Προς το περιεχόμενο

500K Linear Pots for Les Paul


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αλλάξω τα pot στην les paul μου. Αυτή τη στιγμή έχει 300Κ linear pot στα 2 volume και 500K audio/log στα tone. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω 2 pot 500K linear για τα volume και 2 push/pull 500K linear για τα tone. Αν δεν βρω push pull linear για τα tone αλλά βρω audio δε θα με πειράξει. Έκανα μια αναζήτηση και δε μπορώ να βρώ ένα κατάστημα να έχει ότι αναζητώ. Να γίνω πιο συγκεκριμένος

βρίσκω push/pull long shaft 500K audio και όχι linear

βρίσκω 500Κ linear αλλά όχι long shaft.

 

Έχει κάποιος αλλάξει pot στης les paul του; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή μάρκα (δε με νοιάζει το κόστος) και που μπορώ να βρω τα παραπάνω; Έχω ήδη ψάξει σε allparts, banzai, TAD, stewmac χωρίς αποτέλεσμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι θελεις να φτιαξεις το wiring του Page, ε?

Αν θελεις κατι τετοιο, μπορεις να κοιταξεις για ετοιμα kits που υπαρχουν. Απο πολυ φτηνα εως ακριβα (δεδομενο οτι ειναι 4 pots και caps αντε και μερικα καλωδιακια). Σε αυτα τα kits, περιεχονται μονο long shaft και καποια ειναι και με τον συνδυασμο που θελεις αν και νομιζω οτι τα πιο πολλα δινουν σιγουρα linear για volume και tone.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε θέλω το wiring του Page.

 

Απλά θέλω να κάνω out of phase και serial/parallel. Για αυτό και ψάχνω μόνο 2 push pull.

 

Παρόλα αυτά, όσα κιτ είδα έτοιμα για το wiring του page είχαν audio taper pots και όχι linear.

 

To βασικότερο από όλα είναι οτι θέλω linear 500K long shaft στα volume για να έχω μεγαλύτερο εύρος από τα 300Κ που έχω τώρα...αλλά δε βρίσκω :(

 

Στα tone δε με πειράζει να είναι audio taper.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμμμ

για δες εδω:

RS Guitarworks | RS Guitarworks | Winchester, KY

δεν ειναι φτηνα....αλλα ισως μπορει να βρεις κατι ετοιμο και ολοκληρωμενο

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η dimarzio εχει pots (νομιζω οτι ειναι σε συνεργασια με την cts) που πρεπει να σου κανουν. Φυσικα υπαρχει και η bourns αλλα αντε να βρεις.

 

Τωρα που το σκεφτομαι υπαρχει και η λυση του push/push που η allparts εχει 100%.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα υπαρχει και η bourns αλλα αντε να βρεις.

Τα καλύτερα κατά την γνώμη μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου