Προς το περιεχόμενο

Ξύλο vs ανθρακόνημα


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και αυτό δεν φτιάχνει με κάποιο (άγνωστο ακόμα) συνδυασμό από καμάρια, λέπτυνση του καπακιού και αλλαγή στη θέση και το μέγεθος του soundhole?

Ίσως.

Αλλά καλύτεροι από εμάς έχουν προσπαθήσει και συνεχίζουν να προσπαθούν.

Χωρίς αποτέλεσμα.

Βασικά από τα λίγα που ξέρω το σημαντικό είναι το πώς παλλεται το καπάκι. Προφανώς αυτό το καπάκι δεν πάλλεται - τουλάχιστον όπως πρέπει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως.

Αλλά καλύτεροι από εμάς έχουν προσπαθήσει και συνεχίζουν να προσπαθούν.

Χωρίς αποτέλεσμα.

...

 

Πάντως δεν έχω δει προσπάθεια από σοβαρό οργανοποιό. Περισσότερο προσπάθειες από μαστόρια που προσπαθούν να φτιάξουν άθραυστη/αδιάβροχη/αλεξίσφαιρη κιθάρα.

 

Επίσης το γεγονός ότι τις κάνουν ίδιο σχήμα/μέγεθος μου λέει ότι δεν προσπαθούν να φτιάξουν όργανο που να ακούγεται με συγκεκριμένο τρόπο αλλά υποτατάστατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν έχω δει προσπάθεια από σοβαρό οργανοποιό. Περισσότερο προσπάθειες από μαστόρια που προσπαθούν να φτιάξουν άθραυστη/αδιάβροχη/αλεξίσφαιρη κιθάρα.

 

Επίσης το γεγονός ότι τις κάνουν ίδιο σχήμα/μέγεθος μου λέει ότι δεν προσπαθούν να φτιάξουν όργανο που να ακούγεται με συγκεκριμένο τρόπο αλλά υποτατάστατο.

Αυτό ειναι αλήθεια

Αν δουλέψεις πάνω στις φυσικές ιδιότητες του υλικού και δεν αντιγράψεις το ξύλινο πρότυπο τότε θα έχεις πραγματική εξέλιξη

Πάντως εκεί που εφαρμόστηκε παρόμοια τεχνολογία για να μειώσει το πάχος του ξύλου στις κλασικές κιθάρες , με τα καπάκια sandwich με κεραμικό υλικό και να αυξήσει την αντοχή στα ιβριδικά καπάκια,  έχουμε ακόμη καλύτερο ήχο όχι κατ ανάγκη σε χροιά αλλά σε ένταση και ομοιογένεια :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όποιος έχει ακούσει την Stonebridge από κοντά, στο παρακάτω δείγμα (HD) θα αναγνωρίσει μέρος από τον "γλυκό", "στρογγυλό" πλούσιο σε αρμονικές ήχο της... τώρα αν αυτός ο ήχος έχει "σχέση" με το δείγμα που ηχογράφησε μάλλον στο δωμάτιο ή γραφείο του ο (σίγουρα καλών προθέσεων αλλά...) δημιουργός του τεστ ως "reference", για να παράγει "αξιόπιστα" (έστω και συγκριτικά) συμπεράσματα...τι να πω... ::) 8)

 

με το συμπάθιο κιόλας... συνεχίστε... ;D

 

https://videopress.com/v/jIkICsJU

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα από το youtube μόνο μυρωδιά παίρνουμε, περισσότερο δωμάτιο ακούς στο τέλος παρά κιθάρα, αλλά στην αναβροχιά  καλό και το χαλάζι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σίγουρα από το youtube μόνο μυρωδιά παίρνουμε, περισσότερο δωμάτιο ακούς στο τέλος παρά κιθάρα, αλλά στην αναβροχιά  καλό και το χαλάζι.

 

Κώστα φυσικά και συμφωνώ... απλά μερικές φορές ξεχνιόμαστε και δεν "οριοθετούμε" την δημιουργική κουβέντα μας στην αυτονόητη φύση των δεδομένων της και πέφτουμε ακούσια (ειδικά οι μουσικοί) στην παγίδα του να βάζουμε ένα ερώτημα σε λάθος βάση (υπερβάλλοντας τις δυνατότητες των "αναφορών"), οπότε αναπόφευκτα καταλήγουμε και σε λάθος συμπέρασμα που "γενικεύει" υπερβαίνοντας τις "ειδικές συνθήκες" (όρα "κσύλα και συμπαρομαρτούντα πτερόεντα"  8) ;D )...

 

ΥΓ. φτου... πάλι "δασκαλίζω" ε?  8) :P όπως προείπα, με το συμπάθιο κιόλας μη δίνετε σημασία στα χούγια μου... συνεχίστε... ;D

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα φυσικά και συμφωνώ... απλά μερικές φορές ξεχνιόμαστε και δεν "οριοθετούμε" την δημιουργική κουβέντα μας στην αυτονόητη φύση των δεδομένων της και πέφτουμε ακούσια (ειδικά οι μουσικοί) στην παγίδα του να βάζουμε ένα ερώτημα σε λάθος βάση (υπερβάλλοντας τις δυνατότητες των "αναφορών"), οπότε αναπόφευκτα καταλήγουμε και σε λάθος συμπέρασμα που "γενικεύει" υπερβαίνοντας τις "ειδικές συνθήκες" (όρα "κσύλα και συμπαρομαρτούντα πτερόεντα"  8) ;D )...

 

Κοίτα, για εμένα όποιος αγοράζει εξοπλισμό επειδή άκουσε/είδε στο ίντερνετ, είναι άξιος της μοίρας του. Εάν δεν το πιάσεις το κούτσουρο (ή το κάρβουνο στην προκειμένη περίπτωση) δεν καταλαβαίνεις τίποτα, που έλεγε και η Τζούλια.

 

ΥΓ. φτου... πάλι "δασκαλίζω" ε?  8) :P όπως προείπα, με το συμπάθιο κιόλας μη δίνετε σημασία στα χούγια μου... συνεχίστε... ;D

 

Τα χούγια μας όμως μας κάνουν τους ανθρώπους που είμαστε δάσκαλε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου