Προς το περιεχόμενο

αγορα φτηνης epiphone les paul


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και καλύτερους μαγνήτες έχει η epi...

...μην πάτε με φάτε :)

Πέφτω αμέσως να σε φάω. ;D

 

Γιατί δηλαδή οι 57άρηδες είναι καλύτεροι από τους burstbuckers pro?

Εγώ τα βλέπω ανάποδα.

 

Άντε, πέσε τώρα να με φας κι εσύ. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σημειώσω μιας και έγινε ένα σχόλιο...καλυτερα την epiphone tribute plus παρά μια φτηνη gibson (πχ faded ή studio).

  Άν και η λογική (μου) συμφωνεί μαζί σου, φίλτατε συμφορουμίτη Zikfrid, υπάρχει και το όνομα στο headstock γαμώτο, που για πολλούς (κι εμένα μέσα... :-[), έχει μεγάλο ειδικό βάρος, ασχέτως binding, φρου φρου κι αρώματα.... ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και πάλι παιδια...

 

Για τους μαγνήτες ειναι θέμα γουστου...στα δικά μου αυτιά...οι GIBSON Classic 57...όπως γράφει στα spec οτι φοράει...είναι καλύτεροι από οποιονδήποτε epiphone μαγνητη...αν μιλάγαμε για GIBSON burstbuckers pro τότε θα έλεγα οτι είναι θέμα τι στυλ θέλει να παίζει ο καθένας.

 

Για το όνομα στο headstock...σίγουρα παίζει ρολο..αλλά κυρίως στη μεταπωλητική αξία. Αλλά μην ξεχνάς οτι κιθάρες όπως πχ η στούντιο...χάνουμε τεράστια μεταπωλητική αξία λόγω του γεγονότος οτι πάσχουν σε άλλα θέματα...

 

Δε το παίζω ειδικός...και φυσικά μπορεί να κάνω λάθος...απλά παραθέτω την άποψη μου με την ελπίδα να μπορώ να βοηθήσω το φίλο μας στην επιλογή του.

 

Πάντως θα συμφωνήσω με τον φίλο που είπε οτι σήμερα δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα σε θέματα  tuning, οπότε μην τον φοβίζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το όνομα στο headstock...σίγουρα παίζει ρολο..αλλά κυρίως στη μεταπωλητική αξία. Αλλά μην ξεχνάς οτι κιθάρες όπως πχ η στούντιο...χάνουμε τεράστια μεταπωλητική αξία λόγω του γεγονότος οτι πάσχουν σε άλλα θέματα...

 

Εάν φτιάξεις τα θέματα που πάσχουν όπως ένα τρίψιμο στα ταστα  μαγνήτες τις επιλογής σου και καλό σεταπ τότε δεν συγκρίνεται με καμιά επι ...Μου άρεσε από όταν την αγόρασα όμως όταν τα έκανα αυτά την ερωτευτηκα  :)

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφνωνω...για αυτο είπα καλύτερα να πάρει αυτη την epi...που τουλάχιστον θα γλιτώσει μαγνητες...βέβαια....θα πω αυτο που λέω πάντα σε τέτοια θέματα...να δει και τα μεταχειρισμένα....μπορεί πχ με αυτά τα λεφτα να βρει gibson στουντιο σε καλη κατάσταση....ή κάποια lpj που να έχει αναβαθμιστεί...αξίζει να ρίξει μια ματιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλάγαμε για GIBSON burstbuckers pro τότε θα έλεγα οτι είναι θέμα τι στυλ θέλει να παίζει ο καθένας.

Γι' αυτούς μιλάμε. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανε λιγο υπομονη κ βρες στις αγγελιες μια greco ή  orville. Δεν θα ξανααναζητησεις leς paul κ δεν θα κομπλεξαρεσαι στη θεα τους. Πιθανως να συμβαινει και το αντιθετο. Την εικονιζομενη την ειχα παλια και ηταν απιστευτη. Κοστος 700€.

 

IMG_2198_zpsaz5ilfuy.jpg

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις συμβουλες σας!

θα τα βαλω κατω και θα σκεφτω αφου δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρω μια αργα ή γρηγορα... O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σημειώσω μιας και έγινε ένα σχόλιο...καλυτερα την epiphone tribute plus παρά μια φτηνη gibson (πχ faded ή studio).

κάτι τέτοια διάβαζα όταν μάζευα λεφτά για Studio... αλλά δεν θα ησύχαζα αν έπαιρνα κάποια αντικαταστάτρια. λοιπον, δεν ξέρω αν απλά μου έτυχε καλό κομμάτι, αλλά η Gibson Les Paul Studio (2010 μοντέλο, με ταστιέρα έβενο και coil tap στους 498T/490R ) που πήρα απλά σχίζει τις Epiphone. Και μου το έχουν πει 2-3 άτομα (ο ένας τεχνικός) που έχουν πιάσει στα χέρια τους αρκετές κιθάρες. Προβλήματα με κούρδισμα και να μένουν κουρδισμένες οι χορδές δεν είχα ποτέ. Το μόνο μείον είναι ότι τα τάστα της φθάρθηκαν σχετικά γρήγορα, βέβαια αυτό είναι απλά αισθητικό κομμάτι, γιατί στο παίξιμο και στο πως ακούγεται δεν υπάρχει θέμα. (ακόμα)

 

Γνώμη μου είναι ότι αν θες Gibson, μάζεψε λεφτά και πάρε Gibson. Δεν θα το μετανιώσεις. Αν θες κάτι άλλο, υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και σε διάφορες τιμές. Πάρε κάτι που δεν θα σε κάνει να ξενερώσεις με το να μαθαίνεις / παίζεις κιθάρα

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις μια value for money Les Paul που να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς αλλαγές μαγνητών ή οτιδήποτε, νομίζω φωτογραφίζεις μια Vintage. Ήμουν κι εγώ στη θέση σου πριν ένα χρόνο και πήγα προς αυτήν (τότε ήταν και σε προσφορά 100 ευρώ πιο κάτω περίπου):

https://www.thomann.de/gr/vintage_icon_v100mrpgm.htm

Δεν το μετάνιωσα ούτε στιγμή. Εξαιρετικά βολικό neck, πάρα πολύ ωραίοι μαγνήτες (Wilkinson). Άκου πόσο ωραία "αγριεύουν" εδώ και πόσο ωραία συμβαδίζει ο neck με τον bridge ηχητικά:

 

Μέχρι τώρα έχω παίξει με 5-6 διαφορετικές Epiphone Les Paul στη ζωή μου, και με τη δικιά μου Vintage. Με τη μικρή αυτή εμπειρία μου τις αξιολογώ σε αυτή τη σειρά:

Vintage > Epiphone Standard > Epiphone Custom.

 

Υ.Γ.: Αν σε χαλάει το "worn" στο μάτι, υπάρχει η ίδια κιθάρα χωρίς αυτό:

https://www.thomann.de/gr/vintage_v100pgm_lemon_drop_reissued.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου