Προς το περιεχόμενο

Ωδείο ή ιδιαίτερα από ένα σημείο και μετά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω μια ερώτηση που με απασχολεί καιρό τώρα. Ξεκίνησα κιθάρα πριν 4 χρόνια. Αυτά τα χρόνια έκανα ιδιαιτέρα. Δεν ήξερα τίποτα (εκτός απο το να γρατζουναω 2-3 ακόρντα). Έκανα 2 μαθήματα το μήνα, διάρκειας 45 λεπτα το κάθε μάθημα. Πλεον έχω προχωρήσεθ μετα απο 4 χρόνια και μπορώ να παίξω κάποια τραγουδια και να κάνω κάποιους βασικους αυτοσχεδιασμους, αλλά τουλάχιστον εδω και 1 6μηνο νιώθω οτι δεν έχω ουσιαστική πρόοδο και είναι πολλά τραγουδια πχ που προσπαθώ να παίξω που δε μπορω είτε επειδή μου φαίνονται γρήγορα είτε τεχνικα δυσκολα. Σκεφτείτε οτι παιζω classic rock/blues οποτε δε μιλάω για τεχνικες και ταχύτητες μεταλ. Η ερώτηση μου ειναι ειναι εξης (με γνωμονα οτι έχω όρεξη και θέλω πολυ να προχωρήσω):

 

Μήπως πρέπει να αλλάξω καθηγητή και ότι είχε να μου δώσει ο πρώτος το έδωσε; Μήπως πρέπει να πάω σε κάποιο ωδείο (έχω το νακα κατα νου) που να έχεις πιθανώς κάποια μέθοδο που θα με βοηθήσει να "ξεκολήσω";

 

Η κύρια ερώτηση είναι, τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιωθώ;  Όταν λέω να βελτιωθω εννοώ πχ και σε ταχύτητα και σε τεχνικες (πχ bend, pull off κτλ) και φυσικα στην θεωρία που θα πρέπει να συνοδεύει όλα αυτα; Αυτή τη στιγμη νιώθω οτι είμαι σε τέλμα παιχτικα....

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έκανες τέσσερα χρόνια κιθάρα και το μόνο που μπορείς να κάνεις σήμερα είναι να παίξεις κάποια τραγουδια και να κάνεις κάποιους βασικους αυτοσχεδιασμους, κάτι δεν πάει καλά.

 

Μπορεί να φταίει ο δάσκαλος μπορεί να φταις εσύ αλλά μάλλον φταίτε και οι δύο γιατί κανείς σας δεν έδειξε το απαραίτητο ενδιαφέρον.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κριτική είναι ευσπρόδεκτη, αλλά κυρίως όταν έχεις να προτείνεις και κάτι....

 

Προφανώς ξέρω να κάνω και αλλα πράγματα, και σύνθεση τραγουδιών κάνω και και...αλλα το θέμα νιώθω οτι δεν βελτιώνομαι. Εσυ εστίασε εκει που σε βόλευε χωρίς να προσφέρεις κάτι στην ουσία της ερώτησης.

 

Επίσης, εσυ μπορεί σε 4 χρόνια να παίζεις 10 ωρες την ημερα...Εγώ το κάνω απο χομπυ....

 

Το σίγουρο είναι οτι εσυ δεν έδειξες ενδιαφέρον στην ερώτηση....οχι εγω ή ο δάσκαλος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι οτι εσυ δεν έδειξες ενδιαφέρον στην ερώτηση....οχι εγω ή ο δάσκαλος :)

 

Χίλια συγνώμη. Θα προσπαθήσω περισσότερο την άλλη φορά. Καλή συνέχεια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολλά τραγουδια πχ που προσπαθώ να παίξω που δε μπορω είτε επειδή μου φαίνονται γρήγορα είτε τεχνικα δυσκολα.

Πεσ' τα στον δάσκαλό σου να αρχίσετε να τα δουλεύετε.

 

Η κύρια ερώτηση είναι, τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιωθώ;  Όταν λέω να βελτιωθω εννοώ πχ και σε ταχύτητα και σε τεχνικες (πχ bend, pull off κτλ) και φυσικα στην θεωρία που θα πρέπει να συνοδεύει όλα αυτα; Αυτή τη στιγμη νιώθω οτι είμαι σε τέλμα παιχτικα....

Αυτό ακριβώς έτσι όπως το έγραψες,  πρέπει (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) να το απευθύνεις στον δάσκαλό σου.

 

Έκανα 2 μαθήματα το μήνα, διάρκειας 45 λεπτα το κάθε μάθημα.

εσυ μπορεί σε 4 χρόνια να παίζεις 10 ωρες την ημερα...Εγώ το κάνω απο χομπυ....

Μήπως πρέπει να προσπαθήσεις λίγο περισσότερο?

 

Αν κάνεις όλα αυτά και δεν πάρεις ικανοποιητικές απαντήσεις από τον δάσκαλό σου, τότε σκέψου να πας κάπου αλλού.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ fusiongtr για την απάντηση σου.

 

Να διευκρινίσω 1-2 θέματα απο αυτά που ανέφερες. Η επιλογή για 2 μαθήματα το μήνα δεν ήταν δικια μου. Αυτό μου πρότεινε ο καθηγητής. Αυτή είναι η μεθοδολογία του. Για αυτό αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αλλάξω καθηγητη.

 

Για τις ώρες μελέτης τώρα προφανώς και δε μπορώ 10 ώρες την ημέρα μιας και έχω δουλεια και δεν υπάρχουν οι 10 ώρες, αλλά μπορώ να μελετάω περίπου 2 ώρες την ημέρα.

 

Αν προχωρήσω σε αλλαγή καθηγητη, να αναζητήσω κάτι πάλι σε ιδιαίτερα ή σε κάποιο ωδείο; Αυτό είναι το κύριο θέμα που με απασχολεί.

 

Να θέσω και μια βασική παράμετρο ότι το κόστος δεν είναι θέμα. Πχ αν τα ιδιαίτερα με κάποιον είναι πιο ακριβα απο ενα ωδειο, αλλα θα έχει αποτελέσματα δεν με ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ώρες την ημέρα είναι υπεραρκετές.

 

Τώρα σχετικά με το ερώτημά σου, κάθε περίπτωση έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

 

Στο ιδιαίτερο επιλέγεις τον δάσκαλό σου, και υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία στην ύλη και τον τρόπο διδασκαλίας.

 

Το καλό που έχει μια μουσική σχολή, είναι ότι υπάρχει επαφή με άλλους μαθητές, και στις περισσότερες, υπάρχουν μπάντες που δημιουργούνται από μαθητές και δουλεύουν συγκεκριμένο υλικό (ομαδικά μαθήματα) υπό την καθοδήγηση κάποιου καθηγητή.

 

Δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω, αλλά ότι και να αποφασίσεις, θέλει πολύ ψάξιμο.

 

Δώσε πάντως μια ακόμα ευκαιρία στον δάσκαλό σου, αναφέροντάς του τους προβληματισμούς σου, καθώς και τα κομμάτια που θέλεις να παίξεις και σε δυσκολεύουν.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή για 2 μαθήματα το μήνα δεν ήταν δικια μου. Αυτό μου πρότεινε ο καθηγητής. Αυτή είναι η μεθοδολογία του.

...μπορώ να μελετάω περίπου 2 ώρες την ημέρα.

Δυο 45λεπτα μαθηματα το μηνα ειναι τουλαχιστον αστειο. Αλλα ο δασκαλος σου μπορει να λεει οτι θελει και να σου προτεινει και δυο μαθηματα το...χρονο. Εσυ τι κανεις? Περιμενεις αυτα τα δυο μαθηματα το μηνα/χρονο/αιωνα για να μαθεις κατι ή για να εξασκηθεις/παιξεις πανω σε καποια τραγουδια? Αφου μπορεις να παιζεις δυο ωρες τη μερα, μεσα σε 4 χρονια επρεπε να εχεις κατσει κατω με το CD player διπλα σου και να προσπαθεις να βγαλεις καποια αγαπημενα σου κομματια. Μη περιμενεις πολλα πολλα με δυο μαθηματα το μηνα, ακομα κι αν αυτα τα μαθηματα γινουν...6ωρα, χωρις την δικη σου εξτρα ενασχοληση στο σπιτι πανω στην μουσικη που σου αρεσει, δεν θα καταφερεις πολλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο 45λεπτα μαθηματα το μηνα ειναι τουλαχιστον αστειο. Αλλα ο δασκαλος σου μπορει να λεει οτι θελει και να σου προτεινει και δυο μαθηματα το...χρονο. Εσυ τι κανεις? Περιμενεις αυτα τα δυο μαθηματα το μηνα/χρονο/αιωνα για να μαθεις κατι ή για να εξασκηθεις/παιξεις πανω σε καποια τραγουδια? Αφου μπορεις να παιζεις δυο ωρες τη μερα, μεσα σε 4 χρονια επρεπε να εχεις κατσει κατω με το CD player διπλα σου και να προσπαθεις να βγαλεις καποια αγαπημενα σου κομματια. Μη περιμενεις πολλα πολλα με δυο μαθηματα το μηνα, ακομα κι αν αυτα τα μαθηματα γινουν...6ωρα, χωρις την δικη σου εξτρα ενασχοληση στο σπιτι πανω στην μουσικη που σου αρεσει, δεν θα καταφερεις πολλα.

 

 

Νομίζω εδώ θα διαφωνήσω λίγο..2 μαθήματα τον μήνα μπορεί να είναι και αρκετά, το θέμα είναι πόσο προσωπικό χρόνο αφιερώνει στην μελέτη και εξάσκηση πέρα από αυτά τα 2χ 45'.

Αν όντως μπορεί και διαβάζει 2 ώρες την μέρα όπως λέει, νομίζω μπορεί να έχει εξαιαρετικά αποτελέσματα. Το θέμα είναι και ο καθηγητής να προσαρμόζει την ύλη έτσι ώστε να καλύπτει αρκετά πράγματα στα μαθήματα και να μην αφήνει κενά.

Και βασικά να του κάνει και ο καθηγητής/πρόγραμμα σπουδών. Αν πχ το ωδείο τους αναγκάζει να διδάσκουν Berklee ενώ ο φίλος μας θέλει να μάθει shredding... ε κάτι δεν κολλάει, καλύτερα να πάει κάπου αλλού και να ξεκινήσει πχ Stetina

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου