Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ θα ρωτήσω με τη σειρά μου αφελώς:

 

Εαν το σήμα ένος πικάπ περάσει σε έναν ψηφιακό ενισχυτή, δε θα γίνει το σήμα ψηφιακό, άρα 1000100101010101010101? Άρα το ίδιο με το WAV αρχείο του 111010101010010101?

 

Για να μιλάμε για αυθεντικά αναλογικό ήχο, δε θα πρέπει όλα τα στοιχεία της αλυσίδας να είναι αναλογικά;

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, Τόλη, ο "ψηφιακός ήχος" είναι ο ένας και ο αυτός, ανεξάρτητα από την πηγή του ήχου: ο ενισχυτής σου τον κάνει ψηφιακό και άρα...

 

Δεν εχεις και άδικο εδώ που τα λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κι εγώ θα ρωτήσω με τη σειρά μου αφελώς:

 

Εαν το σήμα ένος πικάπ περάσει σε έναν ψηφιακό ενισχυτή, δε θα γίνει το σήμα ψηφιακό, άρα 1000100101010101010101? Άρα το ίδιο με το WAV αρχείο του 111010101010010101?

 

Για να μιλάμε για αυθεντικά αναλογικό ήχο, δε θα πρέπει όλα τα στοιχεία της αλυσίδας να είναι αναλογικά;

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, Τόλη, ο "ψηφιακός ήχος" είναι ο ένας και ο αυτός, ανεξάρτητα από την πηγή του ήχου: ο ενισχυτής σου τον κάνει ψηφιακό και άρα...

 

Δεν υπάρχει "ψηφιακός" ενισχυτής, ο ενισχυτής αποτελείται από μηχανικά μέρη και δίνει ρεύμα DC υπάρχει digital>analog convertor, η ποιότητα του DAC καθορίζει πόσο "αναλογικό" θα ακούγεται το σήμα από τη ψηφιακή εγγραφή στο cd, στο cd είναι 10101011100101 και αυτό το 1001 μετατρέπεται σε σήμα και το σήμα ενισχύεται και αυτό είναι που ακούς.

 

Αν εγώ πάρω ένα πικάπ και το συνδέσω στο phono ενός ενισχυτή και από εκεί πάει στο ηχείο το οποίο δουλεύει ηλεκτρομαγνητικά δεν υπάρχει κάτι ψηφιακό σε αυτό. Το μόνο ψηφιακό είναι το που έχει γίνει η αρχική ηχογράφηση όπου πλέον οι ηχογραφήσεις είναι όλες  ψηφιακές και από το αρχείο αυτό βγαίνει και η μήτρα  βινυλίου οπότε όλη η κουβέντα γίνεται στο σε τι είναι γραμένο το original αρχείο ανεξάρτητα σε τι format θα βγει cd, wav, βινύλιο κασέτα κτλ γενικά οι ψηφιακές εγγραφές δεν έχουν τις δυναμικές των παλιών tape recordings αυτο που επαναλαμβάνει σε κάθε post ο superfunk τα τελευταία 10χρόνα ;D

 

Στο cd υπάρχει DAC οπότε εκεί μιλάμε για μετατροπή στο βινύλιο δεν υπάρχει κάπου κάτι ψηφιακό μόνο αν γίνει επανεγγραφή σε άλλο μέσο (πχ laptop) και παιχτεί από εκεί το αρχείο.

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο ψηφιακός ήχος δεν υπόκειτε σε καποια μορφή συμπίεσης? ο ψηφιακός ήχος δεν είναι η αλλοίωση του αναλογικού? πως αλλιώς?

 

ο ψηφιακος ηχος ειναι ο ΜΟΝΟΣ 100% ΦΥΣΙΚΟΣ και ΑΧΡΩΜΑΤΙΣΤΟΣ ηχος,για αυτο αλλωστε και οσοι γραφουν ΚΛΑΣΣΙΚΗ μουσικη τον προτιμησαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ,και φυσικα εξακολουθουν και τον προτιμουν.

 

η ΑΝΑΛΥΣΗ που εχει πλεον εν ετη 2016 κανουν οτιδηποτε "αναλογικο" να ακουγεται ΑΣΤΕΙΟ μπροστα του...ειτε μιλαμε για ηχογραφηση είτε για αναπαραγωγη.

 

ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.....

 

τωρα αν εσυ θεωρεις ...ψηφιακο ηχο αυτο που ακους απο το youtube μεσα απο τα ηχεια του λαπιτοπι σου....μαλλον θα πρεπει να αναθεωρησεις..... ;D...παντως ακομα και αυτο το...γιουτιουμπι χαμηλης αναλυσης  καλυτερα θα ακουγεται απο οποιοδηποτε  βινυλιο της σειρας παιγμενο σε πικαπ της σειρας ,αν φυσικα χρησιμοποιησεις τον ιδιο ενισχυτη και ηχεια για να τα ακουσεις...αν δε το βινυλιο αυτο ειναι και ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ κοπης δεκαετιας 80/90 το γιουτιουμπι θα ακουγεται ...ΠΑΝΔΑΙΣΙΑ σε σχεση με το βινυλιο  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο αναλογικός ήχος (γενικά, κασσετα, μπομπινα, βυνιλιο) ακούγεται ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ  από τον ψηφιακό.

 

Τα έχουμε πει πολλες φορες.

 

Εμένα μου αρέσει πιο πολυ ο αναλογικός (με όλα τα παραπάνω- και όχι μονον- αρνητικά που του τόνισαν -που για εμενα δεν ειναι αρνητικά, αλλά θετικά).

 

Ναι, πάιζει ρόλο και το είδος μουσικής ενδεχομένως.

 

Ποιο από τα δύο παρακάτω(φώτο)  θέλεις να οδηγέις;

 

Το πρώτο (με τις τυχον δυσκολίες του ) ή το δεύτερο;

 

Αν είσαι του πρώτου.....go for it για πικαπ και δίσκους

 

Υ,Γ Το κόστος του αναλογικού, είναι σαφώς μεγαλύτερο.

 

Edit:

μέχρι και μπομπινόφωνο από τον Λάκη άμα λάχει...

;D ;D ;D ;D

 

Για να σε μπερδεψω ακόμα παραπάνω.

Κασσέτα, ακόμα καλλιτερα από τα πάντα όλα! ;D ;D ;D ;D ;D

1502.jpg.447dfbcbd55957060449f0b57ee8fd2d.jpg

316.jpg.e29c600059cfd602038dd57aa47d6316.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τα μπερδεύουμε....

ο αναλογικός ήχος ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί.

Είναι ζήτημα χρόνου βέβαια με τις ολοένα μεγαλύτερες δειγματοληψίες.

 

Ένα καλό και σωστό αναλογικό σύστημα με υλικό ηχογραφημένο αναλογικά ακούγεται και διαφορετικά και καλύτερα.

Αλλά το κόστος είναι εξωπραγματικό και η εφαρμογή του αθλήματος ουσιαστικά αδύνατη από περιστασιακούς και όψιμους adopters.

Και ψηφιακοί ενισχυτές υπάρχουν.

Και όλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 0101.

 

Υπάρχει ακόμα μεγάλος δρόμος σ αυτό που λέγεται DAC και ADC.

 

Προσωπικά μετά από χρόνια ενασχόληση με βινύλιο και κασετοταινίες από πολύ μικρή ηλικία (γύρω στο 1969) αλλά και συζητήσει και λογομαχήσει επί πάνω από δεκαετία στα προαναφερθέντα ειδικά φόρα θα σας έλεγα ότι έχοντας επενδύσει σημαντικά στο βινύλιο αλλά και αντίστοιχα στα ψηφιακά τα ψηφιακά μου ακόμα δεν ξεπέρασαν το βινύλιο. Για λόγους ευκολίας και χρηστικότητας ακούω όλο και περισσότερο ψηφιακά. Όμως το βινύλιο δεν φεύγει. Όπως και διάφορα κατά καιρούς μέσα (ταινία, κασέτα, dat, minidisk κλπ) που ήρθαν και ποτέ δεν έφυγαν ούτε έπαψαν να μου προσφέρουν ακόμα και σήμερα ηχητική απόλαυση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το παρόν σύστημα  είναι το 2ο μου.

Το έστησα συνολικά με κόστος 750,00 ευρω (μαζί με μικρο service).....δηλαδή όσο ένα ακριβό smart phone. Δεν είναι  hi end αλλα η απόδοσή του προσωπικά με ικανοποιεί 100%.

received_10201776635654645.thumb.jpeg.20b0d1444a9596ad05a144836f35dafc.jpeg

received_10201641626639504.thumb.jpeg.d13edfca1b5d54bf8785bf4f3fa050f3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρόν σύστημα  είναι το 2ο μου.

Το έστησα συνολικά με κόστος 750,00 ευρω (μαζί με μικρο service).....δηλαδή όσο ένα ακριβό smart phone. Δεν είναι  hi end αλλα η απόδοσή του προσωπικά με ικανοποιεί 100%.

  Φαντάζομαι η "πολυθρόνα" περισσότερο στοίχισε....... ::) :o ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείται  ;D  ;D

.....και για όποιον ενδιαφέρεται.

Tape deck: aiwa ad 1800

Tape deck: pioneer  ct 5151

reel 2 reel: Philips  n 4414

amp: KLH model 55

turntable : dual cs14

speakers : Tamon ah-25

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στην τελική το νεο i phone 7 έχει απο 834 εως 934 euro , που και να μου το χαριζες δεν το παιρνα.

Αντιθετως το εν λογω σύστημα  ειναι .........η χαρά μου.

Τα γνωστά. ........περί ορέξεως. ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου