα των κεραμικών

 

Δεν σου ειπα οτι ΟΛΟΙ οι κεραμικοι μαγνητες δεν ειναι καλοι/ποιοτικοι...σου ειπα οτι οι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ κεραμικοι της Squier ειναι πολυ μετριοι....κεραμικοι ειναι και οι Joe Barden και κανουν 100 ευρω το κομματι... ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το θέμα με μένα είναι ότι για πάρα πολλά χρόνια είχα μόνο μια κιθάρα με καλούς μαγνήτες

 

απλα μη περιμενεις οι κλασσικοι vintage style single coil  strat & tele μαγνητες να εχουν τον ηχο των cunife humbuckers που εχεις,ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικοι και σε κατασκευη και σε ΗΧΟ.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ...

σε μπουτίκ πέσαμε.  ::)

 

και πάλι αυτό το όνομα....Gatton....μας καταδυναστεύει... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μη περιμενεις οι κλασσικοι vintage style single coil  strat & tele μαγνητες να εχουν τον ηχο των cunife humbuckers που εχεις,ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικοι και σε κατασκευη και σε ΗΧΟ.

 

ώπα ώπα... ???

δεν περιμένω τίποτα τέτοιο...(δηλαδή οι tonerider ή ό,τι άλλο πάρω, ότι θα παίζουν σαν την deluxe. ΔΕΝ θέλω να παίζουν σαν την deluxe. Σαν strato του θεού θέλω - του κανονικού εννοώ...)

 

αλλά τι ακριβώς εννοείς, γιατί με ψιλομπέρδεψες...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου