Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας βλέπω γενικά πολύ αρνητικούς σαν να ΄μου λέτε οτι δεν αξίζει οτι δεν υπάρχει αυτή η μαγία οτι απλά είναι ενας μύθος? Αυτό μου λέτε  ??? Ας πουμε οτι το θελω στο σαλόνι μου οπως θα εβαζα ενα φλιπερ ;D

 

Στο σαλόνι σου βάλε όσα φλίπερ θέλεις. Όμως, μην βάζεις φλίπερ στο μυαλό σου, γιατί από εκεί δε βγαίνουν εύκολα.

 

Πιο αναλυτικά : υπάρχει "ήχος βινυλίου" και είναι όντως ωραίος. Όμως, για να τον ακούσεις χρειάζεται μία αλυσίδα συσκευών αναπαραγωγής που έχουν υψηλό κόστος και (όπως κάθε αντίστοιχο σεταπ) απαιτούν ειδικά διαμορφωμένους και φροντισμένους χώρους.

 

Στο ερώτημα που σε καίει, δηλαδή αν η σχέση σου με τη μουσική που ακούς θα γίνει βαθύτερη όταν ακούσεις βινύλιο, η απάντηση είναι ένα τεράστιο "ΟΧΙ". Όσοι είμαστε 50 ετών (και παραπάνω) αρχίσαμε να ακούμε βινύλιο επειδή δεν υπήρχε τίποτε άλλο (αν και, ούτε αυτό είναι αλήθεια, μπορούσαμε κάλλιστα να ακούμε μαγνητοταινίες και κασσέτες). Δεν το επιλέξαμε έναντι κάποιου άλλου μέσου, ούτε μας χάλασε όταν ακούσαμε CD, όπου (επιτέλους) δεν ήσουν υποχρεωμένος να ακούς τα εκ/ρια χριτς-φριτς από την σκόνη και τις κακές χαράξεις των δίσκων βινυλίου.

 

Μύθος είναι, καταλαβαίνω γιατί γοητεύεσαι, ΑΛΛΑ μην βάζεις φλιπεράκια στο μυαλό σου.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σας βλέπω γενικά πολύ αρνητικούς σαν να ΄μου λέτε οτι δεν αξίζει οτι δεν υπάρχει αυτή η μαγία οτι απλά είναι ενας μύθος? Αυτό μου λέτε  ??? Ας πουμε οτι το θελω στο σαλόνι μου οπως θα εβαζα ενα φλιπερ ;D

 

αυτή τη μαγεία τη φαντάζεσαι?

την έχεις ζήσει?

την έχεις διαβάσει?

σου τη διηγηθήκανε?

 

Αν είναι σαν φλίπερ πάω πάσο.

 

Αυτό μου θυμίζει κάποιον που με ρώταγε αν μια κιθάρα είναι καλή να την αγοράσει.

Εκατσα και του εξήγησα, και στο τέλος μου λεει "άσε μην μπαίνεις σε κόπο, στον τοίχο θέλω να την κρεμάσω" ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινυλιο και ο αναλογικος ηχος ειναι μια ΠΑΠΑΡΙΑ και ΜΙΣΗ.

Ο ηχος τους ειναι ΧΑΛΙΑ και EYTYΧΩΣ που το  ΠΑΡΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ ειναι 100% digital.

Προσωπικα ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ενθυμουμενος τι τραβουσαμε επι ...αναλογικης εποχης για να εχουμε το 10% της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ηχου που εχουμε σημερα για ΠΛΑΚΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την κατάλληλη ατμόσφαιρα και με ενα ουισκυ

Εγώ θα μείνω εδώ και θα ρωτήσω.

Τι ουίσκυ?

Έχει την σημασία του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο αναλυτικά : υπάρχει "ήχος βινυλίου" και είναι όντως ωραίος. Όμως, για να τον ακούσεις χρειάζεται μία αλυσίδα συσκευών αναπαραγωγής που έχουν υψηλό κόστος και (όπως κάθε αντίστοιχο σεταπ) απαιτούν ειδικά διαμορφωμένους και φροντισμένους χώρους.

 

Στο ερώτημα που σε καίει, δηλαδή αν η σχέση σου με τη μουσική που ακούς θα γίνει βαθύτερη όταν ακούσεις βινύλιο, η απάντηση είναι ένα τεράστιο "ΟΧΙ". Όσοι είμαστε 50 ετών (και παραπάνω) αρχίσαμε να ακούμε βινύλιο επειδή δεν υπήρχε τίποτε άλλο (αν και, ούτε αυτό είναι αλήθεια, μπορούσαμε κάλλιστα να ακούμε μαγνητοταινίες και κασσέτες). Δεν το επιλέξαμε έναντι κάποιου άλλου μέσου, ούτε μας χάλασε όταν ακούσαμε CD, όπου (επιτέλους) δεν ήσουν υποχρεωμένος να ακούς τα εκ/ρια χριτς-φριτς από την σκόνη και τις κακές χαράξεις των δίσκων βινυλίου.

 

Μύθος είναι, καταλαβαίνω γιατί γοητεύεσαι, ΑΛΛΑ μην βάζεις φλιπεράκια στο μυαλό σου.

 

:)

 

Σκεφτόμουνα ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα όταν τελικά αποφάσισα ότι έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα.

 

Μην το κάνεις. Και στο λέει κάποιος που (ναι, όντας στα 50ήντα πλέον) ακούει ακόμα αρκετό βινύλιο, με χιλιάδες δίσκους.

Πολύ φασαρία (ποικιλοτρόπως) για μια "μαγεία" που δεν είναι της γενιάς σου και με ηχητικά αποτελέσματα πολύ πιο εύκολα επιτεύξιμα από τα SACD και γενικώς τα υψηλής ευκρίνειας σημερινά ψηφιακά format.

 

Στο μόνο που υπερτερεί ακόμα το βινύλιο (όπως και κάθε format σειριακής αναπαραγωγής), είναι στην "εκπαίδευση" του ακροατή να ακούει ΟΛΟ το κομμάτι από ΟΛΟΝ τον δίσκο ακούγοντας την πλήρη άποψη του καλλιτέχνη και όχι τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα μέχρι να πάμε στο χιτάκι που θα μπει στο repeat.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινυλιο και ο αναλογικος ηχος ειναι μια ΠΑΠΑΡΙΑ και ΜΙΣΗ.

Ο ηχος τους ειναι ΧΑΛΙΑ και EYTYΧΩΣ που το  ΠΑΡΟΝ και το ΜΕΛΛΟΝ ειναι 100% digital.

Προσωπικα ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ ενθυμουμενος τι τραβουσαμε επι ...αναλογικης εποχης για να εχουμε το 10% της ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ηχου που εχουμε σημερα για ΠΛΑΚΑ.

μα ο ψηφιακός ήχος δεν υπόκειτε σε καποια μορφή συμπίεσης? ο ψηφιακός ήχος δεν είναι η αλλοίωση του αναλογικού? πως αλλιώς?

 

 

Στο μόνο που υπερτερεί ακόμα το βινύλιο (όπως και κάθε format σειριακής αναπαραγωγής), είναι στην "εκπαίδευση" του ακροατή να ακούει ΟΛΟ το κομμάτι από ΟΛΟΝ τον δίσκο ακούγοντας την πλήρη άποψη του καλλιτέχνη και όχι τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα μέχρι να πάμε στο χιτάκι που θα μπει στο repeat.

Λίγο είναι αυτό?  ;D

Εγώ θα μείνω εδώ και θα ρωτήσω.

Τι ουίσκυ?

Έχει την σημασία του.

΄τζακ , 4-roses , βότκα με πάγο η καποιο καλό αψέντι σκέτο με ελαχιστο νερό  :)  αν δεν παιζει τίποτα απο αυτά καλύπτομαι και με ενα jameson..

Eγώ παιδιά θα επιμείνω συγνωμη αλλα αυτό το γρουτσου γρουτσου όπως είπε και ο φίλος .. εντάξει οκ η κάβλα πληρώνετ, παρακάτω..  Τι μπατζετ χρειάζεται και τι να επιλέξω δεν θελω να παω σε καποιο μαγαζί γιατί θα με βρει νεοπα και θα με φορτώσει, προτειμώ να με καθοδηγίσεται εσείς με την όποια εμπειρία σας  αξιζει να παω σε μεταχειρισμένο εξοπλισμο? πικαπ και καινουργια βελόνα , τι ηχεία να επιλέξω κτλ . παράδειγμα θα μπορουσα να ξοδέψω 1000 ευρώ + κοστος ηχείων  ή παω καρφί για ψηφιακούρα με αυτά τα λεφτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ενισχυτής σαν αυτόν μια χαρά είναι NAD C 165BEE

 

Ένα πικαπ υπόδειγμα Technics SL1200 MKII

 

Και ένα ζευγάρι ηχεία Wharfedale Vardus VR 300

 

Με αυτά τα 3 έχεις ότι χρειάζεσαι, (μόνο καλώδια για ηχεία και ένα πολύμπριζο χρειάζεσαι)  άσε τις λάμπες απέξω γιατί θα πρέπει να μπλέξεις με προενισχυτές και τελικούς, biasing και θα πρέπει να ξέρεις και κάποια πράγματα για λάμπες, οι λάμπες γενικά δεν κάνουν για τη μουσική που θες έχουν κάποια καθυστέρηση είναι πιο πολύ για jazz/classic πράγματα.... αν θες σώνει και καλά λάμπα μπορείς να πας σε τύπου υβριδικό/ολοκληρωμένο ενισχυτή με λάμπα στη προενίσχυση.

 

οι μάρκες είναι ενδεικτικές υπάρχουν εκατοντάδες άλλες Yamaha, Marantz, Onkyo, Pioneer, Yamaha, Sansui (για πιο ψαγμένους) καθώς και το πικάπ μπορεί να είναι πολύ πιο φτηνό αλλά το Technics θα επιζήσει και μετά από πυρηνική έκρηξη ;D

 

Σε αυτά προσθέτεις αργότερα ότι θες cd player, tuner μέχρι και μπομπινόφωνο από τον Λάκη άμα λάχει...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ θα ρωτήσω με τη σειρά μου αφελώς:

 

Εαν το σήμα ένος πικάπ περάσει σε έναν ψηφιακό ενισχυτή, δε θα γίνει το σήμα ψηφιακό, άρα 1000100101010101010101? Άρα το ίδιο με το WAV αρχείο του 111010101010010101?

 

Για να μιλάμε για αυθεντικά αναλογικό ήχο, δε θα πρέπει όλα τα στοιχεία της αλυσίδας να είναι αναλογικά;

 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, Τόλη, ο "ψηφιακός ήχος" είναι ο ένας και ο αυτός, ανεξάρτητα από την πηγή του ήχου: ο ενισχυτής σου τον κάνει ψηφιακό και άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο ψηφιακός ήχος δεν υπόκειτε σε καποια μορφή συμπίεσης? ο ψηφιακός ήχος δεν είναι η αλλοίωση του αναλογικού? πως αλλιώς?

 

MHN ΠΑΜΕ ΕΚΕΙ ΠΛΗΖ !!!

 

Eγώ παιδιά θα επιμείνω συγνωμη αλλα αυτό το γρουτσου γρουτσου όπως είπε και ο φίλος .. εντάξει οκ η κάβλα πληρώνετ, παρακάτω..  Τι μπατζετ χρειάζεται και τι να επιλέξω δεν θελω να παω σε καποιο μαγαζί γιατί θα με βρει νεοπα και θα με φορτώσει, προτειμώ να με καθοδηγίσεται εσείς με την όποια εμπειρία σας  αξιζει να παω σε μεταχειρισμένο εξοπλισμο? πικαπ και καινουργια βελόνα , τι ηχεία να επιλέξω κτλ . παράδειγμα θα μπορουσα να ξοδέψω 1000 ευρώ + κοστος ηχείων  ή παω καρφί για ψηφιακούρα με αυτά τα λεφτά?

 

Και καλά θα κάνεις αφού δικά σου είναι τα φράγκα και έχεις αποφασίσει ήδη να τα κάψεις έτσι αλλά για γνώμες θα σου πρότεινα κάποιο audio reproduction dedicated (πσσσσστ τι είπε ο μέγας πάλι) forum για αυτή τη δουλειά (avsite, avclub) που είναι και τα αντικείμενά τους.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου