Προς το περιεχόμενο

Ωδείο ή ιδιαίτερα από ένα σημείο και μετά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορω να παίξω πχ Gary Moore - Walking by myself και Led Zeppelin - Rock n roll

Sorry αλλά αν μετά από 4 χρόνια δεν μπορείς να βγάλεις αυτά τα 2 με δάσκαλο ή χωρίς, τότε μάλλον δεν... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είπαμε η κριτική είναι ευπρόσδεκτη...όταν συνοδεύεται και από κάτι ουσιαστικό.

 

Εριστικος και προσβλητικός μπορώ να γινω και εγώ αν με προκαλέσουν, αλλά ούτε το θέλω ούτε θα έχει κάποιο νόημα.

 

Οπότε σε ευχαριστώ, θα χαρώ πολυ να μου στείλεις ένα cover σου με video από το σόλο του rock n roll πάντως... να δουμε αν θα αντέξεις και εσυ την κριτική τότε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλα, υπονόησες οτι αν δε μπορω να βγαλω αυτα τα 2 τραγουδια με 4 χρονια μαθηματα τότε καλυτερα να τα παρατήσω...αν κατάλαβα λάθος τότε ζητάω συγγνώμη.

 

Αν κατάλαβα σωστά, τότε αυτό που είπα ειναι η κριτική είναι ευπρόσδεκτη, αλλά να βγαίνει και κάτι ουσιαστικό απο αυτή και όχι ο μηδενισμός. Και στα πλαίσια αυτού, σου είπα οτι θα ήθελα να μου στείλεις ένα cover σου στο σόλο του rock n roll, ώστε να δω τουλάχιστον ποιός με κρίνει με τόση ευκολία και μηδενίζει την κατάσταση.

 

Να θυμήσω οτι δεν έγραψα αυτό το θέμα γιατι είπα οτι είμαι ο Jimmy Page, ίσα ίσα είπα οτι έχω προβλήματα και έψαχνα να βρω μια άκρη, που ευτυχώς πολλά μέλη με βοηθήσανε με τα σχόλια τους να εντοπισω τα προβλήματα ώστε να πάρω τη σωστή δράση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ειπε να σταματησεις.

Νομιζω εννοει οτι  κατι δεν παει καλα και πρεπει να το διορθωσεις.

Η αποψη μου εινα οτι μαλλον δεν μελετας σωστα ή/και αρκετα.

Δεν μπορω να εκφερω αποψη απο μακρυα ως προς το ταλεντο σου. Αυτο κρινει πολλα για το χρονο που χρειαζεται για να προχωρησει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοουσε αυτο...θα πω ξανα συγγώμη..αλλα το άφησε μισο...και επειδη ήταν λακωνικος...μαλλον έγινε παρεξηγηση.  Παραδέχομαι τα λάθη μου αν έκανα λάθος.

 

Γενικά θα μπορούσα να πω οτι έχεις δίκιο για την μελέτη, αλλά όλα συνδέονται. Είναι λογικο πχ να κάνω ασκήσεις tapping και να μην έχω μάθει απο το δάσκαλο (έμαθα τυχαια ψάχνοντας) τη major pentatonic?

 

Γιατι πχ απο major...Μου είχε δείξει αλλες κλιμακες...πιο μεταλ (phrygian etc).

 

Γιατι ναι τότε προφανως και δε αφιερώνω χρόνο οσο χρειάζεται γιατί νιώθω οτι κάνω "άσχετα" πράγματα. Και λέω άσχετο, με την έννοια οτι πχ σε κανένα τραγούδι που έχω δοκιμάσει να παίξω δε βλεπω τη phrygian (με εξαίρεση το perfect strangers) ενώ major pentatonic έχει βρωμίσει ο τόπος.

 

Το κακό είναι οτι σαν χαρακτήρας, χρειάζομαι δάσκαλο. Δηλαδη, μόνος δυσκολα μπαίνω σε προγραμμα, ενω όταν έχω δάσκαλο έχω και πρόγραμμα και στόχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα μπορούσα να πω οτι έχεις δίκιο για την μελέτη, αλλά όλα συνδέονται. Είναι λογικο πχ να κάνω ασκήσεις tapping και να μην έχω μάθει απο το δάσκαλο (έμαθα τυχαια ψάχνοντας) τη major pentatonic?

Γιατι πχ απο major...Μου είχε δείξει αλλες κλιμακες...πιο μεταλ (phrygian etc).

Δεν εχει τοσο σημασια σειρα.

Iσως ειναι και καλυτερα (θεωρητικα) να μαθαινει πρωτα τα Modes.

Αν σου εχει μαθει δε, την μινορε πεντατονικη, σου εχει μαθει και την ματζορε (με τη λογικη των Modes).

Ασχετα αν το Blues (πανω στο οποιο γινεται βασικα η εφαρμογη των penta) ειναι μια κατηγορια μονο του.

Παντως αν σε 4 χρονια δεν εχεις μαθει ακομα την major penta (πιο πολυ στην εφαρμογη της - η θεωρια ειναι ευκολη), εχεις αργησει.

Μια αιτια ειναι ισως οτι μαλλον ο δασκαλος ειναι προς τη μεταλ πλευρα της κιθαρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου