Προς το περιεχόμενο

Ξύλο vs ανθρακόνημα


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γι'αυτό παιδιά τα ακουστικά όργανα τα φτάχνουμε από καλά ξύλα και όχι υλικά υψηλής αντοχής (που να έβαζαν και καμιά ακουσική με καλό ήχο...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εμένα αυτή από κσύλο μου φάνηκε πιο καλή εδώ.

 

Όμως δεν έχουμε δικαίωμα (ως άνθρωποι τεχνικής προέλευσης) να μην επαινούμε την οποιαδήποτε προσπάθεια για χρήση σοβαρότερων (από το ξύλο) υλικών.

Το μόνο πλεονέκτημα του ξύλου είναι η ευκολία στην κατεργασία και τη συγκόλληση.

Κάποτε έφτιαχναν και τα αεροπλάνα ξύλινα.

 

Νομίζω ότι κάποια στιγμή (νοστράδαμος) το να παίζεις με ξύλινη κιθάρα θα είναι σαν να έχεις δερμάτινη θήκη για το iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε έφτιαχναν και τα αεροπλάνα ξύλινα.

 

Από τότε έχω να ακούσω καλό ήχο από αεροπλάνο...

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανθρακονημάτινη μου φάνηκε πιό στενή ηχητικά, λιγότερα πρίμα/μπάσα, κάπως πιό έντονα μεσαία. Σε σόλο καταστάσεις η ξύλινη υπερέχει, σε μίξη μπάντας μπορεί να στέκεται καλύτερα όμως η ανθρακονημάτινη. Σε κάθε περίπτωση θα την προτιμούσα, αν έπαιζα στην ύπαιθρο και υπήρχε μεγάλη πιθανότητα έντονων καιρικών φαινομένων.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δυστυχώς η όχι τόσο καλή ηχογράφηση αμφότερων των δειγμάτων, στερεί "αξιοπιστία" από τα συγκριτικά μας συμπεράσματα... η συχνοτική αλλοίωση (κυρίως με την ελαφρώς "τσίγκινη" απόδοση των μεσαίων) μπορεί να αδικεί τη μία ή απλά στη σύγκριση να δίνει πόντους στην άλλη...

 

πολύ θα ήθελα να ακούσω δια ζώσης την διαφορά στον "φυσικό" τους ήχο ή έστω μέσω πιο "πιστών" samples... συμφωνώ κατά βάση με τον Χάρη και πολύ θαθελα (αν έχω χάσει επεισόδια pls ενημερώστε με) να βρεθούμε απέναντι σε μια πιο πετυχημένη προσπάθεια ανεύρεσης "νέων" υλικών από τις  διαχρονικές του Kaman με τις διάφορες ovation εκδοχές που προσπάθησαν να προσομοιάσουν αλλά δεν πλησίασαν καν τις αμιγώς ξύλινες στον φυσικό τους ήχο (όχι ότι στην τελική τον πολυένοιαξε κιόλας μια και στο live perfomance είχαν καταφέρει να κερδίσουν και το hype αλλά εν πολλοίς και την ουσία)...  8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσαν και οι δύο.

Είναι διαφορετικές, αλλά αυτό είναι που μου αρέσει.

Η κάθε μια σε πάει σε διαφορετικό παίξιμο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλο πιστεύω ότι ακόμα και αν είναι κατώτερη ηχητικά, δίνουμε κάποιους πόντους στην ανθρακονημάτινη επειδή είναι ανθρακονημάτινη. Αν ήταν από ξύλο και ακούγαμε τον ίδιο κατώτερο ήχο, θα πήγαινε με συνοπτικές διαδικασίες στο τζάκι.

 

Εντάξει, συμφωνώ 1000% να βρούμε νέα υλικά αλλά να είμαστε αντικειμενικοί.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέρα με τη νύχτα

Η διαφορά στις χαμηλό μεσαίες εκεί που ειναι η ζεστασιά στην ακουστική κιθάρα ειναι τεράστια γιατί η καρμπόν εχει μόνο υψηλό μεσαίες  ;D

 

Τώρα αν θέλεις να εκφραστείς με 200 νότες το sec μπορεί να σου κάνει η Carbon λόγω φτωχότερου συχνοτικού περιεχομένου

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μέρα με τη νύχτα

Η διαφορά στις χαμηλό μεσαίες εκεί που ειναι η ζεστασιά στην ακουστική κιθάρα ειναι τεράστια γιατί η καρμπόν εχει μόνο υψηλό μεσαίες  ;D

...

Και αυτό δεν φτιάχνει με κάποιο (άγνωστο ακόμα) συνδυασμό από καμάρια, λέπτυνση του καπακιού και αλλαγή στη θέση και το μέγεθος του soundhole?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου